OnePlus julkistaa uuden lippulaivapuhelimen tammikuussa – mukana huippunäyttö ja arkea helpottavaa tekoälyä Kommentit pois päältä artikkelissa OnePlus julkistaa uuden lippulaivapuhelimen tammikuussa – mukana huippunäyttö ja arkea helpottavaa tekoälyä

on vahvistanut julkistavansa uuden -lippulaivasarjansa 7. tammikuuta 2025. Samassa yhteydessä esitellään myös uusi värivaihtoehto OnePlus Buds Pro 3 -kuulokkeista.

Uusi OnePlus 13 tuo mukanaan useita merkittäviä uudistuksia:

  • Maailman ensimmäinen DisplayMaten A++ -arvosanan saanut näyttö
  • 4500 nitin huippukirkkaus
  • Qualcomm Snapdragon 8 Elite -järjestelmäpiiri
  • IP68- ja IP69-suojausluokitukset
  • OxygenOS 15 -käyttöjärjestelmä edistyneillä tekoälyominaisuuksilla

Puhelin tulee saataville kolmessa värissä: mustana (Black Eclipse), valkoisena (Arctic Dawn) ja tummansinisenä (Midnight Ocean). Tummansinisen version erikoisuutena on mikrokuituinen vegaaninen nahkapinta, joka on sekä pehmeä että kestävä. Valkoinen versio puolestaan hylkii tehokkaasti sormenjälkiä.

Uusi OxygenOS 15 -käyttöjärjestelmä tuo mukanaan tekoälyominaisuuksia, jotka parantavat tuottavuutta ja helpottavat luovaa työskentelyä. Järjestelmä sisältää muun muassa älykkään hakutoiminnon ja tekoälyavusteiset valokuvaustyökalut.

Samassa yhteydessä julkaistaan myös tummansininen versio OnePlus Buds Pro 3 -kuulokkeista. Kuulokkeisiin tulee AI-käännöstyökalu, joka toimii yhteistyössä OnePlus 13 -puhelinten kanssa.

Julkistus osuu merkittävään ajankohtaan, sillä OnePlus juhli 17. joulukuuta yhtiön 11-vuotispäivää. Yhtiö on perustamisestaan lähtien noudattanut ”Never Settle” -filosofiaansa ja rakentanut vahvan käyttäjäyhteisön.

OnePlus Pad 3 nyt saatavilla Suomessa – ennakkotilaukset rikkoneet ennätyksiä Kommentit pois päältä artikkelissa OnePlus Pad 3 nyt saatavilla Suomessa – ennakkotilaukset rikkoneet ennätyksiä

on virallisesti tuonut uusimman lippulaivatablettinsa, 3:n, myyntiin Suomessa. Tabletti on nyt saatavilla OnePlussan verkkokaupasta sekä valikoiduilta jälleenmyyjiltä. Laite julkaistaan 12 Gt RAM + 256 Gt tallennustilalla, 599 € suositushintaan, ja se tulee tummansinisessä värissä.

Huipputason ominaisuudet lyhyesti:

  • Snapdragon 8 Gen 3 -piirisarja
  • 13,2 tuuman 3,4K-näyttö
  • 80 W SUPERVOOC-pikalataus
  • 12 140 mAh akku
  • OxygenOS 15 käyttöjärjestelmä, mukana mm. AI Writer ja Gemini -integraatio

Tuottavuus ja viihde tasapainossa
Pad 3 on suunniteltu sekä työskentelyyn että viihteeseen. Uusi Open Canvas -moniajo helpottaa sovellusten rinnakkaista käyttöä, ja sisäänrakennetut tekoälytyökalut tehostavat kirjoittamista ja luovaa työskentelyä.

Lisävarusteet saatavilla erikseen:

  • OnePlus Stylo 2: 99 €
  • Smart Keyboard: 169 €
  • Folio Case: 59 €

Errorin testiartikkeli tabletista julkaistaan aivan pian!

OnePlussalta viiden laitteen jättijulkaisu heinäkuussa – mukana Nord 5 ja uudet Budsit Kommentit pois päältä artikkelissa OnePlussalta viiden laitteen jättijulkaisu heinäkuussa – mukana Nord 5 ja uudet Budsit

on julkistanut, että se lanseeraa 8. heinäkuuta peräti viisi uutta laitetta, joiden joukossa on huippuluokan ominaisuuksilla varustettuja puhelimia, kuulokkeet, älykello ja tabletti. Tiedossa on merkittävä päivitys erityisesti Nord-sarjaan, jossa aiemmin keskiluokka tunnetaan nyt lippulaivatehoista.

OnePlus Nord 5 – lippulaivatehoa keskiluokkaan

on ensimmäinen Nord-puhelin, jossa on huippuluokan Snapdragon 8s Gen 3 -piiri. Tämä 4 nm:n järjestelmäpiiri tuo mukanaan tehokkaan Kryo-suorittimen ja pelaamiseen suunnatun Snapdragon Elite Gaming -tuen, mukaan lukien laitteistokiihdytetty Ray Tracing. Puhelin on suunniteltu kestämään kuormitusta: Cryo-Velocity -jäähdytysjärjestelmä ja grafeenikerrokset pitävät lämmöt kurissa myös intensiivisessä pelikäytössä.

OnePlus Nord CE 5 – tyylikäs sisarmalli

Nord CE 5 julkaistaan Nord 5:n rinnalla hohtavanvalkoisena versiona. Vaikka teknisistä yksityiskohdista ei vielä kerrottu kaikkea, Nord CE -sarjan odotetaan jatkavan tuttua kaavaa: tarjota erinomainen käyttökokemus houkuttelevaan hintaan.

OnePlus Buds 4 – peli- ja musiikkinautintoa

Uudet OnePlus Buds 4 -kuulokkeet tarjoavat kaksielementtiset kaiuttimet, LHDC 5.0 -tuetun Hi-Res-äänen ja 3D-tilaäänen. Pelitilassa latenssi jää vain 47 millisekuntiin, mikä tekee niistä houkuttelevan valinnan mobiilipelaajille. Värivaihtoehtoja on kaksi: raikas Zen Green ja hillitty Storm Gray.

OnePlus Watch 3 43 mm – suosikkikello kompaktina

Suosittu OnePlus Watch 3 saa pienemmän 43 mm:n version. Sama pitkä akunkesto, tarkka GPS ja kattavat terveysmittarit – mutta nyt paremmin pienempään ranteeseen sopivassa hopeanvärisessä rungossa.

OnePlus Pad Lite – viihdettä kevyempään käyttöön

OnePlus laajentaa tablettivalikoimaansa edullisemmalla Litellä. Vaaleansininen Aero Blue -väri ja kevyempi rakenne tekevät siitä houkuttelevan vaihtoehdon arjen viihdetabletiksi, samalla osaksi OnePlussan ”Fast & Smooth” -ekosysteemiä.

Lisätietoja laitteista ja tarkempia teknisiä speksejä on luvassa tulevina viikkoina ennen virallista lanseerausta.