OnePlus 13 – lippulaivapuhelin on nyt virallisesti julkistettu (Kiinassa) Kommentit pois päältä artikkelissa OnePlus 13 – lippulaivapuhelin on nyt virallisesti julkistettu (Kiinassa)

OnePlussan uusin lippulaivapuhelin on nyt virallisesti julkistettu. Puhelin seuraa yrityksen hiljattain sosiaalisessa mediassa julkaistua ennakkomainontaa. Odotetusti julkaisi tällä kertaa vain yhden mallin, :n, eikä kahta mallia kuten aiempina vuosina. Lisäksi OnePlus 13 on yksi niistä monista älypuhelimista, jotka hyödyntävät Qualcommin hiljattain julkistamaa Snapdragon 8 Elite -järjestelmäpiiriä ja tarjoaa huippuluokan suorituskyvyn.

Näytön osalta OnePlus 13 on varustettu 6,82 tuuman 1440p-paneelilla, joka tarjoaa 4500 nitin huippukirkkauden ja 1-120 Hz adaptiivisen virkistystaajuuden. Näyttö on suojattu 2.5D-kaarevalla lasilla ja siinä on integroitu ultraääninen sormenjälkitunnistin.

Kamerajärjestelmä on yhteistyössä Hasselbladin kanssa kehitetty. Pääkamerana toimii 50 megapikselin Sony IMX989 -sensori optisen kuvanvakautuksen kera. Lisäksi laitteessa on 73 mm telekamerat (3x optinen) ja15 mm ultralaajakulmakamerat.

Akun kesto on parantunut merkittävästi, sillä OnePlus 13 on varustettu 6000 mAh:n akun, joka on 11 % suurempi kuin edeltäjässään. Laitteessa on myös IP69-luokitus veden- ja pölynkestävyydelle.

OnePlus 13 on jo saatavilla Kiinassa, mutta globaali saatavuus on vielä vahvistamatta. Maahantuojilta puhelinta saa jo nyt esim. Giztopista ja TradingShenzhenistä noin 800 dollarin hintaan, mutta on huomioitava, että laite toimitetaan ColorOS-käyttöjärjestelmällä eikä OxygenOS:llä. Tämä voi rajoittaa joitain ominaisuuksia, kuten Android Auto -tuen.

OnePlus Pad 3 nyt saatavilla Suomessa – ennakkotilaukset rikkoneet ennätyksiä Kommentit pois päältä artikkelissa OnePlus Pad 3 nyt saatavilla Suomessa – ennakkotilaukset rikkoneet ennätyksiä

on virallisesti tuonut uusimman lippulaivatablettinsa, 3:n, myyntiin Suomessa. Tabletti on nyt saatavilla OnePlussan verkkokaupasta sekä valikoiduilta jälleenmyyjiltä. Laite julkaistaan 12 Gt RAM + 256 Gt tallennustilalla, 599 € suositushintaan, ja se tulee tummansinisessä värissä.

Huipputason ominaisuudet lyhyesti:

  • Snapdragon 8 Gen 3 -piirisarja
  • 13,2 tuuman 3,4K-näyttö
  • 80 W SUPERVOOC-pikalataus
  • 12 140 mAh akku
  • OxygenOS 15 käyttöjärjestelmä, mukana mm. AI Writer ja Gemini -integraatio

Tuottavuus ja viihde tasapainossa
Pad 3 on suunniteltu sekä työskentelyyn että viihteeseen. Uusi Open Canvas -moniajo helpottaa sovellusten rinnakkaista käyttöä, ja sisäänrakennetut tekoälytyökalut tehostavat kirjoittamista ja luovaa työskentelyä.

Lisävarusteet saatavilla erikseen:

  • OnePlus Stylo 2: 99 €
  • Smart Keyboard: 169 €
  • Folio Case: 59 €

Errorin testiartikkeli tabletista julkaistaan aivan pian!

OnePlussalta viiden laitteen jättijulkaisu heinäkuussa – mukana Nord 5 ja uudet Budsit Kommentit pois päältä artikkelissa OnePlussalta viiden laitteen jättijulkaisu heinäkuussa – mukana Nord 5 ja uudet Budsit

on julkistanut, että se lanseeraa 8. heinäkuuta peräti viisi uutta laitetta, joiden joukossa on huippuluokan ominaisuuksilla varustettuja puhelimia, kuulokkeet, älykello ja tabletti. Tiedossa on merkittävä päivitys erityisesti Nord-sarjaan, jossa aiemmin keskiluokka tunnetaan nyt lippulaivatehoista.

OnePlus Nord 5 – lippulaivatehoa keskiluokkaan

on ensimmäinen Nord-puhelin, jossa on huippuluokan Snapdragon 8s Gen 3 -piiri. Tämä 4 nm:n järjestelmäpiiri tuo mukanaan tehokkaan Kryo-suorittimen ja pelaamiseen suunnatun Snapdragon Elite Gaming -tuen, mukaan lukien laitteistokiihdytetty Ray Tracing. Puhelin on suunniteltu kestämään kuormitusta: Cryo-Velocity -jäähdytysjärjestelmä ja grafeenikerrokset pitävät lämmöt kurissa myös intensiivisessä pelikäytössä.

OnePlus Nord CE 5 – tyylikäs sisarmalli

Nord CE 5 julkaistaan Nord 5:n rinnalla hohtavanvalkoisena versiona. Vaikka teknisistä yksityiskohdista ei vielä kerrottu kaikkea, Nord CE -sarjan odotetaan jatkavan tuttua kaavaa: tarjota erinomainen käyttökokemus houkuttelevaan hintaan.

OnePlus Buds 4 – peli- ja musiikkinautintoa

Uudet OnePlus Buds 4 -kuulokkeet tarjoavat kaksielementtiset kaiuttimet, LHDC 5.0 -tuetun Hi-Res-äänen ja 3D-tilaäänen. Pelitilassa latenssi jää vain 47 millisekuntiin, mikä tekee niistä houkuttelevan valinnan mobiilipelaajille. Värivaihtoehtoja on kaksi: raikas Zen Green ja hillitty Storm Gray.

OnePlus Watch 3 43 mm – suosikkikello kompaktina

Suosittu OnePlus Watch 3 saa pienemmän 43 mm:n version. Sama pitkä akunkesto, tarkka GPS ja kattavat terveysmittarit – mutta nyt paremmin pienempään ranteeseen sopivassa hopeanvärisessä rungossa.

OnePlus Pad Lite – viihdettä kevyempään käyttöön

OnePlus laajentaa tablettivalikoimaansa edullisemmalla Litellä. Vaaleansininen Aero Blue -väri ja kevyempi rakenne tekevät siitä houkuttelevan vaihtoehdon arjen viihdetabletiksi, samalla osaksi OnePlussan ”Fast & Smooth” -ekosysteemiä.

Lisätietoja laitteista ja tarkempia teknisiä speksejä on luvassa tulevina viikkoina ennen virallista lanseerausta.