Pelijätti kommentoi tekoälyä ja työelämää yllättävällä tavalla Kommentit pois päältä artikkelissa Pelijätti kommentoi tekoälyä ja työelämää yllättävällä tavalla

Pelimaailmasta tuttu jättiyhtiö on jälleen nostattanut kulmia tällä kertaa puheilla, joissa ja maailman tunnetuimpiin kuuluva teknologiapomo päätyvät samaan lauseeseen. Yhtiön toimitusjohtaja pohti, että jos tekoäly joskus oikeasti alkaisi korvata työpaikkoja laajasti, ensimmäisten joukossa “listalla” voisi olla jopa .

Zelnickin kommentti ei ollut suora uhkaus vaan enemmänkin kärjistetty ajatusleikki. Hän viittasi siihen, että Musk työskentelee teknologian ytimessä, johtaa useita suuria yrityksiä ja on itsekin yksi tekoälyn kehityksen näkyvimmistä äänistä. Ajatus oli yksinkertaistettuna: jos AI todella korvaisi ihmiset tehokkuuden perusteella, miksi se ohittaisi juuri yhden maailman näkyvimmistä “teknologiatyöläisistä”?

Kommentti liittyy laajempaan keskusteluun tekoälyn vaikutuksista työelämään. Zelnick on aiemmin suhtautunut AI:hin enemmän työkaluna kuin korvaajana eli sen avulla voidaan tehostaa tekemistä, mutta ei hänen mukaansa luoda suuria ideoita tai kokonaisia “hittejä” ilman ihmistä.

Taustalla on myös peliala itse, jossa AI:ta käytetään yhä enemmän esimerkiksi rutiinitehtävien apuna, mutta suurimmat luovat päätökset halutaan edelleen pitää ihmisillä. Zelnickin viesti onkin melko selkeä: tekoäly voi auttaa, mutta se ei vielä kirjoita seuraavaa suurta menestystarinaa yksinään.

Kärjistetty Musk-heitto toimii siis enemmän keskustelunherättäjänä kuin ennustuksena ja samalla muistutuksena siitä, että vaikka AI kehittyy nopeasti, työelämän isot kysymykset ovat edelleen aika inhimillisiä.

Lähde: IGN Nordic

Modintekijöitä v*tuttaa AI-modien uusi trendi Kommentit pois päältä artikkelissa Modintekijöitä v*tuttaa AI-modien uusi trendi

Tekoälyllä tehtyjen pelimodien uusi aalto on saanut X:n hetkessä täyteen mitä erikoisempia pelimashuppeja. World of Warcraft on tungettu Call of Duty: World at Wariin, Escape from Tarkov Skyrimiin ja Spider-Man heiluu Batmanin Gothamissa.

Ja vaikka ajatus kuulostaa paperilla aika hauskalta, kaikki eivät ole asiasta yhtä innoissaan.

Erityisesti pitkän linjan modintekijät ovat alkaneet antaa palautetta varsin suoraan. Osa kutsuu uutta trendiä käytännössä -slopiksi eli nopeasti kyhätyksi sisällöksi, jossa tärkeintä tuntuu olevan saada mahdollisimman paljon klikkejä mahdollisimman vähällä vaivalla.

Ironista kyllä, mukana on myös modaajia, jotka itse käyttävät tekoälyä koodin tekemisen apuna. Heidän ongelmansa ei siis välttämättä ole itsessään, vaan se, mihin sitä nyt käytetään.

Taustalla on Claude Opus 5.5:n halventunut käyttö sekä parantunut koodintuotanto. Tekoälylle voi antaa pelin tutkittavaksi ja yrittää rakentaa sen päälle jotain aivan muuta. Lopputulos on kuitenkin ainakin toistaiseksi melko vaihtelevaa tavaraa.

Videoilla nähdään esimerkiksi vihollisia, jotka eivät reagoi pelaajaan lainkaan, sekä avaruusalus, joka lentää yhteen suuntaan mutta ampuu aivan toiseen. Eli ihan valmista pelistudiokamaa ei ole vielä syntynyt.

Sitten tulee se vähän ikävämpi puoli.

Näitä modeja ei nimittäin ole juuri näkynyt Nexus Modsin kaltaisilla alustoilla. Syynä ovat todennäköisesti tekijänoikeudet: monet AI-modeista käyttävät purettua pelien koodia ja alkuperäisiä assetteja, joihin modaajilla ei ole oikeuksia.

Nexus Mods onkin jo aiemmin suhtautunut AI-generoituun sisältöön varovaisesti ja kehottanut välttämään työkaluja, jos niiden käyttämiseen ei ole tarvittavia oikeuksia.

Tällä hetkellä ilmiö näyttää olevan ennen kaikkea X:n omaa klikkimyllyä. Mutta jos tällaiset modit alkavat löytää tiensä varsinaisille modialustoille, edessä voi olla aika mielenkiintoinen keskustelu siitä, missä kohtaa modaaminen loppuu ja AI:lla tehty sisällön sylkeminen alkaa.

GTA 6 käy kaupaksi ennätystahtia: Satasen versio myy perusversiota paremmin Kommentit pois päältä artikkelissa GTA 6 käy kaupaksi ennätystahtia: Satasen versio myy perusversiota paremmin

on onnistunut jälleen kerran kaivamaan pelaajien lompakoista hieman enemmän rahaa. Take-Two Interactiven toimitusjohtaja kertoo, että tällä hetkellä ennakkotilauksissa Ultimate Edition on jopa suositumpi kuin pelin edullisempi perusversio.

Ultimate Edition maksaa noin 100 euroa, kun tavallisen version hinta on noin 80 euroa. Kalliimpi versio sisältää lisäksi digitaalista bonus sisältöä. Zelnick kuitenkin huomauttaa, että tulosta saattaa selittää se, että pelin suurimmat fanit ovat ensimmäisiä ennakkotilaajia ja heille hinnalla ei välttämättä ole yhtä suurta merkitystä.

Take-Two ei myöskään lupaa :lle suuria alennuksia julkaisun yhteyteen. Peli saapuu juuri ennen Black Fridayta ja joulusesonkia, mutta Zelnick muistuttaa, että jälleenmyyjät päättävät omista hinnoistaan. :n hinta pysyi hänen mukaansa pitkään vakaana, joten GTA 6:n hintalappua ei kannata odottaa romahtavan heti julkaisun jälkeen.

GTA 6:n ennakkotilaukset käynnistyivät kesäkuussa, ja pelin 80 dollarin perushinta on herättänyt keskustelua jo pitkään. Zelnick on puolustanut hintaa ja kutsunut peliä jopa hyväksi diiliksi sen tarjoaman sisällön vuoksi. Seuraavaksi kiinnostus kasvaa entisestään, kun Rockstar esittelee pelistä uuden pidemmän katsauksen Netflixissä 27. elokuuta. YouTubeen katsaus saapuu kuusi tuntia myöhemmin, joten lopulta myös ilman -tilausta pääsee kurkistamaan pelin uusiin salaisuuksiin.