OnePlus 12R -huippupuhelimesta paljastettiin uutta tietoa – mukana kehittynyttä näyttöteknologiaa Kommentit pois päältä artikkelissa OnePlus 12R -huippupuhelimesta paljastettiin uutta tietoa – mukana kehittynyttä näyttöteknologiaa

OnePlus aloitti uuden vuoden paljastamalla tietoja tulevan OnePlus 12R -huippupuhelimen näyttö- ja akkuteknologiasta. OnePlus 12R julkistetaan globaalisti 23. tammikuuta Smooth Beyond Belief -lanseeraustapahtumassa, ja se on OnePlus 12 -sarjan toinen jäsen ja ensimmäinen OnePlussan R -sarjan laite, joka tulee myyntiin maailmanlaajuisesti.

Kehittynyttä näyttöteknologiaa

OnePlus paljasti, että OnePlus 12R:ssä on huipputason, 4. sukupolven LTPO 120Hz ProXDR -näyttö. LTPO-teknologia mahdollistaa puhelimen pystyvän automaattisesti vaihtamaan näytön virkistystaajuutta, jotta akun käyttöikä olisi mahdollisimman pitkä. OnePlussan viimeisimmissä lippulaivapuhelimissa, OnePlus 11:ssa ja OnePlus Openissa on kolmannen sukupolven LTPO-näyttöteknologia. Neljännen sukupolven LTPO-teknologia mahdollistaa näytön virkistystaajuuden päivittymisen entistä nopeammin, älykkäämmin ja sulavammin. LTPO 4.0:llä

Virkistystaajuus voi vaihtua suuremmassa skaalassa kuin aiemmin., OnePlus 12R:n näyttö tarjoaa parhaan mahdollisen suorituskyvyn korkearesoluutioisen pelin pelaamisesta elokuvan katseluun tai netin selaamiseen, säästäen samalla akunkestoa.

Kaikista suurin akku

OnePlus 12R:ssä on 5500mAh:n akku, joka on suurempi akku kuin missään muussa OnePlus-puhelimessa. Suuri akku tekeekin OnePlus 12R:stä täydellisen pelaamiseen ja videoiden katseluun. Akku saa virtansa SUPERVOOC-pikalatauksesta, ja siinä on Battery Health Engine -teknologiaa. Tämä OnePlussan kehittämä teknologia auttaa pitämään akun huippukunnossa vuosien ajan. Tarkemmat tiedot paljastetaan OnePlus 12 -sarjan lanseeraustapahtumassa 23.1.2024.

OnePlus 12 -sarja

OnePlus 12 -sarja on suunniteltu vastaamaan alan haasteeseen tasapainottaa korkea suorituskyky, virrankulutus, tehokas lämmönpoisto ja laitteen pitkäikäisyys. Molemmilla laitteilla, OnePlus 12:lla ja OnePlus 12R:llä, on kummallakin omat ainutlaatuiset ominaisuutensa, jotka antavat käyttäjille mahdollisuuden valita, mikä on heille tärkeää seuraavassa älypuhelimessaan.

Molemmat lippulaivapuhelimet julkaistaan globaalisti OnePlus Smooth Beyond Belief -lanseeraustapahtumassa klo 16 Suomen aikaa (19.30 IST) 23. tammikuuta 2024.

Suomalaisten mitta tuli täyteen: 89 % huolissaan riippuvuudesta USA-teknologiasta Kommentit pois päältä artikkelissa Suomalaisten mitta tuli täyteen: 89 % huolissaan riippuvuudesta USA-teknologiasta

Helsingissä 23. huhtikuuta 2026 julkistettu tutkimus maalaa pysäyttävän kuvan: peräti 89 % suomalaisista on huolissaan Euroopan liiallisesta riippuvuudesta amerikkalaisesta teknologiasta. Huoli ei ole vain abstraktia, sillä yli puolet vastaajista (54 %) kertoo olevansa nyt selvästi enemmän huolissaan kuin vain vuosi sitten.

Luottamus horjuu, vaikka arki rullaa Googlen varassa

Vaikka amerikkalaiset palvelut, kuten Gmail (83 %) ja WhatsApp (84 %), dominoivat edelleen suomalaisten arkea, luottamus niihin on murenemassa. Erityisesti sähköposti (50 %) ja sosiaalinen media (42 %) nähdään merkittävinä tietoturvariskeinä.

