Ontuva juhlapainos – arvostelussa The Settlers: New Allies Kommentit pois päältä artikkelissa Ontuva juhlapainos – arvostelussa The Settlers: New Allies

The Settlers: New Allies

The Settlers: New Allies (PC)

5.5 / 10
Hyvää Hieno pelimaailma, helposti lähestyttävää kaupunginrakentelua. Huonoa Heppoinen strategiakulma taisteluissa, keskinkertainen tarina, liialti yksinkertaistetut tuotantoketjut.

Kovasti odotettu The Settlers pelisarja teki paluun tänä vuonna, samalla kun pelisarjan ensimmäisen osan julkaisusta on ehtinyt vierähtää 30 vuotta. Allekirjoittaneelle juurikin tuo ensimmäinen ja jatko-osakin olivat lähellä sydäntä ja niiden parissa tuli nuoruus vietettyä. Sen koommin pelisarjan viimeisimmät osat eivät ole onnistuneet pitämään kiinnostusta yllä edeltäjiensä tavalla.

-pelin kehityksestä on vastannut koko pelisarjan ajan tuttu saksalainen studio, jonka hankki itselleen vuonna 2001. Edellisestä osasta on jo ehtinytkin viereähtämään 13 vuotta ja samaan aikaan julkaistiin myös selaimessa pelattava versio.

Nyt kuitenkin Blue Byte ja Ubisoft yrittävät The Settlersin uutta tulemista New Allies pelin myötä. Pelisarjalle ominaiseen tapaan siinä yhdistyvät reaaliaikainen strategia, kaupunginrakentelu sekä tuotantoketjujen hallinta. Aivan samaa syvyyttä uuden pelin mekaniikoista tai tarinasta ei kuitenkaan löydy vaan kaikkea on yksinkertaistettu tai tuntuu siltä että pelin viimeistely olisi jäänyt kesken.

Pelin taistelumekaniikka on melko vajavainen ja taistelut ovat pitkälti yksikköjen määrään perustuvaa sekasotkua, vailla sen syvempää mahdollista taktikointiin. Yksiköiden värvääminen on myös erittäin työlästä, varsinkin useamman yksikön tarpeessa.

Kampanjatila tarjoaa pelaajille 13 pelattavaa karttaa, jotka keskittyvät pääosin Elari ryhmittymän tehtäviin. Tarinan edetessä myös muille ryhmittymille tehdään tehtäviä erilaisissa kartoissa. Lisää pelattavaa tarjoaa pelin skirmish-tila sekä moninpeli. Näissä pelaajat voivat valita oman ryhmittymänsä ja vastustajien määrän. Mutta muutoin itse karttaan tai tehtäviin pelaajat eivät voi vaikuttaa.

Kaiken kaikkiaan peli tarjoaa miellyttävän trooppisen pelimaailman, mutta muutoin kokemus jää melko keskinkertaiseksi. Peli toimii oivasti pelisarjaan tutustuville, sillä oppimiskynnys on melko matala. Pitkäaikaisemmille faneille se ei välttämättä tarjoa mitään uutta tai pelattavaa pitkäksi aikaa.

Rayman Legends Retold tuo tutun tasohyppelyn näyttävästi takaisin kotisohville Kommentit pois päältä artikkelissa Rayman Legends Retold tuo tutun tasohyppelyn näyttävästi takaisin kotisohville

on julkaissut yli viiden minuutin esittelyvideon tulevasta -tasohyppelypelistä. Vuoden 2013 Rayman Legendsin uudistettu versio tuo tutun vauhdikkaan pelattavuuden rinnalle kokonaan uudistetun 3D-grafiikan, elokuvallisemman tarinankerronnan ja täysin ääninäytellyt välianimaatiot.

Rayman, Globox, Barbara, Grand Minimus ja Murphy lähtevät palauttamaan rauhaa Glade of Dreamsiin, kun salaperäinen vihollinen kylvää kaaosta eri valtakuntiin. Mukana on tuttujen kenttien lisäksi uusi tutkittava valtakunta, uusia salaisuuksia ja haasteita sekä lohikäärmelentoja. Musiikkikenttiäkin saadaan neljä uutta, ja Kung Foot Evo -pelimuoto palaa uudistettuna. Seikkailun voi pelata yksin tai enintään neljän pelaajan paikallisena yhteistyönä.

Erityisesti saavutettavuuteen on panostettu. Pelissä voi säätää useita ominaisuuksia yksittäin, ja asetukset toimivat myös yhteistyöpelissä. Esimerkiksi Fairy Blessing antaa lentokyvyn ja vahingoittumattomuuden, Golden Hear lisää kestävyyttä vaikeissa kohdissa ja lohikäärmelentojen automaattinen ampuminen helpottaa ohjaamista. Lisäksi mukana on muun muassa korkean kontrastin tila, korostettavat pelielementit, muokattavat tekstitykset, painikkeiden uudelleenmäärittely sekä tila, jolla hämähäkit voi poistaa pelistä.

Pakettiin kuuluu myös Rayman Origins: Enhanced Edition. Vuoden 2011 tasohyppelyseikkailu saa teknisiä ja pelattavuutta parantavia uudistuksia, joten samalla paketilla pääsee palaamaan myös Raymanin juuriin. Rayman Legends Retold julkaistaan 3. joulukuuta 2026 5:lle, Xbox Series X|S:lle, :lle ja :lle.

007 First Lightiä ei kannata hätäillä Switch 2:lle ennen kevättä 2027 Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Lightiä ei kannata hätäillä Switch 2:lle ennen kevättä 2027

James Bondin uusi seikkailu joutuu odottamaan Switch 2 vielä hieman pidempään. on siirtänyt pelin julkaisua jo kolmannen kerran, ja uusi julkaisuaika on nyt maaliskuussa 2027.

IO Interactiven tekninen tuottaja Cristina Vega kertoi, että päätös oli lopulta pakon sanelema. Kehitystiimi on työskennellyt pelin parissa kovalla tahdilla jo pitkään, minkä lisäksi markkinointiin ja muihin julkaisun valmisteluihin liittyvät tekijät vaikuttivat aikatauluun. Viivästyksen tarkoituksena on varmistaa, että Switch 2 -versio on mahdollisimman viimeistelty.

Switch 2 -version kehitys on Vegan mukaan edennyt hyvin ja alkaa lähestyä loppusuoraa. Edessä on kuitenkin vielä suorituskyvyn hiomista ja muuta hienosäätöä. Tavoitteena on saada peli tuntumaan Switch 2 mahdollisimman lähellä -versiota.

Täysin samanlaista teknistä toteutusta ei kuitenkaan voida luvata. Switch 2 muistirajoitukset ja muu laitteisto pakottavat kehittäjät tekemään kompromisseja esimerkiksi kaukana näkyvien kohteiden yksityiskohdissa. Vegan mukaan tarkoituksena on kuitenkin säästää asioissa, jotka eivät juuri vaikuta pelaajan kokemukseen.

IO Interactiven -peli julkaistiin muille alustoille toukokuussa ja ylsi yhtiön mukaan neljän miljoonan myytyyn kappaleeseen kolmessa kuukaudessa. Switch 2 -pelaajat pääsevät siis Bondin matkaan vasta maaliskuussa 2027, jos tällä kertaa julkaisupäivä pysyy aikataulussa.