PDP esitteli uudet Call of Duty -aiheiset peliohjaimet Kommentit pois päältä artikkelissa PDP esitteli uudet Call of Duty -aiheiset peliohjaimet

Victrix Pro BFG Wireless Controller: Call of Duty – Field Op

Oheislaitevalmistaja PDP on paljastanut kaksi uutta, Call of Duty -aiheista peliohjainta, jotka on suunniteltu parantamaan pelikokemusta. Nämä ohjaimet on optimoitu erityisesti tulevaa Call of Duty: Black Ops 6 -peliä varten.

Mitä uutta?

Victrix Pro BFG Wireless Controller: Call of Duty – Field Op: Tämä langaton ohjain on suunniteltu PlayStation 5-, PlayStation 5- ja PC-pelaajille. Se tarjoaa huippuluokan ominaisuuksia, kuten mukautuvat liipaisimet ja vaihdettavat joystickit. Ohjaimen design on inspiroitunut Call of Dutysta ja se on valmistettu kestämään intensiivistä pelaamista.

REMATCH GLOW Advanced Wired Controller: Call of Duty – Mister Peeks: Tämä langallinen ohjain on suunniteltu Xbox Series X ja S-, Xbox One- ja PC-pelaajille. Ohjaimen erikoisuus on sen pimeässä hohtava design ja mukautuvat liipaisimet.

Miksi nämä ohjaimet ovat erityisiä?

  • Suunniteltu ammattilaispelaajille: PDP on työskennellyt ammattilaispelaajien kanssa varmistaakseen, että ohjaimet täyttävät korkeimmat vaatimukset.
  • Mukautettavat: Molemmat ohjaimet ovat täysin muokattavissa, joten voit säätää ne omiin mieltymyksiisi.
  • Call of Duty -optimoitu: Ohjaimet on optimoitu Call of Duty -pelien pelaamiseen, joten saat parhaan mahdollisen pelikokemuksen.

Hinta ja saatavuus

Hintaa Victrix Pro BFG -ohjaimelle kertyy n. 200 euroa ja Rematch Glow:lle n. 40 euroa. Molemmat ohjaimet ovat ennakkotilattavissa PDP:n verkkosivuilta, Amazonista ja muilta jälleenmyyjiltä.

The Outer Worlds 2 ei menestynyt, kolmatta osaa ei tule Kommentit pois päältä artikkelissa The Outer Worlds 2 ei menestynyt, kolmatta osaa ei tule

Roolipelien konkari Obsidian Entertainment on vahvistanut, ettei The Outer Worlds -sarjasta tule kolmatta osaa. Viime vuonna julkaistu kakkososa ei saavuttanut odotettuja myyntilukuja, ja jatkoa ei ole suunnitteilla. Sen sijaan studion toinen iso peli, Avowed, myös alitti tavoitteensa, mutta sen maailma Eorassa jatkaa elämäänsä tulevissa projekteissa.

Obsidianilla vuosi 2025 oli kiireinen. Kolme peliä kahdeksassa kuukaudessa Avowed helmikuussa, Grounded 2 heinäkuussa ja The Outer Worlds 2 lokakuussa. Studio myöntää nyt, että näin tiheä julkaisutahti oli virhe, joka poltti resursseja ja henkilöstöä. Grounded 2 onnistui kyllä loistavasti, mutta se oli selvästi kevyin ja nopein projekti. Kehitysaika oli vain vähän yli kaksi vuotta, kun Avowed ja The Outer Worlds 2 venyivät yli kuuden vuoden pituisiksi.

The Outer Worlds 2:n pitkän kehityksen taustalla olivat pandemia ja tekniset haasteet. Studion johto painottaa nyt lyhyempiä kehityssyklejä, julkaisujen parempaa ajoitusta ja kannattavuutta.

Kukaan ei oikeastaan nauti viiden–seitsemän vuoden kehityssykleistä. – Brandon Adler, The Outer Worlds 2:n ohjaaja totesi.

Obsidian ei vielä paljastanut seuraavaa isoa projektiaan, mutta Grounded 2:n työ jatkuu ja Eoran maailma saa todennäköisesti lisää sisältöä. Avowed julkaistaan myös PlayStation 5:lle vielä tämän kuun aikana, joten pelattavaa riittää.

Vaikka The Outer Worlds -fanit joutuvat odottamaan seuraavaa seikkailua muissa maailmoissa, Obsidian lupaa oppineensa vuoden 2025 kiireestä ja tähtää nyt hallitumpaan ja laadukkaampaan julkaisutahtiin.

Take-Two hyllytti Borderlands 4:n Switch-version, mutta lupaa tilalle urheiluhittejä Kommentit pois päältä artikkelissa Take-Two hyllytti Borderlands 4:n Switch-version, mutta lupaa tilalle urheiluhittejä

Borderlands 4

Borderlands 4:n Switch 2 -versio ei tällä hetkellä etene, vaikka se oli jo lähellä julkaisua. Alun perin Gearboxin lootteri-shooterin piti ilmestyä viime vuoden lokakuussa, mutta julkaisu peruuntui viime hetkellä, ennakkotilaukset peruttiin ja fanit jäivät odottamaan. Nyt Take-Two vahvistaa, että kehitys on virallisesti tauolla.

Syynä ovat pelin tekniset haasteet ja prioriteettien siirtyminen muihin alustoihin. Switch 2 -versiota testattiin demomuodoissa muun muassa Gamescom 2025 -tapahtumassa, mutta sekä PS5 Prolla että Xbox Series X:llä peli on kärsinyt suorituskykyongelmista, ja PC-versiosta löytyy myös negatiivista palautetta Steamin arvioissa.

Take-Two vakuuttaa, että yhteistyö kuitenkin Nintendon kanssa jatkuu. PGA Tour 2K25 ja WWE 2K26 ovat tulossa Switch 2:lle, ja yhtiö on erittäin innoissaan tuomassa lisää pelejä konsolille. Tämä vihjaa siihen, että vaikka Borderlands 4:n Switch 2 -versio on tauolla, muut isot julkaisijat, kuten GTA 6, saattavat hyvinkin löytää tiensä Nintendon alustalle.

Fanien harmiksi tämä tarkoittaa, että Switch 2:n Borderlands-seikkailua joutuu odottamaan toistaiseksi. Toisaalta Take-Two lupaa, että pelin nykyiset versiot saavat jatkossakin parannuksia ja lisäsisältöä, joten lootin metsästys jatkuu muilla alustoilla.

Kaiken kaikkiaan kyse on vaikeasta päätöksestä, mutta yhtiön mukaan laatu menee määrän edelle, ainakin toistaiseksi Switch 2 -pelaajille.