OnePlus 15 tuo huippunopean 165 Hz -näytön Kommentit pois päältä artikkelissa OnePlus 15 tuo huippunopean 165 Hz -näytön

vahvisti vihdoin, että seuraava lippulaivamalli saa uskomattoman nopean 165 Hz:n näytönpäivitysnopeuden. OnePlus:n presidentti Li Jie vihjasi asiaa Weibo-postauksessaan ja kehui, että korkeat virkistystaajuudet ovat yksi viime vuosikymmenen tärkeimmistä mobiilikokemuksen parannuksista.

Li itse jopa haastaa Applen, joka viimein nosti kaikki iPhonensa 120 Hz:iin, ja lupaa, että OnePlus 15 johtaa jälleen teollisuutta tällä saralla. Tämä tarkoittaa, että OnePlus 15 tarjoaa selvästi perinteisiä lippulaivoja sulavamman ruudunpäivityksen, ja korkea virkistystaajuus on luonnollisesti saatavilla juuri tässä mallissa.

OnePlus hyppää samalla yli numeron 14, joka jää väliin kulttuuristen uskomusten vuoksi joissakin Aasian maissa. Vaikka 165 Hz ei ole yhtä mullistava kokemus kuin siirtyminen 60 Hz:stä 120 Hz:iin, kyseessä on silti merkittävä päivitys niille, jotka arvostavat sulavaa ja nopeaa ruudunpäivitystä mobiililaitteessa.

Samsung porskuttaa komponenttipulasta huolimatta – oma valmistus takaa S26 Ultran suosion Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung porskuttaa komponenttipulasta huolimatta – oma valmistus takaa S26 Ultran suosion

on sementoinut asemansa premium-älypuhelinten markkinajohtajana tuoreen Galaxy S26 Ultra -mallin myötä. Lippulaivamalli on herättänyt poikkeuksellista kiinnostusta, ja se kattaa tällä hetkellä peräti 70 prosenttia koko S26-sarjan maailmanlaajuisista ennakkotilauksista.

Euroopassa ennätysmäistä kasvua

Euroopassa uutuusmallin suosio on kasvanut selvästi edeltäjiinsä verrattuna. Ennakkotilausosuus nousi 10 prosenttia viime vuoteen nähden, ja kokonaiskasvua kertyi peräti 20 prosenttia. Menestyksen takana ovat erityisesti uudet innovaatiot:

  • Privacy Display: Maailman ensimmäinen puhelimeen sisäänrakennettu tietosuojanäyttö.
  • Kehittynyt kamera: Samsungin tunnettu Galaxy-kamerajärjestelmä.
  • Intuitiivinen tekoäly: Syvälle käyttöjärjestelmään integroidut AI-kokemukset.

Oma tuotanto pelastaa nousevilta hinnoilta

Älypuhelinmarkkinoita piinaa tällä hetkellä muistikomponenttien hintojen nousu, mikä on nostanut puhelinten keskihintoja maailmanlaajuisesti noin 7 prosenttia. Samsungilla on kuitenkin hihassaan ässä, jota kilpailijoilla ei ole: vertikaalinen integraatio.

Analyytikko Jan Stryjak huomauttaa, että Samsung valmistama itse omat muistisirunsa (RAM ja tallennustila) sekä näyttönsä. Tämä oma valmistuskapasiteetti antaa yhtiölle valtavan kilpailuedun:

  1. Kustannushallinta: Riippuvuus ulkopuolisista toimittajista on vähäisempää.
  2. Saatavuus: Korkealaatuisten komponenttien toimitusketju on vakaampi.
  3. Ketteryys: Kyky reagoida markkinoiden heilahteluihin nopeasti.

Strateginen ajoitus houkuttelee ostajia

Koska muistikustannusten odotetaan nousevan edelleen vuoden 2026 aikana, Galaxy S26 Ultra on osoittautunut houkuttelevaksi valinnaksi teknologiafaneille. Moni kuluttaja pyrkii tekemään hankintansa nyt, ennen kuin komponenttipula ja nousevat valmistuskustannukset (BoM-kustannukset) ehtivät nostaa hintoja entisestään.

Samsungin panostus tutkimukseen ja kehitykseen (R&D) näkyy suoraan S26 Ultran teknologisessa johtajuudessa, mikä tekee siitä tällä hetkellä markkinoiden vahvimman premium-vaihtoehdon.

Samsung ja Apple hallitsevat myyntilistoja, mutta Honor hengittää niskaan Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung ja Apple hallitsevat myyntilistoja, mutta Honor hengittää niskaan

Samsungin keskihintainen Galaxy A56 5G nousi DNA:n kuluttaja-asiakkaiden maaliskuun ylivoimaisesti myydyimmäksi puhelimeksi. Vaikka kärki on tuttua Samsungia ja Applea, tilastojen mielenkiintoisin ilmiö on Honorin vahva nousukiito useassa eri kategoriassa.

Honor kirii edullisissa ja keskihintaisissa

DNA:n laitemyynnin osastopäällikkö Jesse Kieksi huomioi, että Honor kasvattaa jatkuvasti jalansijaa erityisesti hintatietoisten kuluttajien keskuudessa.

Kymmenen myydyimmän joukkoon mahtuivat kestosuosikit Honor 400 Smart 5G ja Honor X5c Plus, mutta listalle rynni nyt myös uunituore Honor Magic8 Lite 5G. Tämä osoittaa, että Honor on onnistunut vakuuttamaan suomalaiset hinta-laatusuhteellaan.

Apple hallitsee yrityksiä, Samsung huippumalleja

Vaikka Honor kirii, ja jakavat edelleen kalleimpien laitteiden markkinat:

  • Huippumallit: -sarja valloitti kuluttajalistalla sijat 2–4. Samsungin uusi Galaxy S26 Ultra 5G nousi suoraan kahdeksanneksi.
  • Yritysmyynti: Apple on edelleen yritysten ykkönen; 16 5G pitää kärkipaikkaa.
  • Käytetyt: Käytettyjen listalla iPhone 13 on suosituin, mutta Samsung Galaxy S24 Ultra nousi yllättäen kakkoseksi.

Älykellot ja tietokoneet: Apple ja Acer kärjessä

Älykelloissa valta pysyi Applella, kun Apple Watch Series 11 (GPS) sijoittui listan kärkeen. Tietokoneissa vuoden 2026 ensimmäisen kvartaalin myydyin malli oli Acer Aspire Lite 14. DNA huomioi myös kuluttajien varautuneen komponenttien hinnannousuun aikaistamalla tietokonehankintojaan.