Onnea virtuaalifarmarit! – Farming Simulator -pelisarja täyttää tänään 15 vuotta Kommentit pois päältä artikkelissa Onnea virtuaalifarmarit! – Farming Simulator -pelisarja täyttää tänään 15 vuotta

Farming Simulator 19

PAN Vision Finlandin jakelema ja GIANTS Softwaren julkaisema Farming Simulator -pelisarja täyttää tänään 15 vuotta ja pelin lisämodauksia on ladattu jo yli 2,5 miljardia kertaa.

Innokkaiden marginaalipelaajien kulttisuosikista isoksi hitiksi kasvanut Farming Simulator -pelisarja nauttii nykyään valtavaa kansainvälistä suosiota. Pelisarjasta onkin tullut miljoonia kappaleita myyvä valtavirtasuosikki, jonka pelaaminen on kasvanut aina kilpapelaamiseen asti. Nyt tämä pelisarja juhlii 15-vuotista taivaltaan. Pelisarjan suosiosta kertoo myös pelaajien tekemien lisämodausten suosio. Pelisarjalle saatavia lisämodauksia on ladattu yhteensä yli 2,5 miljardia kertaa.

Ensimmäinen Farming Simulator -peli julkaistiin -tietokoneille 14. huhtikuuta 2008. Tuosta hetkestä eteenpäin on pelisarjan jokainen osa kehittynyt ominaisuksiltaan ja monipuolistunut sisällöltään. Esimerkiksi vuonna 2011 esiteltiin moninpelimuoto ja vuonna 2013 pelisarja rantautui pelikonsoleille. Farming Simulator 2019 esitteli pelille sen virallisen kilpapeliliigan, kun taas toi mukanaan eri alustojen välisen moninpelin.

Pelisarjan alusta lähtien on ylläpitänyt läheistä suhdetta maatalousteollisuuteen ja alan yrityksiin. Pelisarjan uusimmassa osassa onkin mukana peräti 150 virallista maatalousmerkkiä erilaisine laitteineen ja ajoneuvoineen.

Vaikka GIANTS Software alati laajentaa Farming Simulator 22 -peliä ilmaisilla ja maksullisilla päivityksillä, pelin modaaminen on kuitenkin suotavaa ja siihen jopa rohkaistaan. Pelisarjan lisämodien 2,5 miljardia latauskertaa puhuvat sen puolesta, että näitä pelaajien tekemiä lisäosia myös halutaan ja arvostetaan. Pelijulkaisija myös testaa ja kuratoi itse modeja sekä tarjoaa näiden tekemiseen työkalut toimintaohjeineen.

Kaikkien aikojen monipuolisin maanviljelysimulaatio sisältää uusina viljelykasveina viinirypäleet, oliivit ja durran. Nämä vaativat erikoishuomiota ja näitä varten on ostettavissa myös omia työkoneita. Farming Simulator 22 sisältää myös uudenlaiset pelikartat täynnä tekemistä. Peruspeli sisältää kaksi uutta pelialuetta sekä uusitun Erlengratin vuoristoalueen. Yhdysvaltojen keskilännestä innoituksensa saanut Elmcreek on täynnä avaria peltoja ja aukeita, joihin pelaaja voi perustaa oman maatilansa. Virtuaalimaanviljelijät voivat suunnitella ja määrittää monenlaisia ja eri kokoisia peltoja alueelleen aitoon keskilännen tyyliin.

Farming Simulator 22 Platinum Edition ja Farming Simulator 22 on saatavilla , ja S, sekä -konsoleilla että PC:llä ja :llä.

Battlefield 6:n 4. kausi tuo mukanaan Wake Islandin ja Top Gun -sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6:n 4. kausi tuo mukanaan Wake Islandin ja Top Gun -sisältöä

neljäs kausi tuo peliin yhden sarjan tunnetuimmista taistelukentistä, kun klassinen Wake Island saapuu mukaan 18. elokuuta. Uusi pelialue tarjoaa tuttua Tyynenmeren sotatunnelmaa, mutta tällä kertaa taistelut käydään myös merellä.

Wake Islandilla pelaajat pääsevät ottamaan yhteen sekä jalkaväen, että panssarivaunujen voimin. Lisäksi taisteluun liittyvät aseistetut alukset, joten tekemistä riittää niin maalla kuin vedessäkin. Uusi pelikuva esittelee muun muassa jalkaväkitaisteluita, panssarivaunujen puolustustaktiikoita ja meritaisteluita.

Uuden kauden yhteydessä pelaajat voivat suorittaa tapahtumahaasteita ja avata niiden avulla eksklusiivisia -teemaisia palkintoja. Wake Island saapuu Battlefield 6 maksuttomana sisältönä osana neljättä kautta.

Battlefield 6 on saatavilla , |S ja . Wake Islandin paluu on jälleen yksi osoitus siitä, että vanhoilla taistelukentillä riittää edelleen käyttöä – varsinkin kun niille tuodaan vähän lisää panssareita ja laivoja.

The Lord of the Rings: War in the North teki paluun nykykonsoleille ja PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa The Lord of the Rings: War in the North teki paluun nykykonsoleille ja PC:lle

Vuoden 2011 : War in the North on tehnyt yllättävän paluun. on julkaissut pelistä uuden Legacy Edition -version moderneille alustoille ilman sen suurempaa ennakkovaroitusta. Peli on nyt saatavilla , , |S sekä Nintendo Switchille ja Switch 2.

Uudistettu versio pyörii 60 ruudun sekuntivauhdilla ja sisältää bugikorjauksia sekä useita pieniä elämänlaatua parantavia muutoksia. Mukana on esimerkiksi mahdollisuus lukittautua vihollisiin sekä vaihtaa pelihahmoa lennosta. Julkaisuhinta on noin 15 euroa 25. elokuuta asti, minkä jälkeen hinta nousee noin 17 euroon.

War in the North sijoittuu samaan aikaan -kirjojen ja Peter Jacksonin elokuvatrilogian tapahtumien kanssa. Pelissä pääsee myös taistelemaan Keski-Maassa kavereiden kanssa yhteistyötilassa, mikä oli yksi pelin kiinnostavimmista ominaisuuksista. Tunnelmaltaan peli oli elokuvia huomattavasti raaempi ja verisempi, ja se oli ensimmäinen Taru sormusten herrasta -peli, joka sai Yhdysvalloissa M-ikärajan.

Alun perin peli jäi hieman muiden vuoden 2011 jättijulkaisujen, kuten Skyrimin ja , varjoon. Vuosien saatossa se on kuitenkin kerännyt uskollisen fanijoukon, joka muistelee peliä lämmöllä.

Aspyr vihjailee samalla, että War in the North ei välttämättä jää viimeiseksi Keski-Maan klassikoksi, joka saa uuden julkaisun. Yhtiö lupaa lisää Taru sormusten herrasta -peleihin liittyviä uudelleenjulkaisuja tulevaisuudessa, mutta ei vielä kerro, mitä pelejä on seuraavaksi vuorossa. Toivottavasti joku kaivaa seuraavaksi naftaliinista vaikka The Return of the Kingin.