Miksi suomalaiset haluavat vaihtaa eurooppalaiseen?

  1. Parempi henkilötietojen suoja (57 %): Toive siitä, että tietoja suojataan EU-lainsäädännön mukaisesti.
  2. Yleinen tietosuoja (52 %): Pelko hakkeroinneista ja datan väärinkäytöstä.
  3. Talous ja työllisyys (51 %): Halu tukea eurooppalaista osaamista ja työpaikkoja.

Esteet muutoksen tiellä

Vaikka lähes puolet (46 %) suomalaisista suunnittelee korvaavansa vähintään yhden amerikkalaisen palvelun eurooppalaisella, vanhat tottumukset istuvat tiukassa. Suurimpina esteinä pidetään:

  • Rutiinit (38 %): Nykyisistä palveluista on vaikea luopua.
  • Tiedonpuute (31 %): Vaihtoehdoista ei tiedetä tarpeeksi.
  • Kustannukset (27 %): Vaihdon pelätään tulevan kalliiksi.

”Geopoliittinen kehitys on saanut yhä useammat eurooppalaiset näkemään digitaalisen itsenäisyyden ja tietoturvan saman asian kahtena eri puolena”, toteaa Protonin toimitusjohtaja Raphaël Auphan.

Tutkimuksen tilaaja on itse suora hyötyjä tästä kehityksestä. Yhtiön mukaan Proton Mail- ja Proton Drive -tilaajien määrä on kasvanut Pohjoismaissa lähes 80 %. Erityisen piikin on aiheuttanut Tanska, jossa uusien tilien määrä on tuplaantunut Grönlantiin liittyvien geopoliittisten jännitteiden kasvaessa.

OnePlussan taru Euroopassa näyttää todellakin päättyvän Kommentit pois päältä artikkelissa OnePlussan taru Euroopassa näyttää todellakin päättyvän

OnePlussan ympärillä vellovat huhut yhtiön vetäytymisestä tai merkittävästä supistamisesta Euroopan markkinoilla ovat saaneet uutta vettä myllyynsä. Tuoreimpien raporttien mukaan yhtiön Euroopan johto- ja PR-portaat ovat kokeneet massiivisen joukkopaon, mikä viittaa laajaan sisäiseen uudelleenjärjestelyyn.

Johtoportaan kato ja somen hiljaisuus

Vain yhden viikon sisällä useat OnePlussan Euroopan avainhenkilöt, mukaan lukien Ison-Britannian ja Espanjan maajohtaja Serban Chiscop, ovat ilmoittaneet lähdöstään. Raportit viittaavat siihen, että lähes koko Euroopan tiimi on jättänyt yhtiön.

Moni lähtijöistä on siirtynyt emoyhtiö OPPO:n leipiin, mikä on voimistanut spekulaatioita brändien lopullisesta yhdistymisestä yhden nimen alle. Digitaaliset merkit tukevat tätä kehitystä: OnePlussan viralliset Eurooppa-tilit X:ssä ja Instagramissa ovat olleet lähes täysin hiljaa vuoden 2025 puolivälistä lähtien.

Mitä tämä tarkoittaa käyttäjille?

on vastannut huoleen varovaisilla lausunnoilla. Yhtiö ilmoittaa ”arvioivansa alueellista tiekarttaansa ja tuotestrategiaansa”. Nykyisille käyttäjille on kuitenkin annettu takuu:

  • Ohjelmistopäivitykset: Jatkuvat normaalisti.
  • Huolto ja tuki: Myynnin jälkeinen tuki ja takuupalvelut säilyvät ennallaan.

Vaikka nykyisten laitteiden omistajilla ei ole syytä paniikkiin, asiantuntijat uskovat, että OnePlussan vahva, paikallinen läsnäolo Euroopan myymälöissä saattaa olla päättymässä. OnePlus on jo aiemmin siirtynyt Intiassa pelkkään verkkomyyntiin ja perunut uuden Nord 6 -mallin kivijalkamyymälälanseerauksen.