Pääsiäisen leffavinkki: Uusimman Avatar-elokuvan voit katsoa nyt omalta kotisohvaltasiKommentit pois päältä artikkelissa Pääsiäisen leffavinkki: Uusimman Avatar-elokuvan voit katsoa nyt omalta kotisohvaltasi
James Cameronin Oscar-palkittu Avatar: The Way of Water on virallisesti katsottavissa internetin ostopalveluissa. Halvempaa tapaa, eli vuokra- ja suoratoistoversiota saamme odottaa vielä pidemmän tovin.
Voit ostaa tämän suuren suosion saavuttaneen jatko-osan digitaalisilta jälleenmyyjiltä, kuten vaikkapa Google Playsta tai AppleTV:stä
Avatar-sarja palaa valkokankaalle, kun James Cameronin ohjaama Avatar: Fire and Ash saa ensi-iltansa Suomessa 17. joulukuuta 2025. Ennakkolippujen myynti alkaa keskiviikkona 19. marraskuuta, ja niitä voi ostaa elokuvateatterien verkkokaupoista sekä lippukassoilta. Elokuvan esitykset nähdään IMAX 3D- ja Dolby Atmos 3D -valkokankailla, joten Pandoran maailma avautuu katsojille täysillä äänillä ja kuvin.
Tällä kertaa tarina seuraa merijalkaväen sotilasta ja nykyistä Na’vi-johtajaa Jake Sullya (Sam Worthington) sekä hänen perhettään ja Na’vi-soturi Neytiriä (Zoe Saldaña). Juonessa yhdistyvät seikkailu, perhesuhteet ja Pandoran upea, eksoottinen maailma. Mukana ovat myös Sigourney Weaver, Stephen Lang, Oona Chaplin ja Kate Winslet.
Elokuvan musiikista vastaa Simon Franglen, ja lopputeksteissä kuullaan Grammy®-palkitun Miley Cyrusin uuden singlen “Dream as One”. Kappaleen ovat säveltäneet ja sanoittaneet myös Andrew Wyatt, Mark Ronson ja Simon Franglen. Virallinen soundtrack julkaistaan 12. joulukuuta.
Kolmas Avatar-elokuva jatkaa sarjan perinnettä viedä katsojat täysin immersiiviseen elokuvakokemukseen, jossa yhdistyvät huikeat visuaalit, elävä 3D-maailma ja voimakas äänimaailma. Ennakkolippujen ostaminen kannattaa, sillä Pandoran seikkailu odottaa täysillä varustettuna joulukuussa.
Klassikkokomedia The Naked Gunin uusi versio on, jossa Liam Neeson näyttelee Frank Drebinin poikaa, Frank Drebin Jr:ää ilmestyy jo hyvinkin pian kotisohville katsottavaksi.
Elokuva sai ensi-iltansa teattereissa 1. elokuuta ja on kerännyt tähän mennessä noin 76 miljoonaa dollaria lipputuloja, ei mikään maailmanvalloitus, mutta varsin kelpo tulos 42 miljoonan dollarin budjetilla, ja etenkin komediaksi, joita enää harvemmin leffateattereihin asti edes julkaistaan.
Nyt The Naked Gun on saamassa digijulkaisunsa. Luotettavan When to Stream -sivuston mukaan elokuva tulee premium-videovuokraamojen (PVOD) kautta katsottavaksi 2. syyskuuta. Päivä ei kuitenkaan ole vielä Paramount Picturesin virallisesti vahvistama.