Ori and the Will of the Wisps -studio lahjoitti 58 000 dollaria sademetsien suojeluun Kommentit pois päältä artikkelissa Ori and the Will of the Wisps -studio lahjoitti 58 000 dollaria sademetsien suojeluun

Hurmaavista Ori-tasohyppelyistään tunnettu Moon Studios lyöttäytyi yhteen Skybound Games ja iam8bit -julkaisijoiden kanssa kerätäkseen rahaa sademetsiä suojelevalle hyväntekeväisyysjärjestölle.

Moon Studios yhdessä julkaisijoiden kanssa lahjoittivat viisi prosenttia Ori and the Will of the Wispsin Nintendo Switch -julkaisun myynnin tuotoista Rainforest Trust -järjestölle.

Tähän laskettiin kaikki mahdolliset versiot myydyistä peleistä, mukaanlukien keräilijän versiot, jotka tapahtuivat joulukuun 8. päivän ja 13. päivän välillä.

Alunperin osapuolet lupasivat lahjoittaa enintään 25 000 dollaria, mutta myynnit kasvoivat niin paljon, että lahjoituksen summaksi muodostui 58 000 dollaria.

Lahjoituksen myötä Rainforest Trustin on mahdollista pelastaa Manhattanin-suuruisen alueen verran sademetsää.

Thief palaa varjoista – klassikkopeli saa uuden elämän Switchillä Kommentit pois päältä artikkelissa Thief palaa varjoista – klassikkopeli saa uuden elämän Switchillä

Yksi pelihistorian tunnetuimmista hiiviskelyklassikoista tekee paluun. Remastered on julkistettu Switchille ja 2:lle, ja sen on määrä ilmestyä tämän talven aikana. Kyseessä on kunnianosoitus vuoden 1998 alkuperäiselle pelille, joka auttoi määrittelemään koko stealth-pelien genren.

Uudelleenversio ei ole pelkkä pintakiillotus, vaan mukana on myös Gold -version lisämissiot ja sisältö. Peli on päivitetty modernille KEX Engine -moottorille, ja samalla sen grafiikkaa, käyttöliittymää ja animaatioita on hiottu nykypäivän tasolle. Mukaan on lisätty myös pieniä elämänlaatupäivityksiä, kuten selkeämpi valikkojärjestelmä ja asevalitsin.

Pelaajat palaavat jälleen Garrettin saappaisiin varjoissa viihtyvän mestarivarkaan, joka liikkuu kaupungissa enemmän äänettömänä huhuna kuin sankarina. Pelin ydin ei ole miekkojen kalistelu vaan piiloutuminen, valon ja äänen hallinta sekä nokkela ongelmanratkaisu. Yksi väärä askel, ja vartijat ovat jo tutkimassa, mistä kolina kuului.

Thief tunnetaan siitä, että se ei johda pelaajaa kädestä, vaan antaa vapauden keksiä omat reitit ja ratkaisut. Vartijat reagoivat ääniin ja liikkeeseen realistisesti, ja ympäristöstä tulee itse asiassa tärkein “vastustaja” pelaajalle. Siksi peliä pidetään yhä yhtenä immersiivisen simulaation uranuurtajista.

Kehittäjien mukaan tarkoitus on säilyttää alkuperäisen pelin tunnelma, mutta tehdä siitä helpommin lähestyttävä uudelle sukupolvelle. Lopputuloksena on paluu peliin, jossa varjoissa pysyminen ei ole vain taktiikka, vaan selviytymisen ehto.

Lähde: NintendoEverything

LEGO Batman saapuu Nintendo Switch 2:lle syyskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa LEGO Batman saapuu Nintendo Switch 2:lle syyskuussa

Pitkään odotettu saa vihdoin julkaisupäivän 2:lla. Lepakkosankarin paluu tapahtuu 18. syyskuuta 2026, ja ennakkotilaukset ovat jo käynnissä.

-versiosta julkaistaan kaksi painosta. Perusversion hinta on noin 60 euroa, kun taas Deluxe Edition maksaa noin 80 euroa. Kalliimpi versio sisältää lisäsisältöä, mutta toisin kuin -, – ja -versioissa, sillä ei saa ennakkopääsyä peliin. Kaikki pääsevät siis Gothamin kaduille samaan aikaan.

Deluxe-pakettiin kuuluu Legacy Collection -lisäosa, joka tuo peliin uusia pukuja, ajoneuvoja ja Batcave-esineitä klassisista Batman-tarinoista, kuten Arkham-peleistä ja Batman Beyondista. Lisäksi mukana on Mayhem Collection -DLC, joka lisää pelattaviksi hahmoiksi Jokerin ja Harley Quinnin sekä kokonaan uuden tarinatehtävän. Fyysisen version ennakkotilaajat saavat kaupan päälle myös Retro Video Game Batman -minihahmon.

Julkaisun vahvistuminen on monelle helpotus. Kun erään toisen suuren pelin Switch 2 -versio joutui hiljattain jäihin juuri ennen julkaisuaan, osa pelaajista pelkäsi saman kohtalon odottavan myös LEGO Batmania. Nyt huolet voidaan ainakin toistaiseksi unohtaa.

LEGO Batman: Legacy of the Dark Knight oli yksi kevään puhutuimmista pelijulkaisuista, ja sitä on kiitelty erityisesti huumoristaan sekä tavastaan kunnioittaa Batmanin pitkää historiaa. Edellisestä varsinaisesta LEGO Batman -pelistä onkin vierähtänyt jo yli vuosikymmen, joten Viittasankarin paluu LEGO-palikoiden maailmaan on monelle fanille enemmän kuin tervetullut.