OnePlus Nord CE5 paljastui Geekbenchissä – MediaTekin Dimensity 8350 tehojen takana Kommentit pois päältä artikkelissa OnePlus Nord CE5 paljastui Geekbenchissä – MediaTekin Dimensity 8350 tehojen takana

-puhelin on nyt ilmestynyt Geekbenchin tietokantaan, paljastaen samalla sen sisuskalut. Edullisempi Nord CE5 kulkee käsi kädessä hieman tehokkaamman Nord 5:n kanssa, joiden odotetaan julkaistavan yhdessä 8. heinäkuuta.

Nord CE5 saa tehonsa MediaTekin Dimensity 8350 -järjestelmäpiiriltä, jonka tukena on 8 gigatavua RAM-muistia. Puhelin käyttää -käyttöjärjestelmää, mikä on hieman vanhentunutta Googlelle juuri julkaistua Android 16:ta ajatellen.

Aikaisempien vuotojen mukaan Nord CE5:ssä on 6,7 tuuman tasainen OLED-näyttö, jonka virkistystaajuus on sulavat 120 hertsiä. Kamerapuolella luvassa on 50 megapikselin pääkamera, 8 megapikselin ultralaajakulma sekä 16 megapikselin etukamera. Tallennustilaa löytyy 256 gigatavua, ja akku on kookas 7 100 milliampeerituntia, joka tukee 80 watin langallista pikalatausta.

Samsung Galaxy A06 4G saa One UI 7 -päivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung Galaxy A06 4G saa One UI 7 -päivityksen

Samsungin budjettiystävällinen Galaxy A06 4G -puhelin saa nyt kaivattua rakkautta päivitysrintamalla. Korealaisvalmistaja on julkaissut tälle mallille vakaan -päivityksen, joka tuo mukanaan uuden käyttöliittymän, uusia ominaisuuksia ja hieman lisää turvaa. Vaikka Samsungin huippumallit ovat jo siirtyneet Android 16:n ja One UI 8:n maailmaan, A06 4G saa nyt käyttöönsä :n päällä pyörivän One UI 7 -version.

Päivityksen mukana tulee firmware-versio A065FXXU4BYF6 ja noin 3 gigatavun verran ladattavaa. Päivitys ei tuo vain visuaalisia parannuksia, vaan mukana seuraa myös toukokuun 2025 Androidin tietoturvapaketti, mutta parempi kuin ei mitään.

Tällä hetkellä päivitys on rantautunut muun muassa Filippiineille, Indonesiaan ja Malesiaan. Euroopan vuoroa vielä odotellaan, mutta kärsivälliset voivat käydä tarkistamassa päivityksen manuaalisesti asetuksista: Asetukset > Ohjelmistopäivitys > Lataa ja asenna.

Galaxy A06 4G:n hinta pyörii edullisissa lukemissa: 64 gigatavun version saa noin 90 eurolla ja tuplasti tallennustilaa tarjoava 128 gigan versio kustantaa alle sata euroa. Hinnasta huolimatta päivitykset pysyvät mukana, ainakin toistaiseksi.

Tutkimus: Suomalaiset selaavat somea yli 20 päivää vuodessa Kommentit pois päältä artikkelissa Tutkimus: Suomalaiset selaavat somea yli 20 päivää vuodessa

Keskivertosuomalainen käyttää puhelintaan doomscrollaamiseen eli päämäärättömään sisällön selaamiseen lähes puolitoista tuntia päivässä. Vuodessa se tekee yli 500 tuntia, eli yli 20 vuorokautta elämästä kuluu TikTokien, uutisotsikoiden ja meemien virtaan uppoutuneena. Nuorilla aikuisilla tilanne on vielä hurjempi: 18–24-vuotiaat selaavat jopa 143 minuuttia päivässä.

OnePlussan teettämässä kyselytutkimuksessa selvisi, että 35 prosenttia suomalaisista kokee doomscrollaamisen syövän tuottavuutta, ja joka neljäs sanoo sen latistavan luovuuden. Silti lähes puolet selailee puhelinta sängyssä, ja melkein yhtä moni myöntää tehneensä sitä jopa vessassa. Rehellisimmät tunnustavat doomscrollanneensa myös häissä tai treffeillä.

Mikä suomalaisia sitten koukuttaa? Eniten selaillaan ihmissuhteisiin, reality-tähtiin, rahavinkkeihin ja toksiseen hyvinvointiin liittyvää sisältöä , eikä negatiiviset uutiset jää paljoa jälkeen.

Vastaiskuksi doomscrollaukselle julkaisee heinäkuussa retrohenkisen -pelin, jossa uudella -puhelimella ammutaan netin stereotyyppisiä somehirviöitä: huijareita, salaliittoteoreetikkoja ja muita digidemoneita. Tarkoituksena on herätellä ihmisiä hyödyntämään ruutuaikaa paremmin, vaikka sitten pelin muodossa.

OnePlus Nord 5 julkaistaan 8. heinäkuuta ja peli seuraa perässä 23. heinäkuuta. Kampanjassa voi voittaa muun muassa lähes 1600 euron arvoisen laitepaketin tai alennuksia uudesta puhelimesta. Ja ehkä tärkeimpänä: hetken tauon doomscrollauksesta.