Ötökkähitti Kabuto Park saapuu Switchille ja Game Passiin Kommentit pois päältä artikkelissa Ötökkähitti Kabuto Park saapuu Switchille ja Game Passiin

laajenee uusille alustoille juuri sopivasti kesän kynnyksellä. ja ilmoittivat, että lämminhenkinen ötökänkeräilypeli saapuu 28. toukokuuta Switchlle, – ja Series -konsoleille sekä Windows Storeen. Samalla peli liittyy myös Xbox Game Passiin.

Pelissä seurataan käsinpiirrettyä Hanaa, joka viettää kesälomaansa pyydystellen hyönteisiä ja haastamalla muita ötökkätaistelijoita. Idea kuulostaa hieman siltä kuin joku olisi yhdistänyt kesäleirin, Pokémonin ja hyönteisverkon samaan pakettiin, eikä se ole lainkaan huono asia. Pelaajat voivat kerätä, kouluttaa ja kehittää erilaisia ötököitä sekä rakentaa niistä oman taistelutiiminsä.

Erityisesti Switch-versio saa hauskan lisämausteen, sillä Joy-Con-ohjaimia voi heiluttaa kuin oikeaa hyönteisverkkoa ötököiden pyydystämiseksi. Jos naapuri siis näkee jonkun huitovan olohuoneessa ilmaa keskellä kesäpäivää, kyseessä ei välttämättä ole kärpässota vaan täysin normaali pelisessio.

Alun perin Steamissa vuonna 2025 julkaistu Kabuto Park on kerännyt lähes 3000 “Ylivoimaisesti myönteinen” -arvostelua, joten pienestä mutta pidetystä indie-hitistä on kyse. Pelin voi läpäistä alle viidessä tunnissa, joten kyseessä ei ole satojen tuntien jättiseikkailu vaan enemmänkin kevyt ja rentouttava kesäpeli.

Pelin hinnaksi ilmoitettiin noin 5 euroa, ja samalla tarjolle tulee myös pakettiversio yhdessä Minami Lanen kanssa noin 8 eurolla. Halvemmalla ei taida saada edes oikeaa hyönteisverkkoa kioskista.

Hideo Kojiman tuleva OD-kauhupeli sai ensimmäiset mekaaniset vihjeensä Kommentit pois päältä artikkelissa Hideo Kojiman tuleva OD-kauhupeli sai ensimmäiset mekaaniset vihjeensä

ei ole tunnettu siitä, että hän tekisi pelejä turvallisella kaavalla ja nyt kehittäjän tuleva -kauhupeli lupaa jotain täysin uutta. Peli sisältää erikoisen järjestelmän pelaajille, jotka muuten saattaisivat jättää pelin kesken liian suuren pelon takia.

Kojima kertoi haastattelussa, että hänen tavoitteensa on viedä kauhun tunne pidemmälle kuin aiemmissa peleissä. Hän ei kuitenkaan suostunut paljastamaan, miten tämä uusi järjestelmä toimii, koska paljastus antaisi liikaa vihjeitä sen toiminnasta.

Voisin joutua vaikeuksiin, jos kertoisin liikaa. – Kojima totesi.

OD on edelleen yksi pelimaailman suurimmista mysteereistä. Pelin julkaisee yhteistyössä elokuvaohjaaja Jordan Peelen kanssa, joka tunnetaan muun muassa kauhuelokuvasta . Mukana näyttelijäkaartissa ovat olleet esimerkiksi Sophia Lillis ja Hunter Schafer.

Kojiman mukaan OD ei ole vain tavallinen kauhupeli, vaan yritys luoda jotain, mitä kukaan ei ole ennen tehnyt. Hän kertoo suunnitelleensa ideaa jo -pelin aikaan ja etsineensä tapaa rikkoa perinteisen pelisuunnittelun rajoja.

Monille kauhufaneille OD tuo mieleen Kojiman aiemman legendaarisen projektin ., joka tunnetaan yhtenä pelihistorian pelottavimmista demoista. Vaikka ei koskaan valmistunut, Kojiman uusi projekti näyttää jatkavan samaa ajatusta, eli tehdä pelaajalle kokemus, joka jää mieleen vaikka yöunet menisivätkin samalla.

Give Us A Sign saa odotetun demonsa lokakuun Steam Next Festissä Kommentit pois päältä artikkelissa Give Us A Sign saa odotetun demonsa lokakuun Steam Next Festissä

Kauhupelien ystäville on luvassa uusi syy pitää valot päällä, sillä tuo pelaajat tutkimaan paranormaaleja ilmiöitä yhteistyössä kavereiden kanssa. esitteli pelin uuden trailerin kautta, ja luvassa näyttää olevan kauhua, jossa hiljaisuus voi olla paras selviytymiskeino.

Give Us A Sign on 1–4 pelaajan yhteistyökauhupeli, jossa tutkitaan kummittelevia paikkoja, selvitetään yliluonnollisten olentojen salaisuuksia ja yritetään selvitä hengissä ympäristöissä, jotka kirjaimellisesti kuuntelevat pelaajan puhetta. Mikrofonista voi siis tulla joko tärkeä työkalu tai pahin vihollinen.

Pelin erikoisuuksiin kuuluvat ääneen reagoiva pelattavuus, muuttuvat paranormaalit kohtaamiset, monipuoliset tutkimusjärjestelmät sekä yli 20 erilaista kummitusta pelin omasta maailmasta. Lisäksi ympäristöt reagoivat pelaajien toimintaan ja kauhuelementtejä voi muokata oman pelityylin mukaan.

Give Us A Sign julkaistaan aikanaan :lle, :lle ja Series X|S:lle, mutta tarkkaa julkaisupäivää ei vielä ole kerrottu. Pelaajat pääsevät kuitenkin kokeilemaan peliä ennakkoon Steam Next Festissä lokakuussa 2026 julkaistavan demon kautta.

Jos Phasmophobia opetti jotain, niin se on se, että kaverin huutaminen pimeässä talossa ei yleensä auta tilannetta. Give Us A Sign näyttää vievän saman idean vielä pidemmälle ja tällä kertaa kummitukset eivät vain ilmesty paikalle, vaan ne kuuntelevat mitä sanot.