”Pelaaminen on edelleen rakas ja kaveripiiriäni yhdistävä harrastus” – Ohjaimen takana kotimainen metalliyhtye IKINÄ Kommentit pois päältä artikkelissa ”Pelaaminen on edelleen rakas ja kaveripiiriäni yhdistävä harrastus” – Ohjaimen takana kotimainen metalliyhtye IKINÄ

on Errori.netin uusin artikkelisarja, jossa julkisuudesta tunnetut peliharrastajat kertovat meille sielun syvimpiään omasta peliharrastamisestaan. Ensimmäisessä artikkeliosiossamme haastateltavaksemme saapui kotimainen metalliyhtye , joka on juuri kovaa vauhtia ponnistamassa kotimaisen metalliscenen kärkeen. IKINÄ on tunnettu valloittavista ja korkeaenergisistä live-esiintymisistään. Yhtyeen muodostaa kouvolalaissyntyiset sisarukset Tuuli Paju, Santeri Paju ja saman kaupungin kasvatit Katariina Sorsa ja Samuli Suokas. Oululainen Aake Lämsä liittyi joukkoon 2020.

Yhtyeen kitaristi Samuli Suokas – sekä basisti Aake Lämsä ovat yhtyeen intohimoisimpia pelaajia, täten heidät asetettiin tällä kertaa haastattelupenkkiin.

Moi, mitenkäs teidän peliharrastuksenne on saanut alkunsa? Mikä oli teidän ensimmäinen pelikone tahi konsoli?

Samuli: Meidän perheeseen tuli mulle ja isoveljelle jaettavaksi ensimmäinen 1, kun olin 6-vuotias. Siitä sitten alkoi palava ihastus pleikkareihin. Kyseinen konsoli on mulla yhä toimintakuntoisena tallessa kaikkine peleineen ja ohjaimineen.

Aake: Oma pelaamisinnostus on todennäköisesti saanut alkunsa serkkujeni luona, missä valittavissa oli sekä että . Myös naapurin poikien Amiga ja NES oli kovalla käytöllä.

Mitenkäs ensimmäinen peli, muistuukos se mieleen?

Samuli: Muistelen että saatiin muutama peli konsolin mukana. Siinä läjässä oli ainakin Crash Bandicoot ja Spyro 2.

Aake: Kun lopulta PC löysi tiensä myös meidän kotiin, ensimmäinen omistamani peli on luultavasti ollut Worms 2. Lapsuuden ehdottomia suosikkeja olivat kaikki Tony Hawk’s Pro Skater -sarjan pelit, jotka tuli tahkottua systemaattisesti 100-prosenttisesti läpi.

Mitä pelikonsoleita olette omistaneet siitä lähtien? Notkuuko hyllyillä pölyttymässä vielä ”ns. antiikin aarteita”?

Samuli: Mulla on kaikki pleikkarit lukuun ottamatta uusinta vitosta. Vasta hommattiin kotiin ensimmäinen 4k telkkari, niin nyt vasta se vitonen on alkanut kuumottamaan. Nuorena tuli myös pelailtua usein tietokoneella, mutta kyllä se pleikkari on aina tuntunut itselle olevan se juttu. Kavereilla tuli kokeiltua ja – konsoleita, mutta niiden ohjaimet oli aina tuntunu olevan jotain kummallista alien-teknologiaa mun käsissä.

Aake: PC:n lisäksi omistamiani pelikonsoleita on ollut ainoastaan PS1 sekä Nintendo DS. Kaikki mahdolliset konsolipelit on tullut siitä huolimatta kaverien luona koluttua. Ensimmäisen oman tehokkaamman peli-PC:n kasasin yläasteikäisenä.

Harrastatteko pelailua aktiivisesti myös nykypäivänä? Paljonko uhraatte pelailulle aikaa kellostanne?

Samuli: Nykyään pelailu on jäänyt paljon vähemmälle. Normaalisti noin 5h viikossa. Mutta esimerkiksi kun Elden Ring julkaistiin niin sitä tuli pelattua 140 tuntia hyvin lyhyellä aikavälillä. Eli mun pelaamisen määrä saattaa muuttua nollasta sataan aina, kun julkaistaan joku upea uusi peli. Tällä hetkellä mulla on työn alla Far Cry 6.

Aake: Pelaaminen on edelleen rakas ja kaveripiiriäni yhdistävä harrastus. Vaikka aikaa ei iän myötä ihan samalla tavalla voi peleihin investoida, on edelleen tapanani miltei joka ilta rupatella Discord-ryhmässä kavereideni kanssa ja pelailla jotain samalla. Arvioin pelaamiseen kuluvan n. 6-12 tuntia viikosta, riippuen vähän muiden kiireiden määrästä. Todennäköisimmin pelivalinta nykyään on CS:GO, Rocket League tai muu joukkueella pelattava peli. Bonuksena mainittakoon, että viime joululoman aikana toteutin projektiluonteisesti yhden lapsuudenhaaveistani ja grindasin nostalgiapärinöissä vanhalla Old School RuneScape-hahmollani kaikki questit läpi. 10v. minä on nyky-minusta ylpeä!

