Ozzy Osbourne saa ”uuden elämän” tekoälyn avulla Kommentit pois päältä artikkelissa Ozzy Osbourne saa ”uuden elämän” tekoälyn avulla

Legendaarisen ääni ei välttämättä hiljene vielä pitkään aikaan. Ozzylle kehitetään parhaillaan hyperrealistista tekoälyavataria, joka voisi ilmestyä ensimmäisen kerran juuri hänen kotikaupunkiinsa Birminghamiin.

Projektin takana ovat digiyhtiöt Hyperreal ja Proto Hologram, jotka lupaavat avatarin pystyvän esiintymään, keskustelemaan fanien kanssa ja jopa reagoimaan kuin itse Ozzy. Kyse ei siis ole mistään elottomasta kopiosta, vaan melkein sci-fi-elokuvasta karanneesta versiosta metallilegendasta.

Ozzy Osbournen vaimo Sharon Osbourne kertoi BBC:lle nähneensä testiversioita avatarista, ja niiden yksityiskohtaisuus oli hänen mukaansa hämmästyttävä. Jokainen ihohuokonen ja partakarva näkyi tarkasti. Poika Jack Osbourne puolestaan vakuutti, että projekti tehdään “hyvällä maulla”, eikä tarkoitus ole tehdä mitään outoa zombikiertuetta.

Avatarin tarkkaa käyttötapaa ei ole vielä paljastettu, mutta sitä suunnitellaan mahdollisesti näyttelyihin, konsertteihin, elokuviin ja mainoksiin. Sharonin mukaan -Ozzy voisi tehdä “ihan mitä tahansa”. Ajatus siitä, että fanit voisivat jutella Ozzylle vielä hänen kuolemansa jälkeen, on yhtä aikaa vähän hämmentävä ja teknologisesti aika hurja.

Ozzy Osbourne menehtyi heinäkuussa 76-vuotiaana vain muutama viikko viimeisen Black Sabbath -esiintymisen jälkeen. Nyt näyttää siltä, että “Pimeyden ruhtinas” saattaa saada vielä yhden encore-esityksen ja tällä kertaa tekoälyn voimin.

Lähde: BBC

Micron varoittaa RAM-muistipulan jatkuvan piinaavana ainakin vuoden 2027 loppuun Kommentit pois päältä artikkelissa Micron varoittaa RAM-muistipulan jatkuvan piinaavana ainakin vuoden 2027 loppuun

Tietokoneiden ja pelilaitteiden rakentajille on luvassa lisää huonoja uutisia. Yksi maailman suurimmista muistivalmistajista, , arvioi että jatkuva RAM-muistipula jatkuu ainakin vuoden 2027 loppuun asti. Helpotusta tilanteeseen odotetaan vasta mahdollisesti vuonna 2028.

Micronin toimitusjohtaja Sanjay Mehrotra kertoo, että suurin syy tilanteeseen on tekoälyn valtava kasvu. -palveluiden datakeskukset tarvitsevat valtavia määriä muistia, mikä on vienyt kapasiteettia pois tavallisilta kuluttajatuotteilta. Samalla muistipiirien hinnat ovat nousseet selvästi.

Vaikutukset näkyvät jo pelaajien arjessa. RAM-muistien lisäksi myös näytönohjainten muistit, SSD-asemat ja kokonaiset pelilaitteet ovat kallistuneet. Esimerkiksi pelitietokoneiden ja muiden uusien laitteiden valmistuskustannukset ovat nousseet, kun tärkeiden komponenttien saatavuus on kiristynyt.

Micronin mukaan muistien tarjonta alkaa parantua vähitellen vuonna 2028, mutta yhtiö ei vielä pysty lupaamaan, milloin tuotanto todella saavuttaa kasvavan kysynnän. Käytännössä tämä tarkoittaa, että ”RAM-apokalypsi” saattaa jatkua vielä pitkään.

Tilanne voi vaikuttaa myös tuleviin pelikonsoleihin, kuten seuraavan sukupolven – ja -laitteisiin. Jos muistien hinnat pysyvät korkealla, pelaajat saattavat joutua valmistautumaan siihen, että tulevaisuuden tehokkaat pelikoneet eivät välttämättä irtoa yhtä helposti lompakkoa avaamatta.

Tekoälyskandaali ravistelee Saksan mediaa – kuka lopulta vastaa koneen kirjoittamista sanoista? Kommentit pois päältä artikkelissa Tekoälyskandaali ravistelee Saksan mediaa – kuka lopulta vastaa koneen kirjoittamista sanoista?

Tekoälyn käyttö mediassa on noussut Saksassa kuumaksi puheenaiheeksi, kun tekoälyyn liittyvät epäilyt ja virheet ovat herättäneet keskustelua siitä, missä menee ihmisen ja koneen vastuun raja. Kysymys kuuluu: jos kirjoittaa, kuka kantaa vastuun, kun teksti menee pieleen?

Kohun keskellä on ollut Tagesspielel -lehden entinen kustantaja ja päätoimittaja Stephan-Andreas Casdorff, jonka on väitetty käyttäneen tekoälyä puheiden ja kirjoitusten valmistelussa. Saksalaisissa lehdissä tekoälyä käytetään työkaluna, mutta tapaus on herättänyt keskustelua siitä, pitäisikö tekoälyn käytöstä kertoa avoimemmin esimerkiksi politiikassa ja mediassa.

Kuva: Die Zeit

Samaan aikaan Saksassa on käyty laajempaa keskustelua tekoälyn tuottaman sisällön vastuusta. Müncheniläinen oikeusistuin katsoi kesäkuussa, että Google voidaan pitää vastuussa tekoälyn tuottamista virheellisistä vastauksista, koska tekoälyn muodostama yhteenveto ei ole vain lista hakutuloksia vaan uuden sisällön tuottamista.

Tekoäly lupaa nopeuttaa uutistyötä, tekstien tekemistä ja tiedon käsittelyä, mutta samalla se tuo mukanaan uudenlaisia ongelmia. Kone voi kirjoittaa vakuuttavasti myös silloin, kun se on väärässä – vähän kuin itsevarma harjoittelija, joka palauttaa työnsä nopeasti mutta unohti tarkistaa faktat.

Saksassa käytävä keskustelu voi vaikuttaa laajemminkin siihen, miten uutistoimitukset, yritykset ja julkiset toimijat käyttävät tekoälyä tulevaisuudessa. Ehkä tulevaisuuden tärkein kysymys ei olekaan, osaako tekoäly kirjoittaa – vaan kuka allekirjoittaa lopputuloksen.