”Pelaaminen on edelleen rakas ja kaveripiiriäni yhdistävä harrastus” – Ohjaimen takana kotimainen metalliyhtye IKINÄ Kommentit pois päältä artikkelissa ”Pelaaminen on edelleen rakas ja kaveripiiriäni yhdistävä harrastus” – Ohjaimen takana kotimainen metalliyhtye IKINÄ

on Errori.netin uusin artikkelisarja, jossa julkisuudesta tunnetut peliharrastajat kertovat meille sielun syvimpiään omasta peliharrastamisestaan. Ensimmäisessä artikkeliosiossamme haastateltavaksemme saapui kotimainen metalliyhtye , joka on juuri kovaa vauhtia ponnistamassa kotimaisen metalliscenen kärkeen. IKINÄ on tunnettu valloittavista ja korkeaenergisistä live-esiintymisistään. Yhtyeen muodostaa kouvolalaissyntyiset sisarukset Tuuli Paju, Santeri Paju ja saman kaupungin kasvatit Katariina Sorsa ja Samuli Suokas. Oululainen Aake Lämsä liittyi joukkoon 2020.

Yhtyeen kitaristi Samuli Suokas – sekä basisti Aake Lämsä ovat yhtyeen intohimoisimpia pelaajia, täten heidät asetettiin tällä kertaa haastattelupenkkiin.

Moi, mitenkäs teidän peliharrastuksenne on saanut alkunsa? Mikä oli teidän ensimmäinen pelikone tahi konsoli?

Samuli: Meidän perheeseen tuli mulle ja isoveljelle jaettavaksi ensimmäinen 1, kun olin 6-vuotias. Siitä sitten alkoi palava ihastus pleikkareihin. Kyseinen konsoli on mulla yhä toimintakuntoisena tallessa kaikkine peleineen ja ohjaimineen.

Aake: Oma pelaamisinnostus on todennäköisesti saanut alkunsa serkkujeni luona, missä valittavissa oli sekä että . Myös naapurin poikien Amiga ja NES oli kovalla käytöllä.

Mitenkäs ensimmäinen peli, muistuukos se mieleen?

Samuli: Muistelen että saatiin muutama peli konsolin mukana. Siinä läjässä oli ainakin Crash Bandicoot ja Spyro 2.

Aake: Kun lopulta PC löysi tiensä myös meidän kotiin, ensimmäinen omistamani peli on luultavasti ollut Worms 2. Lapsuuden ehdottomia suosikkeja olivat kaikki Tony Hawk’s Pro Skater -sarjan pelit, jotka tuli tahkottua systemaattisesti 100-prosenttisesti läpi.

Mitä pelikonsoleita olette omistaneet siitä lähtien? Notkuuko hyllyillä pölyttymässä vielä ”ns. antiikin aarteita”?

Samuli: Mulla on kaikki pleikkarit lukuun ottamatta uusinta vitosta. Vasta hommattiin kotiin ensimmäinen 4k telkkari, niin nyt vasta se vitonen on alkanut kuumottamaan. Nuorena tuli myös pelailtua usein tietokoneella, mutta kyllä se pleikkari on aina tuntunut itselle olevan se juttu. Kavereilla tuli kokeiltua ja – konsoleita, mutta niiden ohjaimet oli aina tuntunu olevan jotain kummallista alien-teknologiaa mun käsissä.

Aake: PC:n lisäksi omistamiani pelikonsoleita on ollut ainoastaan PS1 sekä Nintendo DS. Kaikki mahdolliset konsolipelit on tullut siitä huolimatta kaverien luona koluttua. Ensimmäisen oman tehokkaamman peli-PC:n kasasin yläasteikäisenä.

Harrastatteko pelailua aktiivisesti myös nykypäivänä? Paljonko uhraatte pelailulle aikaa kellostanne?

Samuli: Nykyään pelailu on jäänyt paljon vähemmälle. Normaalisti noin 5h viikossa. Mutta esimerkiksi kun Elden Ring julkaistiin niin sitä tuli pelattua 140 tuntia hyvin lyhyellä aikavälillä. Eli mun pelaamisen määrä saattaa muuttua nollasta sataan aina, kun julkaistaan joku upea uusi peli. Tällä hetkellä mulla on työn alla Far Cry 6.

