
OnePlus ottaa uuden suunnan kohti personoidumpaa ja fiksumpaa tulevaisuutta tekoälyn avulla. Yhtiö paljasti Helsingissä järjestetyssä tilaisuudessa uuden OnePlus AI -kokonaisuuden, jonka ytimessä sykkii AI Plus Mind – ja fyysisenä porttina toimii uusi Plus Key -painike.
Äly sormenpäissä: Plus Key tulee – Alert Slider saa seuraajan
Jos olet koskaan pitänyt OnePlussan Alert Sliderista, nyt kannattaa pitää kalsareista kiinni, nimittäin tulevassa OnePlus 13s -puhelimessa debytoiva Plus Key vie ajatuksen pidemmälle. Painike on ohjelmoitavissa esimerkiksi kameraa, käännöksiä tai AI-toimintoja varten. Tämän lisäksi siitä saa napin päähän AI Plus Mindin, joka toimii henkilökohtaisena muistivarastona: napin painalluksella voit tallettaa näytöllä näkyvän sisällön myöhempää käyttöä varten.

AI Plus Mind: Älymuisti kalenterin ja pään jatkeena
AI Plus Mind ei ole vain näytönkaappauslaatikko – se analysoi tallennetun sisällön kontekstin: poimii päivämääriä, tapahtumia, yhteystietoja ja ehdottaa niiden lisäämistä kalenteriin tai muistiinpanoihin. Sisältö luokitellaan automaattisesti, ja sitä voi hakea luonnollisella kielellä, tyyliin: ”Näytä se ravintola, jossa piti olla ensi viikolla lounas.”
Toiminto julkaistaan ensin 13s-mallissa ja tuodaan päivityksenä muuhun OnePlus 13 -sarjaan. Vanhemmista malleista ei vielä herunut tarkempaa infoa.
AI-työkalut tehokkuuteen ja luovuuteen
OnePlus AI -kokonaisuus tuo mukanaan koko työkalupakin:
- AI VoiceScribe: tallentaa, kääntää ja tiivistää puhelut ja kokoukset.
- AI Translation: yhdistää tekstin, äänen ja kuvien käännökset.
- AI Search: hakee luonnollisella kielellä tiedostoista, muistiinpanoista ja sovelluksista.
- AI Reframe ja Best Face 2.0: tekevät kuvista parempia ilman että tarvitsee osata käyttää Lightroomia.
Yhteistyö Googlen Geminin kanssa
OnePlus integroi myös Google Geminin syvemmin käyttöjärjestelmäänsä. Pian voit näyttää kamerakuvan ja näyttösi samassa tekoälykeskustelussa tai hyödyntää Geminia OnePlussan omissa sovelluksissa.
OnePlus korostaa, että AI-toiminnot käsitellään pääosin laitteessa – ja kun pilveen mennään, tehdään se salatussa ympäristössä (TEE). Käyttäjien yksityisyys on OnePlussan mukaan keskiössä.