PDP esitteli uudet Call of Duty -aiheiset peliohjaimet Kommentit pois päältä artikkelissa PDP esitteli uudet Call of Duty -aiheiset peliohjaimet

Victrix Pro BFG Wireless Controller: Call of Duty – Field Op

Oheislaitevalmistaja on paljastanut kaksi uutta, Call of Duty -aiheista peliohjainta, jotka on suunniteltu parantamaan pelikokemusta. Nämä ohjaimet on optimoitu erityisesti tulevaa -peliä varten.

Mitä uutta?

Victrix Pro BFG Wireless Controller: Call of Duty – Field Op: Tämä langaton ohjain on suunniteltu -, PlayStation 5- ja -pelaajille. Se tarjoaa huippuluokan ominaisuuksia, kuten mukautuvat liipaisimet ja vaihdettavat joystickit. Ohjaimen design on inspiroitunut Call of Dutysta ja se on valmistettu kestämään intensiivistä pelaamista.

REMATCH GLOW Advanced Wired Controller: Call of Duty – Mister Peeks: Tämä langallinen ohjain on suunniteltu ja S-, - ja PC-pelaajille. Ohjaimen erikoisuus on sen pimeässä hohtava design ja mukautuvat liipaisimet.

Miksi nämä ohjaimet ovat erityisiä?

  • Suunniteltu ammattilaispelaajille: PDP on työskennellyt ammattilaispelaajien kanssa varmistaakseen, että ohjaimet täyttävät korkeimmat vaatimukset.
  • Mukautettavat: Molemmat ohjaimet ovat täysin muokattavissa, joten voit säätää ne omiin mieltymyksiisi.
  • Call of Duty -optimoitu: Ohjaimet on optimoitu Call of Duty -pelien pelaamiseen, joten saat parhaan mahdollisen pelikokemuksen.

Hinta ja saatavuus

Hintaa Victrix Pro BFG -ohjaimelle kertyy n. 200 euroa ja Rematch Glow:lle n. 40 euroa. Molemmat ohjaimet ovat ennakkotilattavissa PDP:n verkkosivuilta, Amazonista ja muilta jälleenmyyjiltä.

Reaaliaikaista taistelua näppäimistöllä – Touch Type Tale ladattavissa ilmaiseksi PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Reaaliaikaista taistelua näppäimistöllä – Touch Type Tale ladattavissa ilmaiseksi PC:lle

Touch Type Tale

hemmottelee taas ilmaispeleillä, ja tällä viikolla tarjolla on jotain vähän erilaista. Nimittäin – reaaliaikainen strategiapeli, jossa taistellaan… näppäimistöllä. Jep, kuulit oikein.

Peli sekoittaa strategiaa ja nopeaa näppäilyä hauskalla tavalla. Sen sijaan että klikkailet yksiköitä hiirellä, johdat joukkojasi kirjoittamalla. Tarinavetoisessa kampanjassa pääset puolustamaan valtakuntaasi, hallitsemaan resursseja ja käymään taisteluita, kaikki näppäinten kautta. Ja kyllä, se on yllättävän koukuttavaa.

Tämä pikkustudioiden helmi on nyt ladattavissa täysin ilmaiseksi Epicin kaupassa torstaihin 16. toukokuuta asti. Eli kannattaa käydä nappaamassa se talteen – vaikka ei heti ehtisikään pelata, pysyy se kirjastossa silti ikuisesti.

Mafia: The Old Country vie mafian alkulähteille Sisiliaan – uusi peli saapuu elokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Mafia: The Old Country vie mafian alkulähteille Sisiliaan – uusi peli saapuu elokuussa

ja ovat paljastaneet ensimmäisen virallisen pelitrailerin ja kehittäjien kommenttivideon tulevasta -pelistä, joka saapuu konsoleille ja :lle 8. elokuuta 2025. Ennakkotilaukset ovat nyt auki, ja peliin voi tutustua syvällisemmin jo tänään PAX East -paneelissa, joka striimataan YouTubessa ja Twitchissä klo 21 Suomen aikaa.

Tämä uusin osa palaa ajassa taaksepäin ja keskittyy mafian alkujuuriin 1900-luvun alun Sisiliassa. Pääosassa on Enzo Favara – kunnian, uskollisuuden ja tottelevaisuuden perikuva – joka vannoo uskollisuudenvalan ja aloittaa matkansa Don Torrisin rikosperheen riveissä.

Hangar 13:n mukaan kyseessä on tiivis, tarinavetoinen ja lineaarinen pelikokemus. Pelissä yhdistyvät väkevä juoni, aikakauden autenttinen tunnelma sekä hiottu pelattavuus. Luvassa on intensiivisiä yhteenottoja lähitaisteluineen ja ampumisineen, hevosratsastusta ja ajelua ajan ajoneuvoilla – kaikki elävässä ja brutaalissa Sisiliassa.

Kehittäjien Breaking Omerta -video tarjoaa kulissien taakse kurkistuksen pelin suunnitteluun. Siinä kerrotaan, kuinka tiimi toi 1900-luvun Sisilian näyttävästi henkiin käyttäen Unreal Engine 5:n tehoja. Tarina on täynnä käänteitä ja tunnetta – juuri sitä, mitä hyviltä rikostarinoilta odotetaan.

“Uskomme, että moni pelaaja arvostaa laadukkaita tarinoita, jotka eivät vaadi kymmeniä pelitunteja. Mafia: The Old Country tarjoaa napakan ja viimeistellyn narratiivisen kokemuksen, joka sopii mainiosti muiden pidempien pelien rinnalle.”

2K:n toimitusjohtaja David Ismailer tiivistää pelin hengen

Deluxe Editionin mukana tulee mm. Padrino Pack (haulikko, pukuja, limusiini ja hevonen varusteineen) sekä Gatto Nero Pack (kilpa-auto, kisapuku ja pistooli). Lisäksi mukana on pelin alkuperäismusiikki ja digitaalinen taidekirja.

Ennakkotilaajat saavat kaupan päälle myös Soldato Packin, jossa odottavat muun muassa uniikki asu, erikoisveitsi ja luotettava ratsu.

The Old Country on Hangar 13:n kunnianhimoinen paluu juurille – ja koko Mafia-sarjan alku. Sarja sai alkunsa vuonna 2002 ja on sittemmin myynyt yli 38 miljoonaa kappaletta maailmanlaajuisesti.

Mafia: The Old Country -peli ilmestyy :lle, |S:lle ja PC:lle 8. elokuuta 2025. Peli julkaistaan kahtena versiona: Standard Edition ja Deluxe Edition. Standard sisältää peruspelin hintaan 49,99 €, kun taas 59,99 € maksava Deluxe-paketti tuo mukanaan runsaasti lisäsisältöä – aseita, ajoneuvoja, asusteita ja keräilykamaa.