Aake: Pelaaminen on edelleen rakas ja kaveripiiriäni yhdistävä harrastus. Vaikka aikaa ei iän myötä ihan samalla tavalla voi peleihin investoida, on edelleen tapanani miltei joka ilta rupatella Discord-ryhmässä kavereideni kanssa ja pelailla jotain samalla. Arvioin pelaamiseen kuluvan n. 6-12 tuntia viikosta, riippuen vähän muiden kiireiden määrästä. Todennäköisimmin pelivalinta nykyään on CS:GO, Rocket League tai muu joukkueella pelattava peli. Bonuksena mainittakoon, että viime joululoman aikana toteutin projektiluonteisesti yhden lapsuudenhaaveistani ja grindasin nostalgiapärinöissä vanhalla Old School RuneScape-hahmollani kaikki questit läpi. 10v. minä on nyky-minusta ylpeä!

Mikä olisi teidän TOP 5-listauksenne peleistä?

Samuli: Tää on aika vaikea, mutta mennäänpäs näillä.

1. Assassins Creed-sarja

2. The Elder Scrolls V: Skyrim

3. Last Of Us-sarja

4. Elden Ring

5. Bioshock-trilogia

Aake: Top vitoseen ei mahdu millään kaikkia suosikkeja mutta juuri nyt ne näyttää tältä:

1) Mass Effect (koko trilogia)

2) The Witcher 3

3) Disco Elysium

4) Hollow Knight

5) Dragon Age Origins

IKINÄn tulevat keikat:
10.3. Kouvola, House of Rock
6.4. Turku, Apollo
7.4. Seinäjoki, Bar 15
8.4. Tampere, Klubi

Instagram: https://www.instagram.com/ikinagram/ 
TikTok: https://www.tiktok.com/@ikinatok 
Facebook: https://www.facebook.com/Ikinaface/
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UC7jlrIKsrCTpq5fotUX1-xA 

Uudet palvelimet, vanhat kujeet: Activision toi klassikkopelin nykykonsoleille korjaamatta sen kriittisimpiä haavoittuvuuksia Kommentit pois päältä artikkelissa Uudet palvelimet, vanhat kujeet: Activision toi klassikkopelin nykykonsoleille korjaamatta sen kriittisimpiä haavoittuvuuksia

Kun alkuperäinen  julkaistiin aikoinaan -konsolille, se muistetaan nykyään valitettavan hyvin siitä, että peli hakkeroitiin lopulta täysin pilalle. Kun Activision hiljattain toi tämän legendaarisen räiskintäklassikon uudelleenjulkaisuna – ja -konsoleille, yhtiö lupasi uusien palvelimien tarjoavan puhtaan pöydän. Pelaajat elättivät toiveita siitä, että vanhat haavoittuvuudet ja huijauskonstit olisi vihdoin korjattu.

Toisin kuitenkin kävi. Moninpelipeleihin erikoistunut MP1st-sivusto raportoi Storen myyntikärkeen nousseen pelin olevan tällä hetkellä niin pahasti rikki, että hakkerit estävät tavallisia faneja pelaamasta peliä laisinkaan.

Järjetöntä kiusantekoa: Huijarit lukitsevat pelaajia ulos moninpelistä

Kaikista törkein huijaus liittyy pelin perinteiseen Domination  -pelitilaan. Hakkerit ovat löytäneet keinon jakaa muille pelaajille negatiivista kokemuspistettä (negative XP). Tämä tiputtaa uhrin tason alle Level 1:n, joka on ehdoton vaatimus moninpeliin osallistumiselle. Tämän seurauksena tavalliset pelaajat lukittuvat kokonaan ulos kilpailullisista pelitiloista ilman omaa syytään.

Tämän lisäksi pelissä pyörii kaikenlaista muuta kiusantekoa. Huijarit muun muassa hyppivät jatkuvasti sisään ja ulos otteluista sekoittaen aulat, ja pelaajien tallennustiedostoja manipuloidaan luvattomasti Pro Perks -erikoiskykyjen avaamiseksi.

Activision nauraa matkalla pankkiin?

Vaikka moni pelaaja on ollut valmis maksamaan suolaisen hinnan nähdessään klassikon nykykonsoleilla ja on pystynyt antamaan anteeksi sen, että peli julkaistiin käytännössä sellaisenaan ilman sen suurempia graafisia ehostuksia, on vanhojen haavoittuvuuksien jättäminen peliin monen mielestä anteeksiantamatonta. Se riistää pelaajilta mahdollisuuden nauttia moninpelistä niin kuin se oli alun perin tarkoitettu.

Pelin loistavien myyntilukujen valossa voisi toivoa, että Activision julkaisee peliin pian korjauspäivityksiä ja tarjoaa julkaisun jälkeistä tukea. Pelialalla ei kuitenkaan yllätyttäisi, vaikka julkaisija päättäisi pestä kätensä projektista ja jättää palvelimet oman onnensa nojaan kerättyään ensin helpot rahat talteen.

