OnePlus 12R -huippupuhelimesta paljastettiin uutta tietoa – mukana kehittynyttä näyttöteknologiaa Kommentit pois päältä artikkelissa OnePlus 12R -huippupuhelimesta paljastettiin uutta tietoa – mukana kehittynyttä näyttöteknologiaa

OnePlus aloitti uuden vuoden paljastamalla tietoja tulevan OnePlus 12R -huippupuhelimen näyttö- ja akkuteknologiasta. OnePlus 12R julkistetaan globaalisti 23. tammikuuta Smooth Beyond Belief -lanseeraustapahtumassa, ja se on OnePlus 12 -sarjan toinen jäsen ja ensimmäinen OnePlussan R -sarjan laite, joka tulee myyntiin maailmanlaajuisesti.

Kehittynyttä näyttöteknologiaa

OnePlus paljasti, että OnePlus 12R:ssä on huipputason, 4. sukupolven LTPO 120Hz ProXDR -näyttö. LTPO-teknologia mahdollistaa puhelimen pystyvän automaattisesti vaihtamaan näytön virkistystaajuutta, jotta akun käyttöikä olisi mahdollisimman pitkä. OnePlussan viimeisimmissä lippulaivapuhelimissa, OnePlus 11:ssa ja OnePlus Openissa on kolmannen sukupolven LTPO-näyttöteknologia. Neljännen sukupolven LTPO-teknologia mahdollistaa näytön virkistystaajuuden päivittymisen entistä nopeammin, älykkäämmin ja sulavammin. LTPO 4.0:llä

Virkistystaajuus voi vaihtua suuremmassa skaalassa kuin aiemmin., OnePlus 12R:n näyttö tarjoaa parhaan mahdollisen suorituskyvyn korkearesoluutioisen pelin pelaamisesta elokuvan katseluun tai netin selaamiseen, säästäen samalla akunkestoa.

Kaikista suurin akku

OnePlus 12R:ssä on 5500mAh:n akku, joka on suurempi akku kuin missään muussa OnePlus-puhelimessa. Suuri akku tekeekin OnePlus 12R:stä täydellisen pelaamiseen ja videoiden katseluun. Akku saa virtansa SUPERVOOC-pikalatauksesta, ja siinä on Battery Health Engine -teknologiaa. Tämä OnePlussan kehittämä teknologia auttaa pitämään akun huippukunnossa vuosien ajan. Tarkemmat tiedot paljastetaan OnePlus 12 -sarjan lanseeraustapahtumassa 23.1.2024.

OnePlus 12 -sarja

OnePlus 12 -sarja on suunniteltu vastaamaan alan haasteeseen tasapainottaa korkea suorituskyky, virrankulutus, tehokas lämmönpoisto ja laitteen pitkäikäisyys. Molemmilla laitteilla, OnePlus 12:lla ja OnePlus 12R:llä, on kummallakin omat ainutlaatuiset ominaisuutensa, jotka antavat käyttäjille mahdollisuuden valita, mikä on heille tärkeää seuraavassa älypuhelimessaan.

Molemmat lippulaivapuhelimet julkaistaan globaalisti OnePlus Smooth Beyond Belief -lanseeraustapahtumassa klo 16 Suomen aikaa (19.30 IST) 23. tammikuuta 2024.

OpenAI-pomo Sam Altman kritisoi tekoälyn pyörittämistä omalla tietokoneella – RAM-muisti tehokkaampaan käyttöön pilvessä Kommentit pois päältä artikkelissa OpenAI-pomo Sam Altman kritisoi tekoälyn pyörittämistä omalla tietokoneella – RAM-muisti tehokkaampaan käyttöön pilvessä

:n toimitusjohtaja Sam Altman on herättänyt keskustelua näkemyksellään tietokoneiden keskusmuistin käytöstä. Altmanin mukaan rajallisen DRAM-muistin hajauttaminen yksittäisiin tietokoneisiin ei ole tekoälylaskennan kannalta erityisen tehokasta, jos muistia hyödynnetään vain pienen osan ajasta.

