Peacemakerista toinen kausi vuonna 2025? Kommentit pois päältä artikkelissa Peacemakerista toinen kausi vuonna 2025?

-sarjan tähti on antanut lupaavia uutisia sarjan jatko-osasta. Odotetun toisen kauden odotus on ollut pitkä, mutta nyt näyttää siltä, että sen julkaisu ajoittuisi vuodelle 2025.

”Olen toiveikas voidessani sanoa ensi vuonna… Ja tämä on suurin piirtein ainoa Peacemaker-kysymys, johon voin vastata.”

Cena esittää sarjassa Christopher Smithia, joka on yksi harvoista hahmoista, jotka ovat siirtyneet :n elokuvauniversumista () uuteen DC-universumiin. Peacemakerin toinen kausi onkin ensimmäinen askel kohti uutta universumia.

Vaikka tarkempi julkaisupäivä on vielä epävarma, on 2025:n lupaus faneille hieno uutinen. Toinen kausi sijoittuisi elokuva Supermanin tapahtumien jälkeen, joka on määrä julkaista heinäkuussa 2025.

Yhdessä Wonder Womanin kanssa Peacemakerin kausi 1 on edelleen DCEU:n parhaiten arvioitu tuotanto, saaden 93 % arvostelun kriitikoilta Rotten Tomatoesissa.

Peacemakerin odotetaan auttavan määrittelemään uuden DC-universumin tyyliä, joka erottuu tummasävyisestä DCEU:sta. Sarja voi myös toimia sillanrakentajana kahden universumin välillä, sillä Cena on tuttu hahmo monille katsojille.

Peacemaker Season 1 Trailer

Lähde: Screenrant

Kaitlyn Dever haluaa tehdä oikeutta The Last of Us -sarjan Abbylle Kommentit pois päältä artikkelissa Kaitlyn Dever haluaa tehdä oikeutta The Last of Us -sarjan Abbylle

-sarjan toinen kausi tuo ruutuun uuden keskeisen hahmon, Abbyn, jota näyttelee Kaitlyn Dever. Abby on yksi pelisarjan kiistanalaisimmista hahmoista, ja Dever on tietoinen hahmon ympärillä käytävästä keskustelusta – vaikka yrittääkin keskittyä itse roolisuoritukseen.

Internetin reaktiot ja roolin paineet

On vaikea olla katsomatta sitä välillä, erityisesti ennen roolin ottamista. Haluan tehdä oikeutta tälle hahmolle ja tehdä fanit ylpeiksi. – Dever myönsi haastattelussa, että on vaikeaa olla näkemättä netissä käytävää keskustelua.

Hän kertoo keskittyvänsä ennen kaikkea Neil Druckmannin ja Craig Mazinin kanssa työskentelyyn sekä hahmon tunteiden, kuten vihan ja surun, syvälliseen ymmärtämiseen.

HBO valmistautui vastaanottoon

Koska Abby on herättänyt vahvoja reaktioita jo pelissä, varautui mahdolliseen vastareaktioon. Deverille annettiin lisäturvallisuutta kuvausten ajaksi.

On ihmisiä, jotka vihaavat Abbya – vaikka hän ei ole edes oikea henkilö. Muistutuksena: hän ei ole todellinen. – Vastanäyttelijä Isabela Merced (Dina) kommentoi asiaa.

Muutos hahmon fyysisyydessä

Pelin Abby tunnetaan voimakkaasta ruumiinrakenteestaan.

Tarvitsimme pelaajille selvän eron Ellien ja Abbyn välillä, mutta sarjassa painopiste on enemmän draamassa kuin toiminnassa. – Druckmann kertoi, ettei sarjassa ollut tarvetta korostaa tätä yhtä paljon.

Sarjassa Abbyn fyysinen haavoittuvuus voi tuoda esiin uudenlaisen voimakkuuden.

Kysymys kuuluu, mistä hänen peloton luonteensa kumpuaa ja miten se ilmenee? Tätä tutkimme nyt ja jatkossa. – Showrunner Craig Mazi lisäsi.

The Last of Us -sarjan tulevaisuus

-peli sisältää niin paljon tarinaa, ettei sitä voida sovittaa yhteen kauteen. Vaikka kolmatta kautta ei ole vielä vahvistettu, kausi 2 on suunniteltu niin, että tarina voi jatkua luonnollisesti eteenpäin.

The Last of Us -sarjan toinen kausi saa ensi-iltansa vuonna 2025 HBO Maxilla.

Ohjaaja James Gunn paljastaa: DC kehittää uuden aloitussekvenssin Elseworlds-projekteille Kommentit pois päältä artikkelissa Ohjaaja James Gunn paljastaa: DC kehittää uuden aloitussekvenssin Elseworlds-projekteille

Studiosin toinen toimitusjohtaja James Gunn on ilmoittanut, että DC kehittää uniikkia aloitussekvenssiä Elseworlds-projekteille, kuten , erottaakseen ne :n eli jaetun universumin projekteista, kuten tulevasta -elokuvasta.

Gunn selvensi -palvelussa, miksi esimerkiksi -animaatiosarja tai The Batman -spin-off eivät sisällä DC Studiosin tunnusbrändäystä samalla tavalla kuin DCU:n ensimmäinen virallinen avaus, Creature Commandos. Gunnin mukaan Harley Quinn kehitettiin ennen DC Studiosin nykyistä johtoa, joten sen brändääminen uudelleen ei olisi ollut oikeudenmukaista. The Penguin taas sisältää DC Studios -animaation, mutta eri muodossa.

Gunn vahvisti, että tulevaisuudessa tullaan näkemään selkeämpi tapa erottaa Elseworlds-projektit DCU-tuotannoista.

Työstämme parhaillaan Elseworlds-avausta. -Gunn sanoi.

Elseworlds-termin alla kulkevat projektit eivät muodosta omaa jaettua universumia, vaan niillä on oma itsenäinen tarinankerrontansa, joka ei ole osa DCU:ta. Esimerkiksi The Batman -elokuva, sen spinoff-sarja The Penguin ja tuleva jatko-osa The Batman 2 kuuluvat -kokonaisuuteen, mutta ovat Elseworlds-projekteja eivätkä DCU:n virallista kaanonia.

Vaikka DCU on vielä kehitysvaiheessa, sen virallinen käynnistys tapahtuu -elokuvalla 11. heinäkuuta 2025. Tämän jälkeen julkaistaan uusia projekteja, kuten -sarjan toinen kausi, Lanterns-sarja ja Supergirl: Woman of Tomorrow -elokuva.

Elseworlds-aloitus antaa DC:lle mahdollisuuden korostaa tarinankerronnallista monimuotoisuuttaan, samalla kun fanit voivat nauttia sekä jaetusta universumista että itsenäisistä, kokeellisemmista projekteista.