Palworld valtaa korttipelimarkkinat – Uutuuspeli keräsi miljoonien ennakkotilaukset ennen julkaisuaan Kommentit pois päältä artikkelissa Palworld valtaa korttipelimarkkinat – Uutuuspeli keräsi miljoonien ennakkotilaukset ennen julkaisuaan

Palworldin suosio ei näytä hiipumisen merkkejä, vaan leviää nyt myös pöytäpelien puolelle. Julkaisija kertoo, että Official Card Gamen ensimmäinen korttisarja Dawn of Palpagos on kerännyt jo yli 3,5 miljoonaa ennakkotilattua korttipakkausta ennen kuin peli ehtii kauppoihin 30. heinäkuuta. Harva uusi keräilykorttipeli pääsee liikkeelle näin vauhdikkaasti.

Ensimmäinen korttisarja sisältää noin 100 tavallista korttia sekä yli 50 harvinaisempaa rinnakkaisversiota keräilijöille. Mukana nähdään yli 50 tuttua Palia sekä pelistä tuttuja ihmishahmoja, kuten Zoe ja Lily. Julkaisupäivänä myyntiin saapuvat myös kaksi valmista aloituspakkaa, joiden avulla uudet pelaajat pääsevät nopeasti mukaan.

Korttipelin vahva startti ei tule täysin yllätyksenä. Pocketpairin kehittämä Palworld on kerännyt maailmanlaajuisesti jo lähes 40 miljoonaa pelaajaa ja myynyt yli 25 miljoonaa kappaletta. Näin suuren fanikunnan ansiosta korttipelillä on valmiiksi yleisö, josta moni uusi keräilykorttipeli voi vain haaveilla.

Vaikka ennakkotilausluvut ovat vakuuttavia, varsinainen koetinkivi on vasta edessä. Pitkäaikainen menestys riippuu siitä, kuinka tasapainoiseksi peli osoittautuu, miten aktiivisesti Bushiroad julkaisee uusia korttisarjoja ja onnistuuko se rakentamaan elinvoimaisen turnausyhteisön. Ainakin lähtölaukaus on ollut niin vahva, että Palworld näyttää vaihtaneen hirviöiden pyydystämisen sujuvasti myös korttien keräilyyn.

Pocketpair sanoo ei tekoälypeleille – Palworldin kehittäjä luottaa edelleen ihmisiin Kommentit pois päältä artikkelissa Pocketpair sanoo ei tekoälypeleille – Palworldin kehittäjä luottaa edelleen ihmisiin

Palworldin kehittäjä on tehnyt selväksi, ettei se aio julkaista pelejä, jotka hyödyntävät generatiivista tekoälyä. Yhtiön viestintäjohtaja John Buckley kertoi Game Developer -sivustolle, että studio ei yksinkertaisesti usko teknologiaan, jota monet peliyhtiöt pitävät tulevaisuuden pelastajana.

Pocketpair perusti alkuvuodesta oman julkaisuyksikön, jonka tarkoitus on tukea muita pelikehittäjiä taloudellisesti ja luovasti. Tukea ei kuitenkaan heru, jos pelissä vilisee tekoälyä, NFT:tä tai Web3-hypeä. Buckleyn mukaan yritys haluaa pysyä uskollisena ihmisen tekemälle luovuudelle ja hauskuudelle, ei koneen sylkemille ideoille.

Ironisesti Pocketpair itse joutuu jatkuvasti puolustautumaan väitteiltä, että sen hittipeli olisi osin tekoälyn tuotos. Buckley kertoo, että huhuja on vaikea oikaista, sillä osa ihmisistä ei usko yrityksen sanaan, vaikka todisteet puhuvat muuta. Esimerkiksi syytökset konekäännösten käytöstä pelin lokalisoinneissa osoittautuivat vääriksi ja johtuivat vain puutteellisista tekijätiedoista.

Buckley arvioi, että pelialaa odottaa pian tekoälyn tuottamien, heikkolaatuisten pelien tulva. Hänen mukaansa se voi synnyttää uuden aitouden markkinan, jossa pelaajat alkavat arvostaa käsintehtyä sisältöä entistä enemmän. Pocketpairin mielipide on, että tekoäly saa jäädä, ihmiset tekevät silti parhaat pelit.

Palworld saa jälleen Halloween-päivityksen – luvassa mysteerejä, pukuja ja karvan verran kauhua Kommentit pois päältä artikkelissa Palworld saa jälleen Halloween-päivityksen – luvassa mysteerejä, pukuja ja karvan verran kauhua

Taskumonsterien ja selviytymispelien villi sekoitus valmistautuu viettämään jälleen Palloweenia, kun peli saa torstaina 23. lokakuuta uuden Halloween-päivityksen. Tapahtuma tuo mukanaan teemaan sopivia asuja, outoja tapahtumia ja ripauksen mysteeriä Palpagos-saarille, aivan kuten viime vuoden suosittu juhlapäivitys.

vihjailee, että jotakin kummallista on tekeillä, sillä hahmo Zoe on nähty oudon juhla-asun kera, ja suloinen Pal Depresso saattaa olla muuttumassa joksikin paljon pelottavammaksi. Pelaajat voivat siis odottaa sekä hupia että hämäryyttä, kun naamioituneet olennot alkavat liikkua öisin pitkin saaria.

Vuoden 2024 Halloweenissa pelaajat saivat pukea kumppaninsa esimerkiksi piraatti-Pengulletiksi tai silmälasikatiksi ja nyt vaikuttaa siltä, että samaa linjaa jatketaan uusilla, sesongin henkisillä puvuilla. Kehittäjät lupaavat kepposia ja yllätyksiä, mutta eivät vielä paljasta, mitä kaikkea on luvassa.

Vaikka Pocketpair on aiemmin sanonut, että loppuvuosi olisi studion osalta hiljaisempaa aikaa ennen ensi vuoden 1.0-julkaisua, yhtiö ei näytä lepäävän laakereillaan. Halloweenin hengessä Palworld jatkaa kulkuaan, yhtä aikaa suloisena ja karmivana.