Pelaajat syyttävät Epic Gamesia tekoälytaiteen käytöstä Kommentit pois päältä artikkelissa Pelaajat syyttävät Epic Gamesia tekoälytaiteen käytöstä

Chapter 7 on tuskin ehtinyt alkaa, mutta keskustelu ei pyöri -yhteistyön eikä sensuroidun Pussy Wagonin ympärillä. Pelaajat puivat nyt kuohuntaa siitä, että osa uuden kauden taiteesta näyttää vahvasti tekoälyllä tehdyltä ja todisteena heiluu yksi varsin hämmentävä juliste.

Epäilykset roihahtivat, kun pelaajat huomasivat yetin lekottelemassa riippumatossa. Sinänsä söpö kuva sai uuden merkityksen, kun huomio kiinnittyi jalkoihin, nimittäin toisessa on neljä varvasta, toisessa viisi. Yhdeksän varvasta ei ehkä ole suurin pelimaailman synti, mutta se on klassinen merkki generatiivisen tekoälyn piirtämistä anatomiavirheistä. Muutamat muutkin pelin mainostaulut ja maalaukset ovat saaneet samanlaisen tuomion sumeasta, -maisesta jäljestä.

Myös animehenkinen Marty McFly -spray herätti epäilyjä. Osa pelaajista vertasi sitä suoraan niihin -kopioihin, joita AI-työkalut ovat viime vuosina sylkeneet ulos. Monet huomauttavat lisäksi, että kyseinen spray kuuluu Battle Passiin, eli siitä myös maksetaan.

Tilanne ei olisi räjähtänyt yhtä voimakkaasti, ellei Epicin toimitusjohtaja Tim Sweeney olisi juuri hiljattain kritisoinut Valvea siitä, että vaatii pelejä ilmoittamaan, missä kohtaa ne käyttävät tekoälyä. Redditissä tämä johti nopeaan vastareaktioon, sillä jos Sweeney kerran uskoo AI:n olevan ’vääjäämätön’ osa kaikkea pelituotantoa, miksei häntäkin voisi korvata tekoälyllä?

Vaikka Epic ei ole kommentoinut kohua, pelaajien turhautuminen on selvästi pinnassa.

Jos tämä ja ensi kauden huhuttu -teema pitävät paikkansa, olen valmis jättämään pelin. – Yksi pelaaja kiteytti tunteensa.

Aika näyttää, onko yhdeksän varvasta vain pieni lipsahdus vai alku suuremmalle Fortnite-kapinalle.

Krafton hävisi oikeudessa, Subnautica 2 -pelin kohtalo palasi kehittäjille Kommentit pois päältä artikkelissa Krafton hävisi oikeudessa, Subnautica 2 -pelin kohtalo palasi kehittäjille

Pelimaailman yksi erikoisimmista kiistoista sai uuden käänteen, kun oikeus määräsi palauttamaan -studion toimitusjohtajan Ted Gillin takaisin tehtäväänsä. Samalla Gill sai täyden vallan päättää -pelin Early Access -julkaisusta Steamissa. Päätös tulee lähes yhdeksän kuukautta sen jälkeen, kun studion johto yllättäen potkittiin pihalle.

Oikeuden mukaan Krafton rikkoi sopimusta erottaessaan Gillin ja muut avainhenkilöt ilman pätevää syytä. Vielä painavammin tuomari totesi, että kustantaja otti studion operatiivisen vallan itselleen väärin perustein. Nyt Kraftonia on kielletty estämästä Gillin työtä, mukaan lukien pääsy -alustalle ja päätösvalta pelin julkaisusta.

Taustalla on muhkea rahapotti. Kun Krafton osti Unknown Worldsin vuonna 2021 noin 460 miljoonalla eurolla (500 miljoonaa dollaria), sopimukseen sisältyi jopa noin 230 miljoonan euron lisäbonus, jos studio saavuttaisi tietyt myyntitavoitteet. Oikeuden päätös pidentää tätä aikarajaa syyskuuhun 2026 asti, mikä voi tarkoittaa merkittävää lisätuloa studion perustajille, jos peli menestyy.

