Onko Starfield tulossa PS5:lle? Phil Spencer ei sulje pois mahdollisuutta Kommentit pois päältä artikkelissa Onko Starfield tulossa PS5:lle? Phil Spencer ei sulje pois mahdollisuutta

Starfield

Microsoftin multiplatform-strategia on herättänyt spekulaatioita useiden -pelien saapumisesta 5:lle ja Nintendo Switch 2:lle. Mutta voisiko Bethesda Game Studiosin jättihitti olla yksi niistä?

Ei. Ei ole mitään erityistä peliä, jonka sulkisimme muilta alustoilta. Uskomme, että pelien julkaiseminen mahdollisimman monessa paikassa, jossa niillä on yleisöä ja liiketoiminnallista potentaalia, tukee strategiaamme. Game Pass on keskeinen osa kokemusta Xboxilla, mutta emme usko siihen, että pelejä pitäisi rajata pois muilta alustoilta. Sei ei ole meidän tiemme. – Xbox-pomo Phil Spencer vastasi suoraan kysymykseen Starfieldin ekslusiivisuudesta Xboxilla.

Spencerin kommentit vihjaavat, että Starfield saattaisi tulevaisuudessa saapua :lle. Tämä linjaus on jo nähty muissa Microsoftin peleissä, kuten , ja , jotka ovat saatavilla myös PlayStationilla. Lisäksi julkaisee tänä vuonna PS5:lle Doom: The Dark Agesin, :n sekä -pelin.

Mitä tämä tarkoittaa Xbox-ekosysteemille?

Phil Spencerin mukaan Xboxin strategia keskittyy kasvattamaan alustaansa ja mahdollistamaan pelikehittäjille laajemman yleisön saavuttamisen. Tämä monialustainen lähestymistapa näkyy myös suunnitelmissa tukea Nintendo Switch 2:ta. Spencer painottaa, että Microsoftin 69 miljardin dollarin investointi Activision Blizzardiin asettaa paineita tuloksille, mikä tekee multiplatform-strategiasta entistä tärkeämmän.

Vaikka Starfieldin PS5-versiota ei ole vielä virallisesti vahvistettu, Spencerin kommentit jättävät oven auki – aivan kuten Xbox on tehnyt aiemminkin muiden suurten peliprojektiensa kohdalla.

Zelda: Ocarina of Timen uusintaversio kerää huippuarvosanoja – kriitikot ylistävät Switch 2 -peliä Kommentit pois päältä artikkelissa Zelda: Ocarina of Timen uusintaversio kerää huippuarvosanoja – kriitikot ylistävät Switch 2 -peliä

palaa :lle 5. marraskuuta, ja pelin ensimmäiset arvostelut lupaavat klassikolle vahvaa paluuta. Vuoden 1998 Nintendo 64 -seikkailun uusintaversio on kerännyt useilta pelimedioilta lähes täydet pisteet.

Arvosteluissa kiitosta uudistuksille

Ensimmäisen arvostelukierroksen tulokset ovat vakuuttavia: IGN ja GameSpot antoivat pelille 9/10, Game Informer 9,25/10 sekä Shacknews ja Destructoid täydet 10/10. Myös Eurogamer ja GamesRadar palkitsivat uusintaversion täydellä viiden tähden arviolla. Nintendo Lifen arvosana on 9/10.

Japanilaisen Fامitsun neljän arvostelijan yhteispisteet olivat 37/40. Vertailun vuoksi alkuperäinen Nintendo 64 -versio sai aikoinaan täydet 40 pistettä.

Arvioissa kehutaan erityisesti kokonaan uudistettua ulkoasua, orkesterimusiikkia, sujuvampaa kameraa ja nykyaikaistettua ohjausta. Uusintaversiossa on myös ääninäyteltyjä välianimaatioita ja laajennettua dialogia.

Kaikki eivät kaipaa näin uskollista uusintaversiota

Kiitoksista huolimatta osa arvostelijoista pitää uudistuksia varovaisina. Alkuperäisen pelin jo tunteville seikkailu voi tuntua tutulta ja paikoin nykyisiin peleihin verrattuna helpolta. Kokonaisuutena vastaanotto on kuitenkin erittäin myönteinen.

Errorin arvion pariin pääsemme tässä piakkoin!

PlayStationin Black Friday -ale alkoi etuajassa – tuhansia pelejä jopa 75 prosentin alennuksella Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStationin Black Friday -ale alkoi etuajassa – tuhansia pelejä jopa 75 prosentin alennuksella

on käynnistänyt Storen -alennusmyynnin jo marraskuun alussa. Marraskuun 4. päivänä alkanut kampanja tarjoaa jopa 75 prosentin alennuksia tuhansista :n, PlayStation 4:n ja PlayStation VR2:n peleistä sekä lisäsisällöistä.

Tarjousvalikoimassa on sekä uusia julkaisuja että vanhempia suosikkeja. Sonyn etukäteen vahvistamiin alennuspeleihin kuuluvat esimerkiksi Marvel’s Wolverine, Astro Bot, 007 First Light, Valheim, Saros, Pragmata ja Silent Hill: Townfall. Joissakin tapauksissa alennus koskee nimenomaan pelin kalliimpaa erikoisversiota.

Tarjoukset vaihtuvat kesken kampanjan

Black Friday -kampanja jatkuu 30. marraskuuta saakka, mutta kaikki tarjoukset eivät ole voimassa koko aikaa. Sony päivittää valikoimaa 16. marraskuuta, ja osa ensimmäisen vaiheen alennuksista päättyy jo 20. marraskuuta.

Alennusten suuruus ja pelien hinnat voivat vaihdella alueittain. Siksi suomalaispelaajan kannattaa tarkistaa ajantasainen euromääräinen tarjoushinta suoraan PlayStation Storesta ennen ostamista.

Mukana myös tuoreita suurpelejä

Kampanjan poimintoihin kuuluvat myös The Blood of Dawnwalker, Mortal Shell 2, NBA 2K27, UFC 6, Diablo IV: Lord of Hatred, The Sinking City 2 ja Rayman: 30th Anniversary Edition. Pelien eri versiot voivat olla tarjouksessa eri hinnoilla.

Sony ei ilmoittanut alkuperäisessä kampanjatiedotteessaan vastaavista PlayStation-konsolien tai lisälaitteiden Black Friday -alennuksista. Nyt julkistettu tarjouskokonaisuus koskee digitaalisia pelejä ja lisäsisältöä.

Lähteet: PlayStation.Blog