OnePlus testailee uutta 165 Hz -näyttöä Kommentit pois päältä artikkelissa OnePlus testailee uutta 165 Hz -näyttöä

on ottamassa käyttöön jotain vähän villimpää näyttötekniikkaa. Kiinasta kantautuvien huhujen mukaan yhtiö testaa parhaillaan 165 hertsin virkistystaajuudella varustettuja näyttöpaneeleja tuleviin puhelimiinsa. Tämä olisi OnePlussalle uutta, sillä aiemmin sen puhelimissa on ollut “vain” 120 Hz.

Mielenkiintoista on, että tämä uusi näyttö ei suinkaan ole tulossa ensin huippumalliin, vaan keskiluokan puhelimeen. Myöhemmin lippulaivakin, esimerkiksi seuraava , saattaa saada saman päivityksen. Näytön tarkkuus olisi “1,5K”, joka tarkoittaa vähemmän pikseleitä kuin aiemmin huhuttu OnePlus 15:n resoluutio, mutta virkistystaajuuden nousu saattaa tehdä tästä luovasta kompromissista houkuttelevan.

Käytännössä ero 120 Hz:n ja 165 Hz:n välillä on kuitenkin arkipäivän käytössä vaikeasti havaittavissa, ja vähän epäselvää on myös, kuinka hyvin OnePlussan käyttöliittymät tukevat näin suurta virkistystaajuutta. Esimerkiksi aiemmin 165 Hz ei päässyt oikeuksiinsa peleissä, jotka jäivät 60 fps:ään. Joten onkohan kyseessä lähinnä numero, joka näyttää hyvältä teknisissä tiedoissa vai todellinen parannus?

Joka tapauksessa OnePlus näyttää haluavan pitää kilpailijoiden perässä näyttöominaisuuksissa, ja katsotaan, kuinka tämä 165 Hz -näyttö pärjää käytännössä.

OnePlussan taru Euroopassa näyttää todellakin päättyvän Kommentit pois päältä artikkelissa OnePlussan taru Euroopassa näyttää todellakin päättyvän

OnePlussan ympärillä vellovat huhut yhtiön vetäytymisestä tai merkittävästä supistamisesta Euroopan markkinoilla ovat saaneet uutta vettä myllyynsä. Tuoreimpien raporttien mukaan yhtiön Euroopan johto- ja PR-portaat ovat kokeneet massiivisen joukkopaon, mikä viittaa laajaan sisäiseen uudelleenjärjestelyyn.

Johtoportaan kato ja somen hiljaisuus

Vain yhden viikon sisällä useat OnePlussan Euroopan avainhenkilöt, mukaan lukien Ison-Britannian ja Espanjan maajohtaja Serban Chiscop, ovat ilmoittaneet lähdöstään. Raportit viittaavat siihen, että lähes koko Euroopan tiimi on jättänyt yhtiön.

Moni lähtijöistä on siirtynyt emoyhtiö OPPO:n leipiin, mikä on voimistanut spekulaatioita brändien lopullisesta yhdistymisestä yhden nimen alle. Digitaaliset merkit tukevat tätä kehitystä: OnePlussan viralliset Eurooppa-tilit X:ssä ja Instagramissa ovat olleet lähes täysin hiljaa vuoden 2025 puolivälistä lähtien.

Mitä tämä tarkoittaa käyttäjille?

on vastannut huoleen varovaisilla lausunnoilla. Yhtiö ilmoittaa ”arvioivansa alueellista tiekarttaansa ja tuotestrategiaansa”. Nykyisille käyttäjille on kuitenkin annettu takuu:

  • Ohjelmistopäivitykset: Jatkuvat normaalisti.
  • Huolto ja tuki: Myynnin jälkeinen tuki ja takuupalvelut säilyvät ennallaan.

Vaikka nykyisten laitteiden omistajilla ei ole syytä paniikkiin, asiantuntijat uskovat, että OnePlussan vahva, paikallinen läsnäolo Euroopan myymälöissä saattaa olla päättymässä. OnePlus on jo aiemmin siirtynyt Intiassa pelkkään verkkomyyntiin ja perunut uuden Nord 6 -mallin kivijalkamyymälälanseerauksen.

Lähteet: OnePlus lakkauttamassa puhelinmyyntinsä Euroopassa jo huhtikuussa? Kommentit pois päältä artikkelissa Lähteet: OnePlus lakkauttamassa puhelinmyyntinsä Euroopassa jo huhtikuussa?

on lakkauttamassa älypuhelintoimintansa globaaleilla markkinoilla ja keskittämässä resurssinsa jatkossa pääasiassa Kiinaan. 9to5Googlen lähteiden mukaan vetäytyminen tietyiltä alueilta, kuten suuresta osasta Eurooppaa, voi tapahtua jo huhtikuun 2026 aikana.

Toiminnot supistuvat ja johto vaihtuu

Vuotojen taustalla on tunnettu sisäpiiriläinen Yogesh Brar, jonka mukaan OnePlus siirtää fokuksensa Intian edullisempien hintaluokkien laitteisiin. 9to5Googlen mukaan osa henkilöstöstä on jo saanut tiedon päätöksestä ja heille on tarjottu eropaketteja.

Huhuja vahvistaa entisestään Intian maajohtaja Robin Liun yllättävä lähtö ja paluu Kiinaan. OnePlus on vahvistanut Liun lähdön, mutta vakuuttaa toistaiseksi toiminnan jatkuvan Intiassa paikallisen strategian mukaisesti.

Taustalla emoyhtiö Oppon tiukentuva ote

OnePlussan ja emoyhtiö Oppon integraatio on syventynyt vuodesta 2021 lähtien. Syitä vetäytymiseen uskotaan olevan useita:

  • Komponenttipula: Muisti- ja tallennustilakomponenttien maailmanlaajuinen hinta-inflaatio koettelee erityisesti kiinalaisvalmistajia.
  • Strateginen muutos: Oppo keskittyy omiin huippumalleihinsa, mikä näkyy muun muassa Hasselblad-kamerayhteistyön päättymisenä uuden -mallin kohdalla.
  • Realme-muutos: Myös Realme on siirtynyt tiukemmin Oppon alabrändiksi, mikä viittaa OnePlussan roolin muuttumiseen pelkäksi budjettibrändiksi valituilla markkinoilla.

Mitä tapahtuu nykyisille käyttäjille?

Suomalaisten kuluttajien kannalta tilanne on vielä epäselvä. OnePlus on aiemmissa vastaavissa tilanteissa vakuuttanut, että takuuhuollot, ohjelmistopäivitykset ja asiakastuki jatkuvat normaalisti, vaikka uusien laitteiden myynti lopetettaisiin. Tulevat tuotejulkistukset tulevat kuitenkin jäämään todennäköisesti vain Kiinan markkinoiden herkuksi.