One Piece ja Netflix ne yhteen soppii! Suosittu manga-sarja on saamassa oman Lego-setin? Kommentit pois päältä artikkelissa One Piece ja Netflix ne yhteen soppii! Suosittu manga-sarja on saamassa oman Lego-setin?

Lego on ilmoittanut yhteistyöstä Netflixin kanssa julkaistakseen pian sarjan One Piece -Lego-settejä.

Yhtiö julkaisi lyhyen teaser-trailerin, jossa näytetään Luffyn tunnusomainen olkihattu Lego-muodossa. Vaikka tarkkaa julkaisupäivää ei ole vielä kerrottu, kokoelma tullaan paljastamaan tulevien viikkojen aikana.

Nämä Lego-setit perustuvat Netflixin live-adaptaatioon suositusta manga-sarjasta, eivät suoraan alkuperäisteokseen tai animeen. Netflix-versio on kuitenkin erinomaisesti jäljitellyt alkuperäisen materiaalin elementtejä, joten Lego-versiotkin tulevat olemaan hyvin lähellä alkuperäistä.

”One Piece -fanit voivat seurata toimintaa ja lähteä omille seikkailuilleen uusien Lego-settien avulla, jotka on inspiroitu ikonisimmista kohtauksista East Blue -alueelta,”

Lego tiedottaa.

”Setit tulevat sisältämään päähahmot Lego-minihahmoina ensimmäistä kertaa, kuljettaen fanit toiminnan keskipisteeseen suoraan ruudulta poimittuine miljöineen ja kohtauksineen.”

Netflixin kuluttajatuotteiden varapresidentti Josh Simon korosti yksityiskohtien merkitystä:

”Olemme työskennelleet tarkasti joka suunnitteluvaiheessa luodaksemme kokoelman leikkisettejä, jotka antavat faneille uusia tapoja elää omia eeppisiä matkojaan Grand Linella – yksi erikoinen Lego-palikka kerrallaan.”

Netflixin live-action One Piece -adaptaatio julkaistiin vuonna 2023, ja toisen kauden odotetaan ilmestyvän vuonna 2025. Kaudella nähdään useita uusia kasvoja, mukaan lukien Lera Abova Nico Robinina, Joe Manganiello Crocodilena ja Jamie Lee Curtisin puuttuminen Dr. Kurehan roolista on herättänyt huomiota.

Uudet näyttelijät tuovat mukanaan mielenkiintoisia lisäyksiä sarjaan, ja Lego-settien myötä fanit pääsevät entistä lähemmäksi rakastamansa tarinan maailmaa.

Lady Gaga liittyy mukaan Wednesday-sarjaan – ensimmäinen kuva julkaistu Kommentit pois päältä artikkelissa Lady Gaga liittyy mukaan Wednesday-sarjaan – ensimmäinen kuva julkaistu

Netflixin suosittu Wednesday -sarja saa uuden vahvistuksen, kun Lady Gaga tekee vierailun toisen kauden toisessa osassa. Sarjan virallisella tilillä julkaistiin 1. syyskuuta ensimmäinen kuva Gagasta hahmossaan Rosaline Rotwood, pukeutuneena valkoiseen mekkoon ja olkapäällä mahdollisesti Thingin kaltainen irtiotettu käsi.

Tarkemmat tiedot Rotwoodin roolista ovat vielä hämärän peitossa, mutta huhujen mukaan hän toimii Nevermore Academy -koulussa opettajana. Koska hahmoa ei nähty ensimmäisellä kaudella eikä toisen kauden ensimmäisessä osassa, on mahdollista, että hän on uusi tulokas tai palaamassa kouluun pitkän poissaolon jälkeen.

Gaga ei kuitenkaan pelkästään näyttele, vaan hän myös äänittää alkuperäisen kappaleen The Dead Dance, joka kuullaan sarjassa toisen kauden jälkipuoliskolla. Kappaleesta tehdään myös musiikkivideo, jonka ohjaa itse Tim Burton.

Sarjan tekijät yrittävät toistaa ensimmäisen kauden viraalihittiä, kun TikTokissa levisi Wednesday-tanssivideo. Vaikka toinen kausi ei ole saavuttanut ensimmäisen kauden katsojalukuja, Lady Gagan osallistuminen tuo varmasti lisää huomiota ja nostaa kiinnostusta sarjaa kohtaan.

Toisen kauden ensimmäinen osa on katsottavissa Netflixissä nyt, ja toinen osa julkaistaan 3. syyskuuta.

Daredevil: Born Againin toinen kausi ei välttämättä olekaan sarjan viimeiseksi jäävä Kommentit pois päältä artikkelissa Daredevil: Born Againin toinen kausi ei välttämättä olekaan sarjan viimeiseksi jäävä

Daredevil-tähti Charlie Cox pudotti pommin GalaxyConissa, hän kutsui Disney+:n Daredevil: Born Again -sarjan tulevaa toista kautta viimeiseksi kaudeksi. Sarjan toinen tuotantokausi on määrä julkaista vuonna 2026, ja Coxin mukaan siinä nähdään jotain, mitä alkuperäisissä sarjakuvissa ei ole, eli ainutlaatuista sisältöä juuri tälle sarjalle.

Mutta kaikki ei ole menetetty, sillä Kingpinin roolissa nähtävä Vincent D’Onofrio tarjoaa faneille toivoa. Hän vihjaisi Twitterissä, että kolmas kausi saattaa olla mahdollinen, vaikka mitään ei ole vielä varmistettu.

Born Again oli yksi odotetuimmista Marvelin sarjoista Disney+:ssa, ja Coxin Matt Murdock on fanien suosikki. Ensimmäinen kausi kuitenkin jakoi mielipiteitä, sillä se yhdisteli uusia ideoita alkuperäisestä Netflixin Daredevilista tutun tarinan kanssa.

Toinen kausi tuo mukaan selkeämmän jatkumon Netflixin tapahtumille ja esimerkiksi Krysten Ritterin Jessica Jonesin paluun. Vaikka Cox puhuu kauden olevan viimeinen, D’Onofrion kommentti antaa toivoa, että sarja voi yllättää ja jatkua vielä pidemmälle, riippuen siitä, miten seuraava kausi otetaan vastaan.