Paper Girls -sarjasta saatiin ensimmäinen traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Paper Girls -sarjasta saatiin ensimmäinen traileri

Paper Girls

on julkaissut tulevasta -sarjastaan ensimmäisen trailerin. Kahdeksan osainen sarja saapuu -palveluun heinäkuun 29. päivä.

Kulkiessaan tavanomaista jakelureittiään Halloweenin jälkeisenä aamuna vuonna 1988 neljä lehiten jakelijaa, Erin, Mac, Tiffany ja KJ, päätyvät taistelevien aikamatkustajien ristituleen. Hetki muuttaa heidän elämänsä pysyvästi: tulevaisuuteen joutuneiden tyttöjen on keksittävä keino palata takaisin menneisyyteen.

Tulevaisuudessa heidän on kohdattava aikuiset versiot itsestään, joiden elämät ovat kaikkea muuta, kuin he menneisyydessä olivat kuvitelleet. Samalla militantti aikamatkustajaryhmä Old Watch on heidän kannoillaan. Ryhmä on kieltänyt aikamatkustuksen pysyäkseen itse kiinni vallan kahvassa. Selviytyäkseen tyttöjen on voitettava erimielisyytensä ja opittava luottamaan toisiinsa mutta myös itseensä.

Paper Girls perustuu Brian K. Vaughanin kirjoittamiin ja Cliff Chiangin kuvittamiin suosittuihin graafisiin romaaneihin.

Sarjan pääosia tähdittävät Camryn Jones (Tiffany Quilki), Riley Lai Nelet (Erin Tieng), Sofia Rosinsky (Mac Coyle) ja Fina Strazza (KJ Brandman). Lisäksi sarjassa näyttelevät Ali Wong, Nate Corddry ja Adina Porter.

Paper Girls -sarja saapuu Prime Video -palveluun heinäkuun 29. päivä.

Tomb Raiderin uusi aikakausi alkaa: Sarja Prime Videolle ja kaksi uutta peliä työn alla Kommentit pois päältä artikkelissa Tomb Raiderin uusi aikakausi alkaa: Sarja Prime Videolle ja kaksi uutta peliä työn alla

Shadow of the Tomb Raider

saa pian tuplasti huomiota, kun hahmo nähdään samaan aikaan sekä peleissä että televisiossa, mutta eri näyttelijöiden tulkitsemana. Pelipuolella uuden äänen antaa kokenut Alix Wilton Regan, kun taas Prime Videon sarjassa roolin nappaa Sophie Turner, joka muistetaan erityisesti -sarjasta.

Regan suhtautuu rooliinsa suurella kunnioituksella, mutta kehuu samalla Turnerille sopivan roolin täydellisesti. Hänen mukaansa ikoninen brittihahmo tarvitsee rinnalleen toisen ikonisen brittiläisen näyttelijän ja Turner täyttää nämä saappaat vaivatta. Vertailuja kahden tulkinnan välillä on varmasti luvassa, mutta Regan ottaa asian rennosti, eri yleisöt pitävät eri asioista ja se on täysin ok.

Pelirintamalla valmistelee seuraavaa suurta -julkaisua, , jonka on määrä ilmestyä vuonna 2027. Lisäksi tänä vuonna nähdään uusioversio klassikosta, . Molemmissa Regan toimii Lara Croftin äänenä, mikä merkitsee samalla vaihdosta aiempaan näyttelijään Camilla Luddington.

Television puolella sarjaa luotsaa Phoebe Waller-Bridge ja tuotanto panostaa vahvasti klassiseen Lara-ilmeeseen, mukaan lukien ikoniset kotelot ja seikkailuhenki. Lopputuloksena on mielenkiintoinen tilanne, jossa sama hahmo elää kahta rinnakkaista elämää eri medioissa.

Amazonin Mass Effect -sarja pysyy uskollisena juurilleen Kommentit pois päältä artikkelissa Amazonin Mass Effect -sarja pysyy uskollisena juurilleen

-sarjan ympärillä käyty keskustelu sai uutta kierrosta, kun huhut väittivät, että tuotantoa olisi muokattu enemmän “ei-pelaajille sopivaksi”. Nyt sarjan toinen showrunner Daniel Casey on kiistänyt väitteen ja sanoo, ettei hän ole kuullut mitään tällaisista uudelleenkirjoituksista.

Sarja on osa ja -palvelun tuotantoa, ja se perustuu Mass Effect -pelisarjaan. Huhut lähtivät liikkeelle raportista, jonka mukaan studiopomo olisi halunnut tehdä sisällöstä helpommin lähestyttävää laajemmalle yleisölle, eli myös niille jotka eivät tunne pelejä ennestään.

Casey kuitenkin rauhoittelee faneja, sillä hänen mukaansa mitään tällaista ohjetta ei ole annettu kirjoitushuoneelle. Tarkkoja juoniyksityiskohtia ei voi vielä kommentoida sopimusten vuoksi, mutta sarjaa ei olla muokkaamassa ”pelaajista pois päin”.

Tiedossa on silti jo muutama iso linjaus. Sarja ei kerro uudelleen Commander Shepardin tarinaa, vaan sijoittuu alkuperäisen trilogian jälkeiseen aikaan. Taustalla on mukana varmistamassa, että universumi pysyy pelien kaanonissa.

Varsinaista julkaisupäivää ei ole vielä annettu, ja tuotanto etenee vaiheittain. Ainakaan Mass Effect -fanien ei tarvitse vielä huolestua siitä, että galaksi olisi yhtäkkiä “liian helppo” uusille tulokkaille, ainakaan tekijöiden omien sanojen mukaan.