Onko sinulla Wii U pölyttymässä hyllyssäsi? – tarkista, ettei se ole mahdollisesti kuollutKommentit pois päältä artikkelissa Onko sinulla Wii U pölyttymässä hyllyssäsi? – tarkista, ettei se ole mahdollisesti kuollut
Useampi kuin yksi Nintendo Wii U:n omistaja on kironnut internetissä, että konsoli on vaarassa tulla toimintakyvyttömäksi, jos sitä ei kytketä päälle pitkään aikaan. Näiden kertomusten mukaan NAND-levyjen vioittuminen voi tehdä konsolista palaneen, eikä sitä voi korjata, jos NAND-levyistä ei ole tehty varmuuskopiota ennen vioittumista.
Onneksi tähänkin on pureuduttu myös ongelmanratkaisun näkökulmasta ja tarjolla onkin useita videoita, joiden kautta kuolleeseen Wii U:hun on saatu jälleen uutta eloa. Kokenut elektroniikkainsinööri ja modaaja Voultar on tutkinut tätä ongelmaa, ja on havainnut, että siihen on suhteellisen helppo ratkaisu. Video katsottavissa alta:
Several gaming journalists have written articles alleging that Wii-Us are dying and are getting bricked with an error code.
I just wanted to let you all know that I'm officially on the scene.
I've made this very small 9 minute video on how you might possibly unbrick your Wii U with just an $8 Raspberry Pi Pico. This won't unbrick EVERY Wii U with memory corruption, but it's worth a try! https://t.co/iVFeH1DsCP
Marvel-fanit, huomio! Uusi toimintapeli Marvel Cosmic Invasion on nyt saatavilla, ja se vie pelaajat suoraan galaksin tuhoavien uhkien keskelle. Tribute Gamesin kehittämä 2D beat ’em up -peli tarjoaa taistelua ikonisten Marvel-hahmojen, kuten Iron Manin, Wolverinen ja Spider-Manin, kanssa.
Pelaajat pääsevät kohtaamaan niin sankarit kuin konnatkin erilaisissa tutuissa lokaatioissa, kun Annihilation Wave -uhka vyöryy kohti galaksia. Taistelu on nopeaa, näyttävää ja täynnä supersankarihenkistä kaaosta.
Peli on julkaistu laajalti: sitä voi pelata PlayStation 4:llä ja 5:llä, Xbox Series X|S:llä, Nintendo Switchillä ja Switch 2:lla sekä PC:llä Steamin kautta. Marvelin maailmaan sukeltaminen ei ole koskaan ollut näin helppoa tai näin villiä.
Jos olet aina haaveillut taistelevasi sivuttain Iron Manin rinnalla tai kiskaisevasi Wolverinen kynnet esiin roistoja vastaan, nyt siihen on täydellinen tilaisuus. Galaksi odottaa, ja se ei aio antaa armoa!
Joulukuu on saapuva luoksemme ja tuolloin kauppojen valikoimiin ilmestyy mitä mielenkiintoisempia pelejä. Ohessa meidän valintamme kuukauden kiinnostavimmiksi tapauksiksi:
Marvel Cosmic Invasion (PS4, PS5, PC, Xbox one, Xbox Series X/S, Switch, Switch 2)
Julkaisu: 1. Joulukuuta
Marvel Cosmic Invasion on arcade-tyylinen beat ’em up ‒peli, jossa Marvelin sankarit yhdistävät voimansa torjuakseen Annihilusin suuren kosmisen invaasion.
Metroid Prime 4: Beyond (Switch, Switch 2)
Julkaisu: 4. Joulukuuta
Metroid Prime 4: Beyond on odotettu toimintaseikkailupeli, jossa pelaaja ohjaa ikonista palkkionmetsästäjää Samus Arania.
Let It Die: Inferno (PC, PS5)
Julkaisu: 3. Joulukuuta
Let It Die: Inferno on roguelite‑henkinen selviytymispeli, jossa pelaajat sukeltavat tuhoisaan “Hell Gateen” – valtavaan kuiluun, joka avautui maapallon järistysten seurauksena.
Routine (PC, Xbox One, Xbox Series X/S)
Julkaisu: 4. Joulukuuta
Routine on ensimmäisen persoonan sci-fi‑kauhupeli, jossa pelaaja tutkii hylättyä kuutukiasemaa.
Code Violet (PS5)
Julkaisu: 12. Joulukuuta
Code Violet on jännittävä kolmannen persoonan toimintakauhupeli, jossa pelaaja astuu Violet Sinclairin saappaisiin.
Cloudheim (PC)
Julkaisu: 4. Joulukuuta
Cloudheim on 1–4 pelaajan yhteispeli‑toiminta‑RPG, jossa yhdistyvät räjähdysherkkä fysiikkapohjainen taistelu, resurssien keruu ja rakentelu
Sleep Awake (PC, PS5. Xbox Series)
Julkaisu: 2. Joulukuuta
Sleep Awake on psykedeelinen ensimmäisen persoonan kauhupeli, jossa pelaaja astuu Katjan rooliin.
Yakuza 0: Director’s Cut (PC, PS5, Xbox Series X/S, Switch 2)
Julkaisu: 8. Joulukuuta
Yakuza 0: Director’s Cut on täydennetty ja paranneltu versio Yakuza‑sarjan alkuperäisestä esiosasta.
Terminator 2D: No Fate (PC, PS5, PS4, Switch, Xbox Series, Xbox One)
Julkaisu: 12. Joulukuuta
Terminator 2D: No Fate on retrohenkinen 2D-toimintapeli, joka tuo elokuvan Terminator 2: Judgment Day -kohtaukset eloon pikselitaiteen ja arcade-tyylisen pelattavuuden kautta.
Octopath Traveler 0 (Switch, PC, PS5, PS4, Android, Xbox Series X/S)
Julkaisu: 4. Joulukuuta
Octopath Traveler 0 on HD‑2D-roolipeli, joka toimii esiosana suositulle Octopath Traveler ‒sarjalle.