Overwatchin tuleva ”Reign of Talon” -kausi räjäytti pelaajatilastot Kommentit pois päältä artikkelissa Overwatchin tuleva ”Reign of Talon” -kausi räjäytti pelaajatilastot

on noussut Steamissä korkeimmalle pelaajamäärälleen sitten palveluun tulonsa ja ohittanut samalla jopa Call of Dutyn ja :n. Kaiken taustalla on Blizzardin uusi kausijulkistus, joka sai pelaajat palaamaan sankariräiskinnän pariin isolla joukolla.

Pelin uusi “uudelleensyntyminen” alkoi, kun pudotti 2-numeron nimestä ja käynnisti vuoden mittaisen Reign of Talon -tapahtumakokonaisuuden. Mukana on sarjakuvia, animaatioita, tarinapätkiä ja tietenkin uutta pelisisältöä. Mutta suurin huomio on mennyt viraalihitiksi nousseeseen uuteen hahmoon: Jetpack Cat Fikaan, eli pysyvästi lentävään support hahmokissaan, joka voi parantaa liittolaisia ja tiputtaa vihollisia kartalta.

Uusi kausi, Reign of Talon Season 1, starttaa 10. helmikuuta 2026 ja tuo mukanaan peräti viisi uutta hahmoa. Jo ennen kauden virallista aloitusta Overwatchin suosio on noussut Steamissä niin kovaksi, että se on ohittanut suuret kilpailijansa, mikä on erityisen vaikuttavaa, koska peli on perinteisesti ollut suositumpi Blizzardin omassa Battle.netissä ja konsoleilla.

Overwatchin tarina on ollut kivinen. Epäonnistunut PvE-lupaus, fanien pettymys ja brändin rapautuminen veivät peliä pitkään alaspäin, mutta nyt suunta näyttää kuitenkin yllättävän valoisalta. Yksi lentävä kissa, reilu kasa uutta sisältöä ja ripaus itseironiaa ja yhtäkkiä Overwatch on taas “back”, kuten nuoriso sanoisi.

Tämä pulmapeli ei tuomitse erikoisiakaan ratkaisuja Kommentit pois päältä artikkelissa Tämä pulmapeli ei tuomitse erikoisiakaan ratkaisuja

Ranskalainen julkaisija Dear Villagers ja uusiseelantilainen Dead Teapot Games ovat paljastaneet tarinallisen pulmapelinsä julkaisusuunnitelmat. Omaperäinen fysiikkapohjainen peli saapuu :lle ja Nintendo Switchille syksyllä 2026.

Shape Sender Deluxe ei ole aivan tavallinen pulmapeli. Pelaajan oppaana toimii Sendy-niminen maskotti, joka keskustelee suoraan pelaajan kanssa, kommentoi ratkaisuja ja seuraa etenemistä läpi 90 kentän. Tehtävänä on siirtää erilaisia muotoja putkesta toiseen hyödyntäen tarjolla olevia työkaluja ja omaa kekseliäisyyttä.

Pelin kehittäjien mukaan oikeaa ratkaisua ei aina ole. Kentät voi selvittää elegantisti, luovasti tai vaikkapa hieman kömpelöllä mutta toimivalla tavalla. Juuri tämä vapaus on yksi pelin keskeisistä ideoista, ja Sendyn persoonallisuuskin muuttuu matkan varrella pelaajan toimien mukaan.

Samalla julkaistiin päivitetty demo, joka sisältää uuden kenttäeditorin. Sen avulla pelaajat voivat rakentaa omia pulmiaan, jakaa niitä ystävilleen tai tallentaa ratkaisuistaan hauskoja GIF-animaatioita. Vaikka editorin työkalut ovat vielä rajalliset, se antaa hyvän maistiaisen siitä, millaisia luovia virityksiä yhteisö saattaa pelin julkaisun jälkeen kehittää.

Jos fysiikkapulmat, hiekkalaatikkomainen kokeilu ja hieman omalaatuinen huumori kuulostavat houkuttelevalta yhdistelmältä, Shape Sender Deluxe kannattaa pitää tutkassa. Syksyllä nähdään, onnistuuko Sendy puhumaan tiensä pelaajien sydämiin.

Onko Sony kääntämässä selkänsä maailman suurimmalle PC-yleisölle? Kommentit pois päältä artikkelissa Onko Sony kääntämässä selkänsä maailman suurimmalle PC-yleisölle?

Sonyn viimeaikaiset viestit ovat herättäneet huolta -pelaajien keskuudessa. Yhtiön kerrotaan harkitsevan muutosta strategiaansa, jossa -yksinoikeuspelejä on tuotu myöhemmin PC:lle. Päätös voisi kuitenkin vaikuttaa paljon laajemmin kuin vain tietokonepelaajiin, erityisesti Kiinassa.

Analytiikkayhtiö Alinea Insightsin mukaan peräti 42 prosenttia -pelin PC-myynnistä tuli Kiinasta, joka oli pelin suurin markkina-alue Steamissa. Myös on menestynyt erityisen hyvin kiinalaisten pelaajien keskuudessa. Tämä ei ole yllättävää, sillä konsolipelaaminen ei ole koskaan saavuttanut Kiinassa samanlaista suosiota kuin PC- ja mobiilipelaaminen osittain maan tiukkojen tuontirajoitusten vuoksi.

Jos vähentäisi PC-julkaisujaan ja yrittäisi houkutella pelaajia ostamaan -konsolin pelatakseen tulevia hittipelejä, se voisi samalla menettää miljoonia potentiaalisia asiakkaita Kiinassa. Steamissa yksinkertaistettu kiina on toiseksi käytetyin kieli englannin jälkeen, mikä kertoo markkinan valtavasta koosta.

Mielenkiintoista kyllä, PC-julkaisut eivät näyttäisi syövän PlayStation-version myyntiä. Alinean mukaan Death Stranding 2 saavutti parhaat kahden viikon myyntilukunsa PlayStationilla juuri PC-julkaisun jälkeen. Samankaltainen ilmiö nähtiin myös Stellar Bladen kohdalla, jonka -myynti kasvoi samaan aikaan PC-version julkaisun kanssa.

Tämä saattaa olla merkittävä viesti Sonylle. Vaikka PC-julkaisut eivät välttämättä saa kaikkia ostamaan PlayStationia, ne näyttävät kasvattavan pelien näkyvyyttä ja tavoittavan valtavia yleisöjä erityisesti Kiinassa. Jos Sony todella perääntyy PC-strategiastaan, se ei ehkä menetä vain tietokonepelaajia, vaan myös yhden maailman tärkeimmistä pelimarkkinoista.