On taas se aika vuodesta – Steam käynnisti kesän alennusmyyntinsä Kommentit pois päältä artikkelissa On taas se aika vuodesta – Steam käynnisti kesän alennusmyyntinsä

Vuosittainen -palvelun kesän alennusmyyntikampanja on jälleen alkanut. Vahvasti pelillistetyn kampanjan teemana on Grand Prix. Osallistujat voivat valita joukkueensa ja tienata pisteitä ostamalla ja pelaamalla pelejä ja samalla suorittamalla erilaisia tehtäviä. Pisteitä voi käyttää pelien ostamiseen ja erilaisten kosmeettisten asioiden, kuten taustakuvien ostamiseen. Voittavat saavat ilmaisia pelejä.

Alennettujen pelien joukossa on mm. Assassin’s Creed: Odyssey, Monster Hunter: World, Just Cause 3, Borderlands 2, Euro Truck Simulator 2, Soul Calibur 6, ja Yakuza 0.

Steam on kohdannut kovaa kilpailua tänä vuonna kilpailevan Epic Games Storen suunnalta, joka on jaellut ilmaispelejä viikon välein. piti myös oman kesäkampanjan Epic Mega Sale toukokuussa. Myös toinen kilpailija piti oman vastaavansa E3-messujen aikoihin.

Steamin kesäalennuskampanja kestää kesäkuun 25. päivä aina heinäkuun 9. päivään asti.

Wardogsin Steam Early Access -päivämäärä lyötiin lukkoon syyskuulle Kommentit pois päältä artikkelissa Wardogsin Steam Early Access -päivämäärä lyötiin lukkoon syyskuulle

-henkistä suursotaa ja taktista meininkiä yhdistelevä saapuu Early Accessiin 10. syyskuuta. Bulkheadin kehittämässä räiskinnässä taistellaan valtavilla avoimilla taistelukentillä jopa sadan pelaajan voimin, ja mukana on sekä jalkaväkeä että ajoneuvoja.

Ennen julkaisua peliä voi testata suljetussa betassa 21.–23. elokuuta. Ennakkotilaajat saavat siihen pääsyn, mutta on vienyt luottamuksensa peliin vielä pidemmälle! Jos pelaaja kokeilee betaa eikä pidä kokemastaan, kehittäjä lupaa mahdollisuuden hyvitykseen.

Early Access -version hinta on noin 34 euroa, mutta täyden julkaisun yhteydessä hinnan on tarkoitus nousta noin 51 euroon. Early Accessissa ei ole vielä pelinsisäisiä rahastusmekanismeja, vaikka julkaisun jälkeen peliin on suunnitteilla maksullisia kosmeettisia esineitä. Early Access -jakson odotetaan kestävän noin kaksi vuotta.

Julkaisussa Wardogs tarjoaa kolme karttaa, joista jokaisessa on kolme variaatiota, sekä useita aseita ja ajoneuvoja. Pääpelitilassa kolme palkkasoturiryhmää kamppailee alueiden hallinnasta ja rahasta, jota voi käyttää esimerkiksi aseiden ja ajoneuvojen hankkimiseen. Myös muiden pelaajien kuljettaminen helikopterilla voi kartuttaa kassaa, eli sotatantereella voi siis olla hyödyksi, vaikka ei olisi se tyyppi, joka ampuu kaiken mikä liikkuu.

Bulkhead on markkinoinut peliä poikkeuksellisen avoimesti ja jopa julkaissut ennakkotilaajille videon nimeltä ”10 Reasons NOT to Buy”. Wardogs on kuitenkin kerännyt jo yli 800 000 toivelistaa Steamissa, joten kiinnostusta 100 pelaajan taistelutantereille ainakin riittää.

Uutuuspeli Mr Trippy laittaa pelaajan tasapainoilemaan poliisien ja pehmisten välillä Kommentit pois päältä artikkelissa Uutuuspeli Mr Trippy laittaa pelaajan tasapainoilemaan poliisien ja pehmisten välillä

Pelinkehittäjä on julkistanut Mr Trippyn, omaperäisen hallintapelin, jossa pelaaja pyörittää näennäisesti tavallista jäätelöautoa. Pinnan alla liiketoiminta on kuitenkin kaikkea muuta kuin viatonta, sillä makeiden herkkujen ohella asiakkaille kaupataan myös laittomia huumeita.

Pelin ideana on tasapainoilla laillisen ja rikollisen liiketoiminnan välillä. Pelaajan on välteltävä poliisin valvontaa, pidettävä epäilykset kurissa ja laajennettava toimintaansa uusille asuinalueille. Samalla jäätelöautoa voi päivittää ja muokata tehokkaammaksi, kun ”yritys” kasvaa.

Rahanpesu on myös tärkeä osa pelimekaniikkaa. Laittomasti ansaitut rahat täytyy kierrättää paikallisten yritysten kautta, jotta viranomaiset tai verottaja eivät pääse jäljille. Mitä suuremmaksi bisnes kasvaa, sitä haastavammaksi muuttuu myös poliisin välttely.

Mr Trippylle ei ole vielä ilmoitettu julkaisupäivää, mutta peli on tulossa :lle, ja sen voi lisätä jo nyt Steamin toivelistalle. Kyseessä on selvästi pilke silmäkulmassa tehty rikollisuusteemainen simulointipeli, joka yhdistelee yrityksen johtamista ja hiiviskelyä varsin epätavallisella tavalla.