OlliOlli World -skeittipeli saa ensimmäisen lisäosansa – katso Void Riders traileri Kommentit pois päältä artikkelissa OlliOlli World -skeittipeli saa ensimmäisen lisäosansa – katso Void Riders traileri

OlliOlli World: Void Riders

Värikkäästi tyylitelty OlliOlli World -skeittipeli on saamassa ensimmäisen lisäosansa Void Riders kesäkuun 15. päivä. Voit katsoa lisäosan ensimmäisen pelitrailerin alta.

Void Riders on ensimmäinen kahdesta peliin tulevasta lisäosasta. Lisäosassa avaruusolennot nimeltä Sair’Rah, Khehvyn sekä Pftangxi ovat saapuneet Radlandiaan ja haluavat viedä skeittaajia mahtavan Nebulordin nähtäville.

Luvassa on uusia haasteita sekä avaruusajan varusteita ja vaatetusta. Mukana on myös täysin uusi vetosädemekaniikka.

Pelisarjan järjestyksessään kolmas osa vie ainutlaatuisen tasohyppelyä, toimintaa ja skeittausta yhdistelevän pelin ensimmäistä kertaa kolmiulotteiseen maailmaan. Pelaajat pääsevät kokemaan värikkään Radlandin maailmaan ja kohtaamaan sen persoonalliset asukkaat. Tehtävänä on etsiä myyttisiä skeittijumalia matkalla Gnarvanaan.

Peli on jatkoa alunperin vuonna 2014 ilmestyneelle OlliOlli ja seuraavan vuonna ilmestyneelle OlliOlli 2: Welcome to Olliwood -peleille.

OlliOlli World: Void Riders ilmestyy kesäkuun 15. päivä ja se kustantaa 9,99 euroa. Pelistä on myös saatavilla erityinen OlliOlli World Rad Edition, joka sisältää peruspelin lisäksi molemmat tulevat lisäosat. OlliOlli World on saatavilla PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X sekä S, Xbox One ja Nintendo Switch -konsoleille sekä PC:lle.

Final Fantasy VII Remake Part 3 lähes valmis – uutta infoa luvassa pian Kommentit pois päältä artikkelissa Final Fantasy VII Remake Part 3 lähes valmis – uutta infoa luvassa pian

Square Enix on melkein maalissa Final Fantasy VII Remake -trilogian viimeisen osan kanssa. Pelin ohjaaja Naoki Hamaguchi kertoo, että varsinainen pelielämys on enimmäkseen valmis ja tiimi keskittyy nyt viimeistelyyn.

Hamaguchi paljasti haastattelussa, että he ovat hyvin luottavaisia projektin etenemiseen ja odottavat innolla, että fanit pääsevät pelaamaan. Uuden tiedon jakaminen on pian ajankohtaista, mutta julkaisupäivää ei ole vielä ilmoitettu.

Pelin virallinen nimikin on lähes päätetty, ja valinta kahden vaihtoehdon välillä tehdään vielä vuoden loppuun mennessä. Hamaguchi lupaa, että trilogian fanit voivat odottaa uudenlaista ja jännittävää pelikokemusta, joka jatkaa sarjan tarinaa.

Vaikka Part 3 päättää Remake-trilogian, Square Enixillä ei vielä ole julkistettua seuraavaa projektia, mutta odotukset sen ympärillä ovat korkealla. Fanit saavat pian lisää paljastuksia, ja odotus PS5:n viimeisen FFVII-osan pelaamiseen käy yhä kutkuttavammaksi.

Battlefield 6:n Wicked Grin -asu sai hillitymmän ilmeen Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6:n Wicked Grin -asu sai hillitymmän ilmeen

Battlefield 6:n kiistelty Wicked Grin -asu on kokenut uuden muodonmuutoksen, ja pelaajat juhlivat nyt sen hillittyä ulkonäköä. Päivitys 1.1.3.0, osa Winter Offensive -kauden finaalia, toi mukanaan lukuisia muutoksia pelin tasapainoon ja ääniin, mutta suurin keskustelunaihe oli ehdottomasti tuo aikaisemmin räikeä ja hymyilevä asu.

Alun perin kirkkaan siniset värit ja hammashymy tekivät asusta vaikeasti sulavan, mutta nyt värimaailma on pehmeämpi ja alkuperäinen hymy poistettu kokonaan. Ainoastaan kirkkaan keltainen käsivarsinauha muistuttaa vielä päivityksen jälkeisestä ilmeestä. Monet fanit pitävät tätä voittona pelaajayhteisön vaikutusvallalle, sillä se kertoo, että kehittäjät kuuntelevat palautetta.

Wicked Grin nousi esiin pelin julkaisun jälkeen esimerkkinä siitä, että jotkut peliyhteisössä pelkäsivät Fortnite-tyylisten asujen leviävän Battlefield 6:een. Aiemmin System Override -asu, lempinimeltään “Monster Energy -asu”, herätti jo keskustelua realistisen visuaalisen tyylin vaarantumisesta. Nyt BF Studios on kuunnellut pelaajia ja hillinnyt Wicked Grinin sekä aiemman System Override -asun ilmettä.

Päivitys tuo myös uutta pelattavaa, kuten lumiset kentät ja Ice Climbing Axe -lähiaseen, mutta suuri osa keskustelua keskittyy silti kosmetiikkaan. Pelaajat ottavat muutoksen vastaan hymyillen, tosin vähän vähemmän hampaita näkyen.

Battlefield 6 julkaistiin 10. lokakuuta PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series X|S:lle, ja BF Studios jatkaa pelin tasapainottamista sekä uusien sisältöjen lisäämistä ensimmäisen kauden aikana. Pelaajien mukaan tämä on esimerkki siitä, että ääniä kuunnellaan, kunhan ne ovat tarpeeksi voimakkaita.