Pariisin piiritys alkaa Assassin’s Creed Valhalla -pelissä tänään Kommentit pois päältä artikkelissa Pariisin piiritys alkaa Assassin’s Creed Valhalla -pelissä tänään

Assassin's Creed Valhalla

Assassin’s Creed Valhalla -toimintapelissä Pariisin piiritys alkaa tänään

Huippusuositun toimintapelin toinen iso pelilaajennus vie viikinkisoturit historiallisten tapahtumien hengessä Pariisiin. The Siege of Paris -lisäosa keskittyy nimensä mukaisesti frankkien valtakunnassa sijainneen Pariisin kaupungin piiritykseen. Historiallisestikin kuuluisan matkan aikana päähahmo Eivor lähtee valtaamaan uusia alueita, kohtaamaan uusia vihollisia ja muodostamaan uusia liittoutumia. Luvassa on jännitysnäytelmä piiritystaistelun muodossa sekä kokonaan oma kiehtova tarinansa.

Mukana on myös uusia aseita ja varusteita sekä uudenlaisia taitoja ja vihollisia. Laajennuksen myötä paluun tekevät pidetyt Black Box -soluttautumistehtävät. The Siege of Paris sisältyy pelin kausikortin hintaan, mutta on myös erikseen ostettavissa 24,99 euron hintaan.

Assassin’s Creed Valhalla on saatavilla PlayStation 5, PlayStation 4 Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille sekä Epic Games Store- ja Ubisoft Store -kauppapaikkojen kautta PC:llä. Lisäksi peli on saatavilla Ubisoft+- ja Google Stadia -pelipalveluista.

Hollow Knight: Silksong saa pian ensimmäisen päivityksensä Kommentit pois päältä artikkelissa Hollow Knight: Silksong saa pian ensimmäisen päivityksensä

Hollow Knight: Silksongin kehittäjä Team Cherry on julkaissut tiedot ensimmäisestä julkaisun jälkeisestä päivityksestä, joka keskittyy bugikorjauksiin ja pienehköihin pelitasapainomuutoksiin alkuvaiheen peleissä. Päivitys 1.0.28470 tulee kaikkien pelaajien saataville noin 17. syyskuuta, mutta PC-pelaajat voivat testata sitä jo nyt Steam- ja GOG-julkisessa beta-versiossa.

Päivityksen myötä peliä on hieman helpotettu, mikä ilahduttaa erityisesti niitä, jotka ovat kamppailleet alkuvaiheen pomojen kanssa. Silksongin julkaisua on seurannut vilkas keskustelu yhteisössä siitä, että peli saattaa olla turhan vaikea, jopa kohtuuttoman haastava tietyissä kohdissa. Monet fanit ovatkin etsineet modauksia helpottaakseen pelikokemusta.

Päivitys korjaa muun muassa tilanteita, joissa pelaaja saattoi jäädä ilman viittaa, tehtävien suorittaminen ei onnistunut loppupelissä, tai hahmo jumittui ilmassa tietyissä liikkeissä. Lisäksi päivitys säätää hieman varhaisen pelin pomojen Moorwingin ja Sister Splinterin vaikeustasoa sekä vähentää Sandcarverien aiheuttamaa vahinkoa. Myös rosarioiden palkkioita ja joidenkin välihintojen arvoja on säädetty pelaajaystävällisemmiksi.

Team Cherry lupaa, että kaikki korjaukset päivittyvät myös niille, jotka ovat jo törmänneet merkittäviin bugeihin. Kehittäjä työskentelee jo seuraavan päivityksen parissa, joten pelin jatkokehitys on aktiivista ja pelaajien palautteet huomioidaan tarkasti.

Kauhu kävi kaupaksi: Cronos: The New Dawn starttasi vahvasti Kommentit pois päältä artikkelissa Kauhu kävi kaupaksi: Cronos: The New Dawn starttasi vahvasti

Puolalaisstudio Bloober Teamin tuore selviytymiskauhu Cronos: The New Dawn on saanut pelaajat innostumaan heti kättelyssä. Peli julkaistiin 5. syyskuuta, ja jo kolmen päivän sisällä se möi yli 200 000 digikopiota eri alustoilla. Lisäksi peli on päätynyt yli miljoonan pelaajan toivelistalle, mikä kertoo, että kiinnostusta riittää myös niiltä, jotka vielä harkitsevat ostopäätöstä.

Bloober Team tunnetaan psykologisen kauhun taitajina, kiitos nimien kuten Layers of Fear ja The Medium. Nyt studio laajentaa repertuaariaan isompaan selviytymiskauhuun, ja alku näyttää vähintäänkin lupaavalta.

Peli on saatavilla käytännössä kaikilla alustoilla PlayStation 5:stä aina uuteen Nintendo Switch 2:een, mikä varmasti vauhdittaa myyntiä. Yhdistettynä vahvaan starttiin ja valtavaan toivelistahintaan, Cronos: The New Dawn saattaa hyvinkin jäädä elämään pitkäksi aikaa, jos sana leviää ja päivityksiä satelee.

Kauhuskenen tiiviissä julkaisukalenterissa menestys ei ole itsestäänselvyys, mutta ainakin toistaiseksi Bloober Team voi huokaista helpotuksesta, kauhu myy, ja uutuus on saanut pelaajat koukkuun.