Mikä olisi teidän TOP 5-listauksenne peleistä?

Samuli: Tää on aika vaikea, mutta mennäänpäs näillä.

1. Assassins Creed-sarja

2. The Elder Scrolls V: Skyrim

3. Last Of Us-sarja

4. Elden Ring

5. Bioshock-trilogia

Aake: Top vitoseen ei mahdu millään kaikkia suosikkeja mutta juuri nyt ne näyttää tältä:

1) Mass Effect (koko trilogia)

2) The Witcher 3

3) Disco Elysium

4) Hollow Knight

5) Dragon Age Origins

IKINÄn tulevat keikat:
10.3. Kouvola, House of Rock
6.4. Turku, Apollo
7.4. Seinäjoki, Bar 15
8.4. Tampere, Klubi

Instagram: https://www.instagram.com/ikinagram/ 
TikTok: https://www.tiktok.com/@ikinatok 
Facebook: https://www.facebook.com/Ikinaface/
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UC7jlrIKsrCTpq5fotUX1-xA 

Tilin sulkeminen tuhosi pelit ja perhekuvat: Microsoft poisti hakatun käyttäjätilin ja 25 vuoden digitaalisen omaisuuden Kommentit pois päältä artikkelissa Tilin sulkeminen tuhosi pelit ja perhekuvat: Microsoft poisti hakatun käyttäjätilin ja 25 vuoden digitaalisen omaisuuden

Pelikentillä kytee parhaillaan poikkeuksellisen raju keskustelu digitaalisten ostosten turvasta ja kuluttajansuojasta. Twitch-striimaaja Joshua Kane on jakanut sosiaalisessa mediassa X (entinen Twitter) tyrmistyttävän kokemuksensa, joka on nopeasti noussut varoittavaksi esimerkiksi täysin digitaalisen tulevaisuuden riskeistä.

Kanen mukaan Microsoft päätti palauttamisen sijaan poistaa hänen 25 vuotta vanhan käyttäjätilinsä sen jälkeen, kun tili oli joutunut hakkeroinnin kohteeksi. Päätöksen myötä bittiavaruuteen katosi tuhansien eurojen arvoinen -pelikirjasto sekä neljännesvuosisadan edestä henkilökohtaisia tiedostoja.

”Poistivat kaiken kuin se ei olisi mitään”

Hakkeroinnin kohteeksi joutunut Kane pyrki selvittämään tilannetta Microsoftin asiakastuen kanssa ja onnistui omien sanojensa mukaan todistamaan olevansa tilin alkuperäinen ja oikea omistaja. Tämän jälkeen yhtiön ratkaisu oli kuitenkin tyly: tili ja siihen liitetty OneDrive-pilvitallennustila suljettiin ja poistettiin kokonaan.

Turhautunut striimaaja purki raivoaan julkisessa päivityksessään:

Microsoft POISTI tilini JA OneDriven!!?? Sen jälkeen, kun he olivat MYÖNTÄNEET minun olevan tilin omistaja ja että tili oli kaapattu??? 25 f***ng vuotta dataa, tuhansia euroja käytetty peleihin?? Poikani vauvakuvat? MENNEET! Yksi maailman suurimmista yrityksistä ei kyennyt palauttamaan tiliä, joten he vain poistivat sen paskan kuin se ei olisi mitään?? Hävetkää!!

Kanen menettämä pelikirjasto kattoi pelejä noin 20 vuoden ajalta. Microsoft ei ole toistaiseksi kommentoinut tapausta julkisesti.

Oikeusjuttu Brasiliassa antaa toivoa – tukipalvelut hampaattomia

Tapaus on herättänyt laajaa solidaarisuutta peliyhteisössä, ja monet ovat kehottaneet Kanea haastamaan teknologiajätin oikeuteen. Vastaava tilanne nähtiin nimittäin aiemmin heinäkuussa Brasiliassa, jossa Xbox-pelaaja haastoi Microsoftin oikeuteen tilinsä lukitsemisen jälkeen. Tuolloin Microsoft oli kehottanut pelaajaa vain luomaan uuden tilin ja ”ostamaan pelinsä uudestaan”. Brasilialaispelaaja kuitenkin voitti oikeusjuttunsa yhtiötä vastaan.

