Odotetut Rainbow Six Invitational 2022 -mestaruuskisat alkoivat tänään Kommentit pois päältä artikkelissa Odotetut Rainbow Six Invitational 2022 -mestaruuskisat alkoivat tänään

Rainbow Six Siege

Koko vuoden tärkein -pelitapahtuma alkaa tänään, kun maailman huiput kokoontuvat ottamaan mittaa toisistaan Rainbow Six Invitational 2022 -mestaruuskisoissa. Tänään 8. helmikuuta alkava ja 20. helmikuuta päättyvä mestarien koitos huipentuu pelin maailmanmestaruuden ratkaisevaan ottelukokonaisuuteen.

Tukholmassa järjestettävässä kisatapahtumassa edetään osallistujien ja henkilökunnan turvallisuus edellä. Tämän takia paikalla ei ole yleisökatsomoa, vaan pelit esitetään striimilähetyksenä suoraan tapahtumapaikalta. Turnauspelejä voi katsoa täältä.

Monivuotinen Rainwbow Six Invitational ei ole vain pelkkä peliturnaus, vaan kokonaisen peliyhteisön kohtaaminen. Otteluiden lisäksi tapahtumassa julkistetaan peliaiheisia uudistuksia ja muutoksia sekä nautitaan yhteisötapahtumista ja tietenkin kiehtovista joukkueiden välisistä yhteenotoista peliareenoilla. Rainbow Six Siegen seuraavan kauden yksityiskohdat paljastetaan tapahtumassa 19. helmikuuta ja heti seuraavana päivänä julkistetaan pelin seitsemännen pelivuoden tapahtumakalenteri.

Pelistriimin ohella ennalta valitut striimaajat ja sisällöntuottajat saavat mahdollisuuden luoda ainutlaatuista lisäsisältöä Six Invitational -tapahtumasta omille kanavilleen. Tämä on osa Ubisoftin uutta Watch Party -ohjelmaa, joka tuo kiehtovaa lisäsisältöä peliyhteisölle ja pelin faneille.

Kilpailutapahtuma alkaa ryhmävaiheella, jossa mukaan valitut 20 joukkuetta pelaavat viiden tiimin ryhmissä neljässä eri lohkossa. Jokaisen lohkon neljä parasta joukkuetta etenee karsintakisoihin. Ryhmävaihe pelataan 8.-12. helmikuuta ja karsintakisat käydään 14.-16. helmikuuta sekä 18.-19. helmikuuta välisenä aikana. Lopulta varsinainen huipennus eli mestaruusottelu nähdään 20. helmikuuta.

Varsinaisten kilpailuotteluiden lisäksi kisatapahtumassa nähdään näytösottelu, johon osallistuu kymmenen huippuluokan Rainbow Six Siege -sisällöntuottajaa peliyhteisöstä. Näytösottelussa on SpecialEffectin lahjoittama 50 000 dollarin palkintopotti, joka jaetaan osallistujien kesken. Ottelu on etukäteen taltioitu ja se striimataan kisatapahtumassa 18. helmikuuta kello 17.30 Suomen aikaa.

Lisätietoja, kuten joukkueet, otteluaikataulut ja tarkemmat esitysajat löytyvät täältä.

Rainbow Six Siege on saatavilla , , ja S sekä -konsoleille, että :lle. Se on saatavilla myös Ubisoftin Uplay+ -tilauspalvelussa.

For Honor täyttää kymmenen – juhlakausi tuo mukanaan uutta sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa For Honor täyttää kymmenen – juhlakausi tuo mukanaan uutta sisältöä

juhlistaa For Honorin kymmenettä pelivuotta tuoreella Cycle of War -kaudella, joka tuo mukanaan uuden pelimuodon, Battle Passin ja kokonaisen vuoden verran sisältöä.

Rauhan aika on ohi Heathmoorissa

on pitänyt pelaajansa taistelukentillä jo lähes vuosikymmenen. Nyt alkaa uusi luku, kun peli avaa kymmenennen pelivuotensa Cycle of War -kaudella.

