Oona Airola herättää Kaija Koon eloon uudessa elokuvassa Kommentit pois päältä artikkelissa Oona Airola herättää Kaija Koon eloon uudessa elokuvassa

Näyttelijä näyttelee Kaija Koota tulevassa elämäkertaelokuvassa , jonka ensi-ilta on helmikuussa 2026. Elokuva keskittyy erityisesti Kaija Koon uran merkittävään läpimurtoalbumiin Tuulten viemää vuodelta 1993 sekä artistin henkilökohtaiseen elämään ja haasteisiin.

Kuvaukset ovat käynnissä pääkaupunkiseudulla, ja elokuvan ohjaa . Airolan lisäksi mukana ovat muun muassa Kaijan aviomiehenä, isänä ja äitinä. Mukana on myös laaja joukko muita nimekkäitä suomalaisia näyttelijöitä.

Ohjaaja Vilhunen kehuu Oona Airolan monipuolisuutta ja aitoa taiteilijuutta, joka sopii täydellisesti Kaija Koon rooliin. Myös Jari Virman roolisuoritus saa kiitosta herkkyydestä ja huumorista. Elokuva tuo esiin Kaijan musiikin lisäksi myös hänen elämänsä eri puolet koskettavasti ja rehellisesti.

Elokuvan käsikirjoituksesta vastaa , ja dramaturgina toimii . Tuottajina toimivat muun muassa Solar Filmsin ja . Elokuva saa varmasti fanien lisäksi myös laajaa kiinnostusta suomalaisen pop-musiikin ystäviltä.

Kulttielokuva Häjyt palaa valkokankaalle uuden jatko-osan myötä Kommentit pois päältä artikkelissa Kulttielokuva Häjyt palaa valkokankaalle uuden jatko-osan myötä

Aleksi Mäkelän ohjaama klassikkoelokuva Häjyt tekee paluun elokuvateattereihin 25 vuoden jälkeen. Alkuperäinen, vuonna 1999 ilmestynyt elokuva nähdään valkokankailla 10.-11. helmikuuta, juuri ennen sen jatko-osan :n ensi-iltaa 19. helmikuuta.

”Yleisöllä on nyt hieno mahdollisuus verestää Häjyt-muistoja upeissa elokuvateatteripuitteissa ja sen jälkeen uppoutua uuteen Häjyt 2 -elokuvaan”, kertoo elokuvien tuottaja . Alkuperäinen Häjyt oli merkittävä menestys keräten yli 330 000 katsojaa, ja sen vuorosanoja siteerataan edelleen.

Vaikka elokuvat muodostavat jatkumon, ne ovat itsenäisiä teoksia. Alkuperäinen Häjyt kertoo 90-luvun eteläpohjalaisista puukkojunkkareista Jussi Murikasta ja Antti Karhusta vankilasta vapautumisen jälkeen. Häjyt 2 puolestaan sijoittuu nykypäivään, tuoden valkokankaalle uuden sukupolven häjyt.

Jatko-osassa nähdään sekä uusia että tuttuja kasvoja. Pääosissa ovat Joel Hirvonen Konstana ja Samuli Edelmann, joka palaa Jussi Murikan rooliin. Muissa rooleissa nähdään muun muassa Severi Saarinen, Sari Havas ja Linda Wiklund. Elokuvan on käsikirjoittanut Petja Lähde.

Häjyt 2:n tuottajina toimivat Hanna Virolainen, Markus Selin ja Jukka Helle. Elokuvan levityksestä vastaa Nordisk Film. Uusi sukupolvi pääsee nyt tutustumaan myös alkuperäiseen kulttielokuvaan teatteriolosuhteissa ennen uutuuselokuvan ensi-iltaa.

Kotimaiset elokuvat menestyivät vuonna 2024: Myrskyluodon Maija ja Mielensäpahoittaja johtavat katsojatilastoja Kommentit pois päältä artikkelissa Kotimaiset elokuvat menestyivät vuonna 2024: Myrskyluodon Maija ja Mielensäpahoittaja johtavat katsojatilastoja

on tehnyt vahvan vuoden 2024 kotimaisessa elokuvateollisuudessa. Yhtiön kolme ensi-iltaelokuvaa ovat keränneet yhteensä lähes 690 000 katsojaa, ja kaksi niistä johtaa vuoden katsotuimpien elokuvien listaa.

Myrskyluodon Maija vuoden ykkönen

Tiina Lymin ohjaama on noussut vuoden 2024 katsotuimmaksi elokuvaksi Suomessa. Elokuva on kerännyt joulukuun 8. päivään mennessä huimat 469 756 katsojaa. Amanda Janssonin tähdittämä elokuva on osoittautunut todelliseksi yleisömenestykseksi.

Mielensäpahoittaja hallitsee syksyn katsojatilastoja

Mika Kaurismäen ohjaama on puolestaan noussut syksyn katsotuimmaksi elokuvaksi. Elokuva on kerännyt jo 174 908 katsojaa, mikä tekee siitä suosituimman syksyllä 2024 ensi-iltansa saaneen elokuvan – niin kotimaisten kuin ulkomaistenkin.

Vares X täydentää Solar Filmsin menestysvuoden

Solar Filmsin kolmas ensi-iltaelokuva, Tuukka Temosen ohjaama Vares X, on sekin menestynyt hyvin. Elokuva on kerännyt 43 987 katsojaa ja sijoittuu seitsemänneksi vuoden 2024 kotimaisten elokuvien katsojatilastossa.

Yhtiön tuottaja on tyytyväinen elokuvien menestykseen:

”Olemme erittäin iloisia, että elokuvamme ovat tavoittaneet näin monta katsojaa. Ne ovat keskenään erilaisia ja kaikki omassa lajityypissään suosittuja. Tämä kertoo Suomen kansan monipuolisesta mausta.”

Solar Filmsin kolme ensi-iltaelokuvaa ovat keränneet yhteensä 688 651 katsojaa. Kaikkien elokuvien levittäjänä toimii Nordisk Film. Selinin mukaan on tärkeää, että elokuvia tehdään mahdollisimman laajalle yleisölle, ja tämän vuoden katsojaluvut osoittavat strategian toimivuuden.