
Black Friday -kampanjat loivat odotetusti myyntipiikin DNA:n marraskuuhun, ja sen huomasi myös listojen kärjessä. Kuluttajien ykköseksi nousi Apple iPhone 15 5G, kun taas yritysasiakkaat suosivat Applen tuoreinta raskassarjalaista, iPhone 17 Pro Max 5G:tä. Samsungin Galaxy-mallit pitivät edelleen pintansa, ja listan harvinaisin näky – 4G-malli Galaxy A16 – kiri jopa kuluttajien kärkikolmikkoon.
Kuluttajapuolella Apple loisti viidellä eri mallilla, mutta marraskuun yllätyksestä vastasi OnePlus: tuore OnePlus 15 5G nousi listalle vain muutaman viikon myynnillä, Pink Friday -tarjousten siivittämänä. DNA:n mukaan yli puolet koko kuukauden myynnistä syntyi Black Friday -viikkojen aikana, ja kampanjatuotteet vaihtelivat puhelimista robotti-imureihin ja älyvalaisimiin.
Yritysasiakkaiden puolella näkyi vahva premium-painotus. Uudet iPhone 17 -sarjalaiset veivät listan kärjen lähes kokonaan, mutta Samsung pysyi sitkeästi mukana useilla A- ja S-sarjan malleilla. Myös OnePlus nappasi kaksi paikkaa top-listalla, mikä DNA:n mukaan kertoo tarjouskampanjoiden voiman näkyvän myös yritysostoksissa.
Älykelloissa marraskuun trendaava sana oli hinta-laatusuhde. Myydyin malli oli jälleen Honor Choice Watch 2i, ja listalla korostuivat edulliset vaihtoehdot Samsungilta ja Huaweilta. Premium-mallit ja lasten kellopuhelimet pitivät kuitenkin hyvin pintansa joulusesongin lähestyessä. DNA julkaisee myydyimmät laitteet kuukausittain, ja käytettyjen laitteiden puolella vanhemmat iPhone-mallit jatkoivat edelleen ylivoimaisina suosikkeina.