Odotus jatkuu ja jatkuu: The Elder Scrolls 6 on yhä vähintään kahden vuoden päässä julkaisusta Kommentit pois päältä artikkelissa Odotus jatkuu ja jatkuu: The Elder Scrolls 6 on yhä vähintään kahden vuoden päässä julkaisusta

Pelimaailman odotetuimpiin ja piinallisen pitkään työn alla olleisiin nimikkeisiin kuuluva  antaa odottaa itseään vielä hyvän tovin. Vaikka pelin virallisesta julkistuksesta on kulunut jo yli kahdeksan vuotta, on se tuoreiden tietojen mukaan edelleen vähintään kahden vuoden päässä virallisesta julkaisustaan.

Tiedot ovat peräisin talousmedia Bloombergin arvostetulta pelitoimittajalta Jason Schreieriltä, joka puhui asiasta suorassa kyselytunnissaan. Keskustelu liittyi Microsoftin ja -divisioonan tällä viikolla kokemiin dramaattisiin muutoksiin, joiden seurauksena peräti 1 600 työntekijää irtisanottiin ja vähintään neljä studiota karsittiin yhtiön listalta. Lisäksi toiset 1 600 irtisanomista on jo budjetoitu toteutettavaksi kuluvan vuoden aikana.

Irtisanomiset kurittavat myös Bethesdan rivejä

Suuret leikkaukset osuivat rajusti muun muassa Doom-kehittäjä id Softwareen sekä The Elder Scrolls Online -pelin takana olevaan ZeniMax Online Studiosiin. Supistusten jälkeen Bethesdan johtaja Jill Braff lähetti työntekijöille sähköpostiviestin, jossa hän vahvisti yhtiön keskittyvän jatkossa entistä tiukemmin kaikkein vahvimpiin pelisarjoihinsa. Tämä tarkoittaa käytännössä panostamista Falloutin ja The Elder Scrolls -sarjan kaltaisiin jättibrändeihin.

Säästötoimenpiteet eivät kuitenkaan jättäneet pääsarjaa täysin rauhaan, sillä sisäpiiritiedot paljastavat irtisanomisten koskettaneen myös suoraan Game Studiosin omaa väkeä, eli juuri niitä työntekijöitä, jotka työskentelevät parhaillaan TES 6:n parissa. Tilanne herättää suuria kysymyksiä siitä, miten Xbox aikoo nopeuttaa pelin kehitystä tinkimättä sen laadusta, ja miten tulevat irtisanomisaallot vaikuttavat tiimin jaksamiseen.

”Teeskennelkää, ettemme koskaan julkistaneet sitä”

Bethesdan keulakuva Todd Howard julkisti The Elder Scrolls 6:n alun perin Los Angelesin E3-messuilla kesäkuussa 2018 hyvin lyhyellä CGI-trailerilla, joka ei paljastanut pelistä juuri mitään. Sen jälkeen faneille ei ole näytetty pelistä mitään uutta materiaalia. Viimeisimmässä haastattelussaan Howard jopa vitsaili faneille, että kaikkien pitäisi vain teeskennellä, ettei koko julkistusta koskaan tehty. Howard onkin useasti myöntänyt, että olisi toivonut jättäneensä pelin julkistamatta näin aikaisessa vaiheessa.

Howard on varoittanut faneja siitä, että peli on edelleen pitkän matkan päässä, ja väläyttänyt mahdollisuutta julkaista peli yllättäen ilman massiivista ennakkomarkkinointia (shadow-drop). Peli on kuitenkin jo sisäisesti pelattavassa muodossa:

Pystymme jo pelaamaan sitä, ja olemme juuri saavuttamassa suuren sisäisen virstanpylvään. Suurin osa studiostamme sekä useat kumppanimme keskittyvät parhaillaan täysin tähän peliin.

Howard paljasti hiljattain pelin kehitystilanteesta.

Myös Xboxin sisältöjohtaja Matt Booty on pyrkinyt rauhoittelemaan odottavia faneja. Varietyn haastattelussa Booty kertoi vierailleensa Bethesdan studiolla seuraamassa pelin kehitystä ja vakuutti sen edistyvän hyvin. Hänen mukaansa siinä vaiheessa, kun Bethesda on vihdoin valmis näyttämään pelistä ensimmäistä virallista materiaalia, se on samalla merkki siitä, että myös itse pelin julkaisu häämöttää aivan kulman takana. Virallinen esittely tapahtuu kuitenkin vasta ”oikeaan aikaan”.