Ohjaaja James Gunn paljastaa: DC kehittää uuden aloitussekvenssin Elseworlds-projekteille Kommentit pois päältä artikkelissa Ohjaaja James Gunn paljastaa: DC kehittää uuden aloitussekvenssin Elseworlds-projekteille

Studiosin toinen toimitusjohtaja James Gunn on ilmoittanut, että DC kehittää uniikkia aloitussekvenssiä Elseworlds-projekteille, kuten , erottaakseen ne :n eli jaetun universumin projekteista, kuten tulevasta Superman-elokuvasta.

Gunn selvensi -palvelussa, miksi esimerkiksi -animaatiosarja tai The Batman -spin-off eivät sisällä DC Studiosin tunnusbrändäystä samalla tavalla kuin DCU:n ensimmäinen virallinen avaus, . Gunnin mukaan Harley Quinn kehitettiin ennen DC Studiosin nykyistä johtoa, joten sen brändääminen uudelleen ei olisi ollut oikeudenmukaista. The Penguin taas sisältää -animaation, mutta eri muodossa.

Gunn vahvisti, että tulevaisuudessa tullaan näkemään selkeämpi tapa erottaa Elseworlds-projektit DCU-tuotannoista.

Työstämme parhaillaan Elseworlds-avausta. -Gunn sanoi.

Elseworlds-termin alla kulkevat projektit eivät muodosta omaa jaettua universumia, vaan niillä on oma itsenäinen tarinankerrontansa, joka ei ole osa DCU:ta. Esimerkiksi The Batman -elokuva, sen spinoff-sarja The Penguin ja tuleva jatko-osa The Batman 2 kuuluvat The Batman Epic Crime Saga -kokonaisuuteen, mutta ovat Elseworlds-projekteja eivätkä DCU:n virallista kaanonia.

Vaikka DCU on vielä kehitysvaiheessa, sen virallinen käynnistys tapahtuu -elokuvalla 11. heinäkuuta 2025. Tämän jälkeen julkaistaan uusia projekteja, kuten -sarjan toinen kausi, Lanterns-sarja ja Supergirl: Woman of Tomorrow -elokuva.

Elseworlds-aloitus antaa DC:lle mahdollisuuden korostaa tarinankerronnallista monimuotoisuuttaan, samalla kun fanit voivat nauttia sekä jaetusta universumista että itsenäisistä, kokeellisemmista projekteista.

Ezra Miller palaa valokeilaan – kirjoittaa vampyyelokuvaa Lynne Ramsayn kanssa Kommentit pois päältä artikkelissa Ezra Miller palaa valokeilaan – kirjoittaa vampyyelokuvaa Lynne Ramsayn kanssa

Pitkään poissa julkisuudesta pysytellyt -tähti Ezra Miller on tekemässä varovaista paluuta elokuvamaailmaan ja tällä kertaa kynä kädessä eikä supersankariasussa. Näyttelijä nähdään tulevaisuudessa elokuvantekijänä yhdessä arvostetun ohjaajan Lynne Ramsayn kanssa, ja ensimmäinen yhteinen projekti on vampyyrielokuva, jossa Miller myös näyttelee pääroolin.

Miller ilmestyi Cannesin elokuvajuhlille toukokuussa tukemaan ystäväänsä Ramsayta, joka esitteli uutta elokuvaansa . Samalla näyttelijä antoi viitteitä siitä, että hiljaiselo on päättymässä.

Kirjoittaminen on ollut ystävä minulle yksinäisyydessä. – Miller totesi italialaiselle Lo Speciale Giornale julkaisulle ja vahvisti, että he suunnittelevat uutta elokuvaa yhdessä Ramsayn kanssa.

Millerin ura on ollut viime vuosina vakavassa alamäessä. Vuodesta 2020 lähtien näyttelijä on ollut kohujen keskiössä muun muassa pahoinpitelysyytösten, häiriökäyttäytymisen ja murtovarkauden vuoksi. Vuonna 2022 heidät pidätettiin kahdesti Havaijilla, ja myöhemmin he joutuivat oikeuteen Vermontissa. Sittemmin Miller on pyytänyt julkisesti anteeksi ja puhunut avoimesti mielenterveysongelmistaan.

Vaikka The Flash -elokuva jäi flopiksi, Millerin esiintyminen sai kehuja, ja ohjaaja Andy Muschietti kuvaili yhteistyötä yhdeksi parhaista kokemuksistaan näyttelijän kanssa. Tällä hetkellä ei ole varmaa, palaako Miller suurempiin rooleihin tai -universumiin, mutta uusi yhteistyö Ramsayn kanssa näyttää olevan tärkeä ensiaskel takaisin alalle.

Jää nähtäväksi, miten yleisö ja ala suhtautuvat Millerin paluuseen.

James Gunn: Marvelin ongelmat johtuivat Disney+:n ”sisältöhulluudesta” Kommentit pois päältä artikkelissa James Gunn: Marvelin ongelmat johtuivat Disney+:n ”sisältöhulluudesta”

Ohjaaja ja Studiosin johtaja James Gunn avasi suunsa Marvelin viime vuosien kompuroinnista ja syytti suoraan Disneyä siitä, että Studios joutui uhraamaan laatunsa massatuotannon vuoksi. Gunnin mukaan Disney pilasi Marvelin vaatimalla valtavaa määrää sisältöä Disney+:aan, eikä Marvelilla ollut tilanteeseen paljoa sanottavaa.

Gunn kertoi haastattelussa, että Disneyn sisällönsyöttöstrategia oli epäreilu ja tappoi Marvelin tuolloin, vaikka myöhemmin hän täsmensi, ettei tarkoittanut Marvelin olevan kuollut lopullisesti.

He selvisivät siitä, mikä on hyvä asia. – Gunn totesi somessa.

Hänen mukaansa koko viihdeteollisuutta riivannut streaming-kausi pakotti yhtiöt julkaisutahtiin, jota ei yksinkertaisesti voitu ylläpitää laadukkaasti.

Marvelin ongelmat Avengers: Endgamen (2019) jälkeen ovat olleet laajalti esillä: leffojen ja sarjojen määrä kasvoi, mutta katsojien into laantui. Vaikka ja olivat menestyksiä, monet muut julkaisut jäivät vaisuiksi niin kriitikoiden kuin yleisön silmissä.

Vuonna 2025 Marvel aikoo julkaista enää kolme elokuvaa: , ja . Vuodelle 2026 on tiedossa toistaiseksi vain kaksi -leffaa. Disney onkin nyt kääntämässä suuntaa kohti vähemmän on enemmän strategiaa.

Samaan aikaan Gunn vakuuttaa, ettei ole vastaavanlaisen paineen alla. Hänen mukaansa DC:n julkaisut etenevät vain, kun käsikirjoitukset ovat kunnossa ja laatu korkealla. Uusi DC-universumi käynnistyy heinäkuussa Superman-elokuvalla, ja jatkoa seuraa muun muassa Peacemakerin toisella kaudella sekä -elokuvalla ensi vuonna.

Gunnin mukaan kiire ei ole enää pelin henki ja se voi olla juuri sitä, mitä supersankarielokuvat nyt tarvitsevat.