Edellinen pelivuosi päättyi Guljinin pakottamaan, hauraaseen rauhaan. Knight Gryphon ei kuitenkaan hyväksy näitä ehtoja. Sen sijaan hän kutsuu menneisyyden legendaariset sankarit takaisin taisteluun, ja sodan sykli pyörähtää jälleen käyntiin.

Kauden myötä pelaajille avautuu joukko uusia ja uudistettuja asuja sekä varusteita.

Arena of Echoes tuo kolmen tiimin kaaosmoodin

Kauden kiinnostavin uutuus on rajatun ajan pelimuoto Arena of Echoes, joka on pelattavissa 2. huhtikuuta saakka.

Pelimuoto rikkoo For Honorin tutun kaavan: kahden pelaajan ryhmät liittyvät pomohahmon johtoon, ja kolme tällaista tiimiä ottaa yhteen 3 vastaan 3 vastaan 3 -otteluissa. Asetelma on kaaottinen ja lupaa tiukkaa kilpailua useammalta kuin yhdeltä suunnalta kerralla.

Koko vuosi täynnä sisältöä

Cycle of War -kauden mukana saapuu myös uusi Battle Pass -palkintokortti sekä Arena of Echoes -pelikenttä.

Koko kymmenes pelivuosi täydentyy vähitellen uusilla sankarihahmoilla, lisäpelialueilla, Hero skin -lisäyksillä ja erilaisilla pienpalkinnoilla. Lupaukset ovat näin ollen varsin mittavat heille, jotka aikovat pysyä Heathmoorin taistelukentillä pitkälle vuoteen.

For Honor on saatavana – ja -konsoleille sekä :lle. Peli toimii yhteensopivuustilassa myös – ja X -laitteilla. Lisäksi se kuuluu Ubisoft+-tilauspalveluun.

The Mound: Omen of Cthulhu tuo yhteistyökauhun PC:lle ja konsoleille heinäkuussa Kommentit pois päältä artikkelissa The Mound: Omen of Cthulhu tuo yhteistyökauhun PC:lle ja konsoleille heinäkuussa

Julkaisija ja kehittäjä ovat paljastaneet julkaisupäivän tulevalle kauhupelille The Mound: Omen of Cthulhu. Yhteistyöhön keskittyvä seikkailu ilmestyy 15. heinäkuuta 2026 :lle, :lle ja -konsoleille.

Peli on saanut inspiraationsa kirjailija H. P. Lovecraftin kosmisesta kauhusta. Pelaajat muodostavat 2–4 hengen tutkimusretkikunnan, joka lähetetään tutkimaan salaperäistä saarta. Tehtävänä on kerätä aarteita, löytää kadonnut henkilö ja selvittää muinaisen linnoituksen kohtalo. Mielellään niin, että retkikunta pääsee myös hengissä takaisin.

Retki ei kuitenkaan ole mikään rauhallinen aarteenmetsästys. Viidakko kätkee sisäänsä oudon ja vihamielisen maailman, jossa outojen olentojen määrä kasvaa sitä mukaa mitä pidempään pelaajat viipyvät saarella. Varusteet ovat rajallisia ja aseet heikkoja, joten usein viisainta on hiipiä ja paeta sen sijaan, että yrittäisi taistella kaikkea vastaan.

Lisäksi pelaajien on pidettävä huolta mielenterveydestään, kirjaimellisesti. Kosmisen kauhun kohtaaminen saa hahmot näkemään hallusinaatioita: liittolainen voi näyttää hirviöltä, harmiton maasto paljastua kuolemanansaksi tai viidakko alkaa elää omaa elämäänsä. Jos tutkimusretki päättyy hengissä paluuseen, kapteeni on tyytyväinen… mutta uusia, entistä vaarallisempia sopimuksia on jo odottamassa.