Paalaus ja pelletit saapuvat Farming Simulator 22 -peliin Kommentit pois päältä artikkelissa Paalaus ja pelletit saapuvat Farming Simulator 22 -peliin

Farming Simulator 22

PAN Vision Finlandin jakelema ja GIANTS Softwaren julkaisema täydentyy ilmaisella päivitysosalla.

Farming Simulator 22 on huippusuositun maataloussimulaatiosarjan massiivisin ja monipuolisin osa. Tästä huolimatta peliin julkaistaan uusia lisäosia ja laajennuksia tasaisin väliajoin. Nämä tuovat peliin uutta tekemistä ja lisää sisältöä mallintaen oikean maatalouden ja maanviljelyn kehitystä monin eri tavoin. Nyt peli täydentyy ilmaisella Harvest Pack -laajennuksella, joka syventää pelin pelletöintiä ja olkien käsittelyä uusin tavoin.

Creative Mesh -studion tekemä lisäosa on saatavilla ilmaiseksi sekä pelin -versioille että konsolialustoille. Lisäosan uusina laitteina ovat KRONE- ja Bressel und Lade -työkoneet, jotka tuovat uutta puhtia paalaukseen, pelletöintiin ja olkien jatkokäsittelyyn.

Valikoiman tähtitulokkaana on KRONE Premos 5000, joka on maailman ensimmäinen liikkuva olkipelletöintilaite. Sen avulla olkien käsittely voidaan tehdä suoraan pellolla. Halutessaan laitetta voidaan käyttää myös paikoillaan paalainsilppurin kanssa. Pelletöintilaitteen ohella pakettiin sisältyvät paalaimet KRONE BiG Pack 1290 HDP II ja KRONE Comprima V180 XC. Mukana on myös muita laitteita paalien ja olkien käsittelyyn.

Merkittävänä pelillisenä uudistuksena lisäosaan sisältyy teollisuushalli, jota voidaan käyttää joko säilytystilana kulkuneuvoille ja tarvikkeille tai tuotantotilana. Halli voidaan myös varustaa nosturilla, jolloin raskaiden esineiden ja tarvikkeiden siirtäminen on helpompaa. Vastaavasti valmistettavia olkipellettejä voidaan käyttää monin tavoin, kuten ravintona tai eläinten makuupaikoilla. Halutessaan ne voidaan myydä sellaisenaan tai jatkojalostettuna.

Sekä Farming Simulator 22 ja Farming Simulator 22: Premium Edition ovat saatavilla , ja S, sekä -pelikonsoleille, että PC- ja :lle. Pelin ikäraja on PEGI 3.

iRacing Studios tuo oman konsoli- ja PC-pelinsä vuonna 2026 Kommentit pois päältä artikkelissa iRacing Studios tuo oman konsoli- ja PC-pelinsä vuonna 2026

Moottoriurheilun ystäville hyviä uutisia, tekee ensimmäisen standalone -pelin yli kahteen vuosikymmeneen. Uutuus julkaistaan :lle, :lle ja :lle vuoden 2026 jälkimmäisellä puoliskolla, ja se lupaa tuoda NTT INDYCAR SERIESin vauhdin ja tunnelman suoraan pelaajien olohuoneisiin.

Peli sisältää monitasoisen uramoodin, lisensoidut kuskit NTT INDYCAR SERIESistä ja :stä sekä verkkopeliominaisuudet. Kehitys tapahtuu täysin omalla Orontes-pelimoottorilla, ja oikeat joukkueet ja kuljettajat, kuten Team Pensken tähtikuski Scott McLaughlin, osallistuvat pelin tekemiseen.

iRacing Studios on tunnettu realistisista kilpa-ajosimulaatioistaan, ja tämä uusi INDYCAR-peli liittyy studioiden aiempiin menestyksiin kuten ja -pelit. Pelissä hyödynnetään myös aiempien pelien tekniikkaa ja ajotuntumaa, mutta INDYCAR saa oman täyden huomionsa.

Studion ja INDYCARin yhteistyö juontaa juurensa yli kolmen vuosikymmenen taakse, aina Papyrus Racing Gamesin klassikoihin, kuten vuodelta 1989. Uusi standalone-peli on jatkoa tälle pitkäaikaiselle yhteistyölle ja lupaa tarjota niin hardcore-faneille kuin uusillekin pelaajille aitoa INDYCAR-kokemusta.

Turok: Origins ei pyöri Xbox Series S:llä 60 FPS:llä Kommentit pois päältä artikkelissa Turok: Origins ei pyöri Xbox Series S:llä 60 FPS:llä

Uutta -peliä odotetaan innolla, mutta kaikki konsolipelaajat eivät pääse kokemaan sitä täysillä tehoilla. Saber Interactiven Madridin johtaja Jesús Iglesias paljasti Gamescom 2025 -esittelyssä, että vaikka ja pyörittävät peliä 60 FPS:n nopeudella, pienempi joutuu tyytymään vain 30 FPS:ään.

Taustalla ovat konsolien tekniset erot, Series S:ssä on vähemmän muistia (10 GB vs. 16 GB) ja vain 20 Compute Unitsia, kun Series X:ssä niitä on 52. Tehossa ero näkyy teraflopseissa: Series S tarjoaa 4 ja Series X hieman yli 12 teraflopsia. Vaikka halvempi konsoli on houkutteleva hintansa vuoksi, se ei pysty pyörittämään kaikkia pelejä samalla sulavuudella kuin tehokkaampi versio.

Turok: Origins hyödyntää Unreal Engine 5 -tekniikkaa ja tarjoaa yhteistyöpelaamista ensimmäisessä ja kolmannessa persoonassa lineaarisilla tasoilla. Vaikka grafiikka ei päätä huimaa, 60 FPS:n tavoite Series X:llä ja :llä lupaa sujuvaa toimintaa. -järjestelmävaatimukset ovat vielä julkaisematta, eikä pelille ole asetettu tarkkaa julkaisupäivää.

Joten Series S:n omistajat voivat silti nauttia pelistä, mutta muistakaa, että liike ei ole yhtä sulavaa kuin isommalla veljellä. Loppujen lopuksi Turok: Origins kutsuu seikkailuun, vaikka ruudunpäivitys olisi maltillisempi.