Pahuksen muurahaiset! – Arvostelussa Ants Took My Eyeball Kommentit pois päältä artikkelissa Pahuksen muurahaiset! – Arvostelussa Ants Took My Eyeball

Ants Took My Eyeball

Ants Took My Eyeball.

8.8 / 10
Hyvää Musiikki. Vaikeusaste. Erilaiset aseet. Huonoa Steam Remote Play.

” on Bosmic Forgen kehittämä ja julkaisema 2D-toimintatasohyppely -peli. Laskeudu jatkuvasti muuttuvaan muurahaiskeon sisään, taistele hyönteislaumojen läpi erilaisten aseiden avulla, kohtaa valtavia pomoja ja löydä lopulta varastettu silmämunasi. Peli tarjoaa mukavan retrofiiliksen pikseligrafiikoineen ja on juuri sellainen kuin kuvitteletkin: mukaansatempaavaa ja hieman kaoottista.

Tarkoituksena on saada silmämunasi takaisin muurahaisilta. Pieni papu nimeltä Haymo kutistaa sinut muurahaisen kokoiseksi, jotta voit päästä sisälle muurahaiskeon ja toimia. Saat avuksesi kepin ja rynnäkkökiväärin, joilla voit tehdä muurahaisista hakkelusta. Ympäri muurahaiskekoa löytyy erilaisia aseita ja varusteita, jotka helpottavat muurahaisista selviytymistä. Kun epäonnistut, Haymo hakee sinut takaisin omaan tukikohtaansa, jossa voit ostaa erilaisia tavaroita, jotka auttavat sinua seuraavalla pelikerralla.

Ants Took My Eyeball

Muurahaiskeossa on erilaisia alueita, joilla on omat vihollistyypit aina murkuista koppiksiin, matoihin ja kärpäsiin unohtamatta. Tietyistä paikoista löydät haastavampia vihollisia, joilta saat kultaa käytettäväksi Haymon kaupassa tasojen välillä.

Peli toimii sulavasti näppäimistöllä ja hiirellä. Ohjaimella pelaaminen tuo oman haasteensa peliin, jossa välillä tarvitsee tarkkaa hyppyjen sijoittamista ja tähtäystä. Pelissä on sopivasti haastetta, ja vaikeustaso on kohdallaan.

Hahmon taitoja voi parantaa löytämällä erilaisia varusteita muurahaiskeon alueilta tai Haymon kaupasta. Varusteet voivat esimerkiksi antaa ylimääräisen hypyn käytettäväksi tai parantaa kriittisten osumien vahinkoa.

Ants Took My Eyeball

Ants Took My Eyeball kärsii hieman Steamin Remote Play -moninpelivaihtoehdosta. Se lisää viivettä pahimmassa tapauksessa niin paljon, että peliä ei ole miellyttävä pelata, erityisesti jos toisilla pelaajilla on ohjain käytössä.

Pikseligrafiikat sopivat erinomaisesti tähän peliin. Animaatiot ovat näyttäviä, ja jokaisella aseella on oma ainutlaatuinen ulkoasu. Lisäksi eri aseet käyttävät erilaisia ammuksia, ja niiden efektit ovat sen mukaisia. Musiikki on erinomaista ja mukaansatempaavaa, kuten tällaiselta peliltä voi odottaa.

Ants Took My Eyeball on Steamissa kirjoitushetkellä 14,84 €. Pelissä on paljon sisältöä ja pelattavaa, joten hinta-laatusuhde on erittäin hyvä. Vahvat suosittelumme, sillä tämä jos mikä, oli hauska pelikokemus!

Bungien Marathon kriisissä, pelaajamäärät romahtivat murto-osaan huippulukemista Kommentit pois päältä artikkelissa Bungien Marathon kriisissä, pelaajamäärät romahtivat murto-osaan huippulukemista

Bungien uusi verkkoräiskintä on ajautunut vaikeaan tilanteeseen vain vähän aikaa julkaisunsa jälkeen. :n tilastojen mukaan pelin samanaikainen pelaajamäärä on pudonnut noin 6 000 pelaajaan, kun kaikkien aikojen huippu oli yli 88 000. Samaan aikaan keräsi Steamissä lähes 60 000 samanaikaista pelaajaa, eli noin kymmenkertaisen yleisön.

Haasteet eivät rajoitu pelkästään :lle. Raportin mukaan Marathon ei kuulu myöskään Xboxin sadan pelatuimman pelin joukkoon, vaan jää taakse jopa useista -aikakauden klassikoista, kuten :sta ja :sta. yrittää houkutella pelaajia takaisin lisäämällä peliin kahden viikon mittaisen PvE-pelitilan, mutta nähtäväksi jää, riittääkö se kääntämään suunnan.

Studion tilanne näyttää muutenkin haastavalta. Bungie on kärsinyt viime aikoina irtisanomisista, ja kirjasi aiemmin noin 766 miljoonan dollarin (noin 660 miljoonan euron) arvonalentumisen Bungie-sijoituksestaan. Lisäksi Marathonin peliohjaaja Joseph Ziegler on siirtynyt pois tehtävästään, mikä lisää epävarmuutta studion tulevaisuudesta.

Vaikka Bungie on edelleen yksi pelialan tunnetuimmista nimistä, Marathonin vaisu vastaanotto on nostanut esiin kysymyksen siitä, mihin suuntaan studio seuraavaksi kääntyy. Palaako painopiste takaisin Destinyyn, syntyykö kokonaan uusi yksinpeli vai nähdäänkö Bungie tulevaisuudessa ennen kaikkea muiden -studioiden tukena? Tällä hetkellä vastaus on vielä hämärän peitossa.

Rehaunted tuo rikostutkinnan kauhupelien rintamalle, missä etsivätyö kohtaa yliluonnollisen Kommentit pois päältä artikkelissa Rehaunted tuo rikostutkinnan kauhupelien rintamalle, missä etsivätyö kohtaa yliluonnollisen

Indiestudio on paljastanut Rehauntedin, uuden ensimmäisen persoonan psykologisen kauhupelin, jossa pelaaja astuu etsivä Connor Rainesin saappaisiin selvittämään synkkää tapausta salaperäisessä talossa. Kaikki tutkimuksen aikana löytyvät johtolangat vaikuttavat olevan tavalla tai toisella pielessä ja juuri siitä pelin painostava mysteeri rakentuu. on tulossa :lle, mutta julkaisupäivää ei ole vielä kerrottu.

Tutkinta keskittyy rikospaikan yksityiskohtaiseen läpikäymiseen. Pelaajat etsivät verijälkiä, sormenjälkiä, piilotettuja äänitallenteita ja muita todisteita hyödyntäen UV-valoa, kameraa, suurennuslasia sekä todistetaulua. Vaikka tutkimusretki tehdään yksin, yhteyttä pidetään jatkuvasti toiseen etsivään radion välityksellä, mikä tuo tarinaan lisäulottuvuutta.

Ensimmäinen traileri vihjaa, ettei kyse ole tavallisesta rikostutkinnasta. Talon tapahtumat muuttuvat vähitellen yhä oudommiksi ja psykologinen kauhu alkaa sekoittua etsivätyöhön tavalla, joka pitää pelaajan jatkuvasti varpaillaan.

Rehaunted on jo lisättävissä Steamin toivelistalle. Jos pidät peleistä, joissa hitaasti rakentuva jännitys ja yliluonnollinen mysteeri kulkevat käsi kädessä, tämä saattaa olla yksi seurattavista kauhujulkaisuista.