Ori and the Will of the Wisps saatavilla Xbox Onelle ja PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Ori and the Will of the Wisps saatavilla Xbox Onelle ja PC:lle

Moon Studiosin kehittämä ja Xbox Games Studiosin julkaisema Ori and the Will of the Wisps on nyt saatavilla. Satumaisen tyylikäs Metroidvania-seikkailu tarjoaa odotettua suoraa jatkoa arvostetulle vuoden 2015 julkaisulle Ori and the Blind Forest. Moon Studiosin kehitystiimi on työstänyt peliä ajatuksenaan, että uusi kappale Ori-saagaa tekisi Blind Forestiin verrattuna saman kuin ”Super Mario Bros. 3 teki Super Mario Bros.:lle” ja Orin kimpussa puuhaavan tiimin koko kasvoikin 20:stä henkilöstä 80:een.

Pelissä pelaaja ottaa ohjattavakseen suojelushenki Orin edeten mittavassa Niwenin metsässä pulmia ratkoen ja uusia liikkumiskykyjä avaten, tavoitteenaan löytää Orin todellinen kohtalo.

Jo nyt erinomaisen vastaanoton saanutta ja ylistystä kerännyttä peliä pääsee pelaamaan 29,99€ hintaan sekä Xbox Onella että Windows 10:llä. Peli sisältyy myös Xbox Game Passiin.

Lue lisää Xboxin verkkosivuilta.

Debyyttipeli räjäytti pankin – Clair Obscur: Expedition 33 myynyt jo 4,4 miljoonaa Kommentit pois päältä artikkelissa Debyyttipeli räjäytti pankin – Clair Obscur: Expedition 33 myynyt jo 4,4 miljoonaa

Ranskalaisstudio Sandfall Interactiven ensimmäinen peli Clair Obscur: Expedition 33 on myynyt jo yli 4,4 miljoonaa kappaletta. Viralliset luvut pysähtyivät vielä kesällä 3,3 miljoonaan, mutta kehittäjät lipsauttivat todellisen määrän suorassa haastattelussa ranskalaiselle striimaajalle.

Peli julkaistiin huhtikuun lopussa PC:lle ja konsoleille, ja se oli heti ilmestymispäivänään myös Xbox Game Passissa. Kilpakumppanina oli varsin kova nimi, The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered, mutta siitä huolimatta Sandfallin debyytti RPG on onnistunut loistavasti.

Kriitikot ovat suitsuttaneet peliä modernina roolipelien klassikkona. Pelin vahvuutena pidetään sitä, että se osaa lainata elementtejä muista roolipeleistä mutta tekee niistä oman näköistään.

Sandfall julkaisi hiljattain päivityksen 1.4.0, joka toi muun muassa Battle Retry -toiminnon, visuaalisia parannuksia ja bugikorjauksia. Ja jos myyntiluvuista voi jotain päätellä, Clair Obscur ei jää yhdeksi peliksi, siitä on jo suunnitteilla kokonainen pelisarja.

Borderlands 4:n PC-kiista kuumenee – Gearboxin pomo syyttää pelaajia, ei peliä Kommentit pois päältä artikkelissa Borderlands 4:n PC-kiista kuumenee – Gearboxin pomo syyttää pelaajia, ei peliä

Borderlands 4 ehti olla markkinoilla vain muutaman päivän, kun PC-version suorituskyky nousi kuumaksi puheenaiheeksi. Pelaajat ovat valittaneet nykimisestä, kaatumisista ja korkeista laitevaatimuksista, mutta Gearboxin toimitusjohtaja Randy Pitchford ei niele kritiikkiä sellaisenaan.

Pitchfordin mukaan ongelma ei ole pelissä vaan pelaajien odotuksissa. Hän korosti somessa, että Borderlands 4 on jo ’todella optimoitu’ ja että PC-pelaajien on hyväksyttävä todellisuus, jos haluaa enemmän ruutuja sekunnissa, on tingittävä grafiikasta tai resoluutiosta. Erityisesti hän kehotti hyödyntämään DLSS-teknologiaa, jonka viiveongelmat hänen mukaansa on liioiteltu.

Gearboxin sisäisten tilastojen mukaan alle 0,01 % pelaajista on tehnyt virallisen tukipyynnön suorituskykyongelmista. Pitchfordin mielestä suurin osa keskustelusta paisuu yli nettipalstoilla, vaikka todellisuudessa ongelmat liittyvät useammin SHiFT-tileihin tai konsolien kuvakulmasäätöihin.

Kaikki eivät ole tyytyneet tähän selitykseen. Monet pelaajat huomauttavat, että tukipyynnön jättäminen on liian hankalaa, ja siksi palaute purkautuu negatiivisina Steam-arvosteluin, joissa suorituskyky on pääsyy kritiikkiin. Pitchford kuitenkin väittää auttaneensa henkilökohtaisesti pelaajia nostamaan FPS-lukuja 30:stä jopa 90:een asetuksia säätämällä.

Borderlands 4 julkaistiin 12. syyskuuta PlayStation 5:lle, Xbox Series X/S:lle ja PC:lle. Switch 2 -versio seuraa perässä 3. lokakuuta.