Outriders -räiskintä päivittyi ilmaisen New Horizon -lisäosan myötä Kommentit pois päältä artikkelissa Outriders -räiskintä päivittyi ilmaisen New Horizon -lisäosan myötä

Outriders

Square Enixin ja puolalaisen studion -räiskintäpeli on päivittynyt uuden ilmaisen New Horizon -lisäosan myötä. Peli tulee saamaan myös maksullisen Worldslayer -lisäosan alkuvuodesta.

New Horizon on ensimmäinen annos uutta sisältöä peliin, sitten sen teknisesti ontuvan huhtikuun julkaisun jälkeen. Päivitys keskittyy lähinnä pelin loppuosaan ja tuo muutoksia mm. Expeditions -pelitilaan.

Expeditions -pelitila ei ole enää aikarajoitettu, joten paineet selviytyä yhdessä kavereiden kanssa ovat pienemmät. Myös pelin loottia on parannettu ja Legendary -tavaroita saa nyt huomattavasti useammin. Myös samoja tavaroita pitäisi näkyä vähemmän jatkossa.

Päivitys tuo mukanaan myös transmog -ominaisuuden, jonka avulla pelaajat voivat muokata varusteitaan ja aseita haluamansa kaltaiseksi.

Varsinaisen pelin piti alunperin ilmestyä jo joulukuussa 2020, mutta sen julkaisua viivästettiin lokakuussa. Sittemmin pelin julkaisua on siirretty huhtikuulle 2021.

Kolmannesta persoonasta kuvatussa co-op räiskintäpelissä kolme pelaajaa ottaa mittaa vastustajistaan synkällä Enoch -planeetalla. Taistelut nojaavat pitkälti aseisiin ja taitoihin. Valittavana on neljä eri hahmoluokkaa ja jokaisella on ominaiset taidot. Loottia löytyy tietenkin ja hahmoa ja aseita voi muokata laajasti.

Outriders on saatavilla , , sekä ja S -konsoleille sekä :lle.

Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen

on päivittynyt versioon 1.6, joka tuo peliin ilmaista lisäsisältöä ja useita parannuksia. Päivitys sisältää uusia työkoneita ja traktoreita sekä lukuisia optimointeja ja pelattavuusuudistuksia.

Uusia laitteita päivityksessä ovat:

  • Albutt f155A -paalinostin
  • CLAAS FL 140 -etukuormain
  • John Deere 683R -etukuormain
  • CLAAS ARION (550 – 530) -traktori
  • John Deere 6R -sarjan traktori

Päivitys parantaa pelin suorituskykyä ja vakautta sekä tuo mukanaan useita muutoksia ja parannuksia. Näihin kuuluvat muun muassa ModHub-päivityspainike, parannukset tekoälyn toimintaan ja eläinten tuottavuuslaskelmiin sekä lukuisat korjaukset ja optimoinnit.

25 on myynyt jo yli kolme miljoonaa kappaletta. Peli on saatavilla :lle, |S:lle, :lle ja Macille. jatkaa pelin kehittämistä ja tukemista säännöllisillä päivityksillä ja sisältölisäyksillä.

†

The Last of Us -sarjan toinen kausi tulee (pian) – oletko valmis? Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us -sarjan toinen kausi tulee (pian) – oletko valmis?

The Last of Us

on vahvistanut suositun The Last of Us -sarjan toisen kauden ensi-illan päivämäärän. Uusi kausi alkaa sunnuntaina 13. huhtikuuta kello 21 Yhdysvaltain itärannikon aikaa, ja se tulee katsottavaksi myös Max-suoratoistopalveluun. Kausi koostuu seitsemästä jaksosta.

Tarina sijoittuu viisi vuotta ensimmäisen kauden tapahtumien jälkeen ja seuraa Joelia ja Ellietä, jotka asuvat Joelin veljen Tommyn kanssa Montanan yhteisössä. Kausi perustuu -peliin.

Pedro Pascalin (Joel) ja Bella Ramseyn (Ellie) rinnalle liittyy useita uusia näyttelijöitä: Kaitlyn Dever näyttelee Abbya, Isabela Merced Dinaa, Young Mazine Jesseä, Ariela Barer Meliä ja Tati Gabrielle Noraa. Gabrielle tulee näyttelemään myös Naughty Dogin seuraavan pelin, Intergalactic: The Heretic Prophetin, päähenkilöä.

Sarjan ensimmäinen kausi oli HBO:lle menestys. Craig Mazinin ja Neil Druckmannin luoma sarja voitti useita Emmy-palkintoja ja oli ehdolla viidessä pääkategoriassa, mukaan lukien parhaan draamasarjan ja parhaan ohjauksen sarjoissa.

HBO:n Francesca Orsi on aiemmin vihjaillut sarjan jatkuvan yhteensä neljä kautta, mikä tarkoittaa, että tuleva toinen kausi ei tule kattamaan koko The Last of Us Part 2 -pelin tarinaa.

Julkistuksen yhteydessä HBO julkaisi myös uudet julisteet Joelin, Ellien ja Abbyn hahmoista.