Altman käsitteli aihetta John Collisonin juontamassa Cheeky Pint -podcastissa. Keskustelun taustalla ovat muistipiirien korkeat hinnat sekä tekoälypalvelinkeskusten kasvava laitteistokysyntä.

Altman puolustaa pilvipalveluiden tehokkuutta

Haastattelussa Altman otti esimerkiksi paikallisesti ajettavat tekoälymallit. Hänen mukaansa osa käyttäjistä uskoo, että avoimesti saatavilla olevat mallit vähentävät palvelinkeskusten tarvetta, koska niitä voi käyttää omalla tietokoneella.

Altman piti ongelmallisena tilannetta, jossa maailman rajallista DRAM-muistia on runsaasti henkilökohtaisissa tietokoneissa mutta sitä käytetään hänen arvionsa mukaan vain noin viisi prosenttia ajasta. Hänen mielestään niukassa markkinatilanteessa muistin käyttöaste kannattaa maksimoida pilvipalveluissa.

Viiden prosentin luku on Altmanin haastattelussa esittämä arvio, ei tässä yhteydessä riippumattomasti vahvistettu mittaustulos. Kommentti koski ennen kaikkea tekoälymallien paikallista suorittamista, ei väitettä siitä, että pelitietokoneiden RAM-muisti olisi tarpeeton.

Paikallisella tekoälyllä on myös etunsa

Paikallisesti toimivat tekoälymallit voivat tarjota käyttäjälle enemmän hallintaa omiin tietoihin, toimia ilman jatkuvaa verkkoyhteyttä ja vähentää riippuvuutta pilvipalveluiden käyttörajoituksista. Tietokoneen keskusmuistia käytetään myös pelaamiseen, käyttöjärjestelmään ja muihin ohjelmiin, joten tekoälyn käyttöaste ei yksin kuvaa koko muistin hyötyä.

Muistipiirien kysynnästä on tullut merkittävä kysymys myös PC-pelaajille, sillä palvelinkeskusten investoinnit kilpailevat osin samoista tuotantoresursseista kuluttajalaitteiden kanssa. Altmanin kommentit nostavatkin esiin laajemman kysymyksen siitä, missä tekoälylaskenta kannattaa tulevaisuudessa tehdä: käyttäjän omalla laitteella vai pilvessä.

Lähteet: IGN Nordic

Applen uusi Mac Studio maksaa parhaimmillaan uuden sähköauton verran Kommentit pois päältä artikkelissa Applen uusi Mac Studio maksaa parhaimmillaan uuden sähköauton verran

Applen -pöytätietokoneeseen voi nyt valita peräti 512 gigatavua yhteismuistia. -sirulla varustetun tehomyllyn hinta nousee samalla tasolle, jolla moni alkaa jo vertailla tietokoneen sijaan autoja.

512 gigatavun muistivaihtoehto edellyttää M5 Ultra -kokoonpanoa, jossa on 36-ytiminen suoritin ja 80-ytiminen näytönohjain. MacRumorsin mukaan tämän mallin lähtöhinta Yhdysvalloissa on 6 799 dollaria, ja 512 gigatavun muisti nostaa hinnan vähintään 22 299 dollariin.

Jos kokoonpanoon valitsee myös 16 teratavua tallennustilaa, loppusumma kohoaa 29 799 dollariin. Kyseessä ovat Yhdysvaltain hinnat, joten niitä ei pidä tulkita suoraan Suomen myyntihinnoiksi.

Näin suurta muistimäärää ei ole suunnattu tavalliseen kotikäyttöön. Se voi palvella esimerkiksi suurten tekoälymallien paikallista käsittelyä, vaativaa videotuotantoa ja muita ammattikäytön työnkulkuja, joissa valtavasta yhteisestä muistivarannosta on hyötyä.

lupasi 512 gigatavun muistivaihtoehdon saataville lokakuun loppuun mennessä, ja uusi kokoonpano on nyt ilmestynyt verkkokauppaan.