Sosiaalisessa mediassa useat muutkin käyttäjät ovat raportoineet joutuneensa samanlaiseen tilanteeseen, jossa Microsoft on lukinnut heidän vanhat tilinsä ilman mahdollisuutta palautukseen. Eräs kommentoija syytti tilanteesta Microsoftin sisäisen asiakaspalvelun puutetta:

He tekivät minulle samoin Xbox-tilini kanssa, joka oli ollut käytössä Xbox Liven ensimmäisestä päivästä lähtien (yli 20 vuotta). Microsoftilla ei ole omaa talon sisäistä tukipalvelua, vaan kaikki pyörii yhteisön vapaaehtoisten varassa, joiden oikeudet ja työkalut auttaa ovat erittäin rajalliset.

Keskustelu digitaalisesta omistajuudesta kiihtyy

Tapaus on noussut nopeasti viraaliksi ja se koetaan vahvana muistutuksena siitä, kuinka hataralla pohjalla digitaalinen omistaminen on. Kun pelit on sidottu yhteen ainoaan käyttäjätiliin, voi tilin menetys, oli se sitten hakkeroinnin tai yhtiön oman päätöksen seurausta – tuhota koko ostetun kirjaston silmänräpäyksessä.

Huoli on kasvanut entisestään sen jälkeen, kun ilmoitti aiemmin tänä vuonna lopettavansa fyysisten -pelilevyjen tuotannon vuoteen 2028 mennessä. Pelaajien on tulevaisuudessa pakko luottaa täysin digitaalisiin kauppapaikkoihin, jolloin Joshua Kanen kaltaiset kohtalot voivat yleistyä entisestään.

Uudet palvelimet, vanhat kujeet: Activision toi klassikkopelin nykykonsoleille korjaamatta sen kriittisimpiä haavoittuvuuksia Kommentit pois päältä artikkelissa Uudet palvelimet, vanhat kujeet: Activision toi klassikkopelin nykykonsoleille korjaamatta sen kriittisimpiä haavoittuvuuksia

Kun alkuperäinen  julkaistiin aikoinaan 3 -konsolille, se muistetaan nykyään valitettavan hyvin siitä, että peli hakkeroitiin lopulta täysin pilalle. Kun Activision hiljattain toi tämän legendaarisen räiskintäklassikon uudelleenjulkaisuna – ja -konsoleille, yhtiö lupasi uusien palvelimien tarjoavan puhtaan pöydän. Pelaajat elättivät toiveita siitä, että vanhat haavoittuvuudet ja huijauskonstit olisi vihdoin korjattu.

Toisin kuitenkin kävi. Moninpelipeleihin erikoistunut MP1st-sivusto raportoi PlayStation Storen myyntikärkeen nousseen pelin olevan tällä hetkellä niin pahasti rikki, että hakkerit estävät tavallisia faneja pelaamasta peliä laisinkaan.

Järjetöntä kiusantekoa: Huijarit lukitsevat pelaajia ulos moninpelistä

Kaikista törkein huijaus liittyy pelin perinteiseen Domination  -pelitilaan. Hakkerit ovat löytäneet keinon jakaa muille pelaajille negatiivista kokemuspistettä (negative XP). Tämä tiputtaa uhrin tason alle Level 1:n, joka on ehdoton vaatimus moninpeliin osallistumiselle. Tämän seurauksena tavalliset pelaajat lukittuvat kokonaan ulos kilpailullisista pelitiloista ilman omaa syytään.

Tämän lisäksi pelissä pyörii kaikenlaista muuta kiusantekoa. Huijarit muun muassa hyppivät jatkuvasti sisään ja ulos otteluista sekoittaen aulat, ja pelaajien tallennustiedostoja manipuloidaan luvattomasti Pro Perks -erikoiskykyjen avaamiseksi.

Activision nauraa matkalla pankkiin?

Vaikka moni pelaaja on ollut valmis maksamaan suolaisen hinnan nähdessään klassikon nykykonsoleilla ja on pystynyt antamaan anteeksi sen, että peli julkaistiin käytännössä sellaisenaan ilman sen suurempia graafisia ehostuksia, on vanhojen haavoittuvuuksien jättäminen peliin monen mielestä anteeksiantamatonta. Se riistää pelaajilta mahdollisuuden nauttia moninpelistä niin kuin se oli alun perin tarkoitettu.

Pelin loistavien myyntilukujen valossa voisi toivoa, että Activision julkaisee peliin pian korjauspäivityksiä ja tarjoaa julkaisun jälkeistä tukea. Pelialalla ei kuitenkaan yllätyttäisi, vaikka julkaisija päättäisi pestä kätensä projektista ja jättää palvelimet oman onnensa nojaan kerättyään ensin helpot rahat talteen.