PDP esitteli uudet Call of Duty -aiheiset peliohjaimet Kommentit pois päältä artikkelissa PDP esitteli uudet Call of Duty -aiheiset peliohjaimet

Victrix Pro BFG Wireless Controller: Call of Duty – Field Op

Oheislaitevalmistaja on paljastanut kaksi uutta, Call of Duty -aiheista peliohjainta, jotka on suunniteltu parantamaan pelikokemusta. Nämä ohjaimet on optimoitu erityisesti tulevaa -peliä varten.

Mitä uutta?

Victrix Pro BFG Wireless Controller: Call of Duty – Field Op: Tämä langaton ohjain on suunniteltu -, PlayStation 5- ja -pelaajille. Se tarjoaa huippuluokan ominaisuuksia, kuten mukautuvat liipaisimet ja vaihdettavat joystickit. Ohjaimen design on inspiroitunut Call of Dutysta ja se on valmistettu kestämään intensiivistä pelaamista.

REMATCH GLOW Advanced Wired Controller: Call of Duty – Mister Peeks: Tämä langallinen ohjain on suunniteltu ja S-, – ja PC-pelaajille. Ohjaimen erikoisuus on sen pimeässä hohtava design ja mukautuvat liipaisimet.

Miksi nämä ohjaimet ovat erityisiä?

  • Suunniteltu ammattilaispelaajille: PDP on työskennellyt ammattilaispelaajien kanssa varmistaakseen, että ohjaimet täyttävät korkeimmat vaatimukset.
  • Mukautettavat: Molemmat ohjaimet ovat täysin muokattavissa, joten voit säätää ne omiin mieltymyksiisi.
  • Call of Duty -optimoitu: Ohjaimet on optimoitu Call of Duty -pelien pelaamiseen, joten saat parhaan mahdollisen pelikokemuksen.

Hinta ja saatavuus

Hintaa Victrix Pro BFG -ohjaimelle kertyy n. 200 euroa ja Rematch Glow:lle n. 40 euroa. Molemmat ohjaimet ovat ennakkotilattavissa PDP:n verkkosivuilta, Amazonista ja muilta jälleenmyyjiltä.

Kulttihitti Godzilla: Destroy All Monsters Melee tekee yllätyspaluun marraskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Kulttihitti Godzilla: Destroy All Monsters Melee tekee yllätyspaluun marraskuussa

Vuonna 2002 julkaistu kulttimaineeseen noussut tekee näyttävän paluun remasteroituna versiona, ja julkaisu osuu 3. marraskuuta 2026, eli keskelle hallitsemaa pelisyksyä.

Alun perin GameCubelle ja myöhemmin alkuperäiselle Xboxille julkaistu monsterimättö on vuosien varrella kerännyt uskollisen fanikunnan. Fyysisten alkuperäiskappaleiden hinnat ovat nousseet korkeiksi, joten remasterointi on monelle pelaajalle ensimmäinen mahdollisuus päästä kokemaan klassikko ilman metsästysretkeä käytettyjen pelien markkinoille.

Uudistettu versio tuo mukanaan päivitetyn grafiikan, elämänlaatua parantavia uudistuksia sekä ensimmäistä kertaa verkkopelin. Pelaajat voivat valita suosikkikaijunsa ja ottaa yhteen kahdeksassa tuhoa täynnä olevassa ympäristössä, joista jokaisesta löytyy sekä päivä- että yöversio. Myös alkuperäisen pelin avausjärjestelmää on hiottu nykyaikaisempaan muotoon.

Ajankohta ei kuitenkaan ole täysin sattumaa. Samana päivänä Japanissa saa ensi-iltansa myös Godzilla Minus Zeron jatko-osa, mikä antaa jättiläisliskolle harvinaisen mahdollisuuden vallata sekä elokuvateatterit että pelikonsolit yhdellä iskulla.

– ja -pelaajat saavat pelin digitaalisena versiona, kun taas 5- ja Switch 2 -omistajille on luvassa myös fyysinen julkaisu. Ja vaikka GTA 6 vie varmasti suurimman osan otsikoista, harva voi väittää, etteikö jättimäinen Godzilla vastaan King Ghidorah -taistelu kaupungin keskellä olisi houkutteleva vaihtoehto rikollisuralla etenemiselle.

Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli Kommentit pois päältä artikkelissa Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli

Lähes 25 vuotta vanha -pelisarja on vihdoin tekemässä loikan konsoleille. Kehittäjä vahvisti Sonyn -lähetyksessä, että julkaistaan 5:lle myöhemmin vuonna 2026.

Kyseessä on merkittävä virstanpylväs, sillä alkuperäinen RuneScape ei ole koskaan ilmestynyt konsoleille. Sarja on rakentanut valtavan fanikuntansa :llä ja myöhemmin mobiililaitteilla, mutta konsolipelaajat ovat tähän asti jääneet kokonaan RuneScape-seikkailujen ulkopuolelle.

Dragonwilds ei kuitenkaan ole perinteinen MMORPG, vaan avoimen maailman selviytymis- ja rakentelupeli. Pelaajat tutkivat Ashenfallin unohdettua mannerta, keräävät resursseja, rakentavat tukikohtia ja kehittävät taitojaan yrittäessään selviytyä heränneiden lohikäärmeiden hallitsemassa maailmassa. Seikkailuun voi lähteä yksin tai jopa neljän pelaajan yhteistyöpelinä.

Peli on jo osoittautunut menestykseksi PC:llä. Steamissa julkaistu Dragonwilds on myynyt yli miljoona kappaletta ja kerännyt erittäin positiivisen vastaanoton pelaajilta. Nyt Jagex yrittää toistaa saman tempun konsolimarkkinoilla.

PlayStation-pelaajille uutinen on erityisen mieluisa siksi, että Dragonwilds liittyy samalla myös PlayStation Plusiin. Extra- ja Premium-tilaajat saavat pelin käyttöönsä heti julkaisupäivänä ilman erillistä ostosta. Jos siis lohikäärmeiden metsästys, rakentelu ja selviytyminen kiinnostavat, vuoden 2026 loppupuolella kannattaa pitää Ashenfallin suunta tarkasti tutkassa.