Pariisin piiritys alkaa Assassin’s Creed Valhalla -pelissä tänään Kommentit pois päältä artikkelissa Pariisin piiritys alkaa Assassin’s Creed Valhalla -pelissä tänään

Assassin's Creed Valhalla

Assassin’s Creed Valhalla -toimintapelissä Pariisin piiritys alkaa tänään

Huippusuositun toimintapelin toinen iso pelilaajennus vie viikinkisoturit historiallisten tapahtumien hengessä Pariisiin. The Siege of Paris -lisäosa keskittyy nimensä mukaisesti frankkien valtakunnassa sijainneen Pariisin kaupungin piiritykseen. Historiallisestikin kuuluisan matkan aikana päähahmo Eivor lähtee valtaamaan uusia alueita, kohtaamaan uusia vihollisia ja muodostamaan uusia liittoutumia. Luvassa on jännitysnäytelmä piiritystaistelun muodossa sekä kokonaan oma kiehtova tarinansa.

Mukana on myös uusia aseita ja varusteita sekä uudenlaisia taitoja ja vihollisia. Laajennuksen myötä paluun tekevät pidetyt Black Box -soluttautumistehtävät. The Siege of Paris sisältyy pelin kausikortin hintaan, mutta on myös erikseen ostettavissa 24,99 euron hintaan.

Assassin’s Creed Valhalla on saatavilla PlayStation 5, PlayStation 4 Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille sekä Epic Games Store- ja Ubisoft Store -kauppapaikkojen kautta PC:llä. Lisäksi peli on saatavilla Ubisoft+- ja Google Stadia -pelipalveluista.

Gabe Newell vetäytyi pelinkehityksestä – syynä yllättävä ongelma: liikaa myötäilijöitä Kommentit pois päältä artikkelissa Gabe Newell vetäytyi pelinkehityksestä – syynä yllättävä ongelma: liikaa myötäilijöitä

Peliyhtiö tunnetaan monista klassikoistaan, mutta kulissien takana yksi sen keskeisistä hahmoista teki aikoinaan yllättävän päätöksen. Yhtiön perustaja vetäytyi aktiivisesta pelinkehityksestä -pelin jälkeen, eikä syynä ollut väsymys tai kiinnostuksen puute, vaan päinvastoin työympäristön dynamiikka.

Portal 2:n pääsuunnittelijana toiminut Josh Weier kertoo, että Newell halusi aidosti olla osa tiimiä ja ideoida yhdessä muiden kanssa. Ongelmana oli kuitenkin hänen asemansa ja harva uskalsi olla eri mieltä. Kun pomo ehdotti jotain, vastaus oli usein myöntävä nyökkäys, vaikka tarkoitus olisi ollut käydä avointa ja luovaa keskustelua.

Tilanne johti siihen, että Newell koki yhteistyön vaikeaksi. Hän ei halunnut ympärilleen “kyllä-ihmisiä”, vaan tiimin, joka haastaisi ajatuksia ja kehittäisi niitä eteenpäin. Kun tämä ei toteutunut, hän päätti ottaa etäisyyttä suoraan kehitystyöhön ja siirtyä enemmän taustalle.

Ajoitus osui aikaan, jolloin Valve oli huipulla. oli jo vakiinnuttanut asemansa klassikkona, ja kasvoi nopeasti -pelaamisen jättiläiseksi. Juuri tällainen menestys saattoi kuitenkin tehdä Newellin haastamisesta entistä vaikeampaa.

Nykyään Newellin rooli onkin enemmän valvova ja ohjaava kuin suoraan kehitykseen osallistuva. Tarina toimii muistutuksena siitä, että luovassakin työssä liiallinen arvovalta voi kääntyä itseään vastaan ja joskus parhaat ideat syntyvät nimenomaan eriävistä mielipiteistä.