Krafton puolustautui aluksi väittämällä, että johto epäonnistui pelin aikataulussa. Myöhemmin syyt muuttuivat vakavammiksi, missä yhtiö vihjasi jopa luvattomien materiaalien käsittelyyn. Oikeus kuitenkin tyrmäsi nämä selitykset ja kuvasi niitä käytännössä tekosyiksi. Päätöksen mukaan studion johto toimi pikemminkin suojellakseen omaa työtään tilanteessa, jossa kustantaja oli ottamassa ohjat käsiinsä.

Kiistan ytimessä näyttää olleen raha ja ehkä myös ylpeys. Oikeuden mukaan Kraftonin johto huolestui siitä, että pelin onnistuminen voisi laukaista satojen miljoonien eurojen lisämaksun. Tämä johti yritykseen viivyttää julkaisua ja syrjäyttää studion perustajat, mikä nyt on todettu sopimusrikkomukseksi.

Vaikka Gill on nyt takaisin puikoissa, tarina ei ole ohi. Oikeus käsittelee vielä mahdollisia vahingonkorvauksia, ja samalla pelimaailma odottaa, milloin Subnautica 2 lopulta julkaistaan ja täyttääkö se korkeat odotukset vai jääkö tämä koko saaga muistoksi siitä, kun pelinkehitys muuttui oikeussalidraamaksi.

Mega Manin ääni vaikenee: Ben Diskin jättää roolinsa liittokiistan ja tekoälypelon vuoksi Kommentit pois päältä artikkelissa Mega Manin ääni vaikenee: Ben Diskin jättää roolinsa liittokiistan ja tekoälypelon vuoksi

Vuoden 2018 pelissä päähenkilö Mega Manin äänenä kuultu näyttelijä kertoo, ettei palaa sarjaan seuraavassa pelissä. Syynä ei ole aikataulu tai palkka, vaan peliyhtiö Capcomin päätös tehdä uusi peli ilman ammattiliiton sopimusta.

Diskinin oli määrä palata rooliinsa tulevassa pelissä , jonka odotetaan ilmestyvän vuonna 2027. Hän kertoo kuitenkin saaneensa tarjouksen vain sillä ehdolla, että työ tehtäisiin ilman näyttelijöiden ammattiliiton suojaa. Diskin kieltäytyi ja ilmoitti asiasta sosiaalisessa mediassa, sanoen luopuvansa roolista särkynyt Blue Bomber -sydän rinnassaan.

Tilannetta mutkistaa se, että näyttelijöiden liitto on antanut pelille niin sanotun “älä työskentele” -määräyksen. Liiton mukaan ei ole aloittanut prosessia, joka mahdollistaisi unionin jäsenten työskentelyn projektissa. Jos jäsenet rikkovat määräystä, he voivat joutua kurinpitotoimien kohteeksi.

Diskin sanoo Capcomin vakuuttaneen, että hänen ääntään ei käytettäisi tekoälyn kouluttamiseen. Hänen mukaansa ongelma on kuitenkin se, ettei yksittäisellä näyttelijällä ole käytännössä keinoja valvoa tällaista lupausta. Mahdollinen rikkomus tarkoittaisi kallista oikeustaistelua suurta yritystä vastaan – taakkaa, johon hän ei ole valmis.

Taustalla vaikuttaa myös pelialan viime vuosien kuuma keskustelu tekoälystä. Generatiivisen tekoälyn yleistyminen oli keskeinen kiistanaihe näyttelijöiden lähes vuoden kestäneessä lakossa, joka päättyi vuonna 2025. Diskinin mukaan olisi ristiriitaista taistella kuukausia tekoälysuojauksista ja palata heti töihin ilman niitä. Näin saa seuraavassa pelissä todennäköisesti kokonaan uuden äänen.