Pelikäyttöön tarkoitetut näytöt kiihtyvät hurjiin lukemiin – onko jo hieman liikaa? Kommentit pois päältä artikkelissa Pelikäyttöön tarkoitetut näytöt kiihtyvät hurjiin lukemiin – onko jo hieman liikaa?

Computex 2025 -messuilla esiteltiin pelinäyttöjä, joiden virkistystaajuudet rikkovat ennätyksiä, mutta kansalaiset pähkäilevät jo kuumana, kuka niitä oikeasti tarvitsee?

Taipeissa järjestetyillä Computex 2025 -messuilla pelinäyttöjen suorituskyky nousi täysin uudelle tasolle. , ja julkaisivat uudet huippumallit, joista Asuksen ROG Strix Ace XG248QSG erottui joukosta huimalla 610 Hz virkistystaajuudellaan – ja kyseessä on vain 1080p-näyttö. MSI ja Acer toivat kilpaan mukaan 1440p-resoluution QD-OLED-näytöt, joissa virkistystaajuus yltää 500 hertsiin.

Näin korkeat virkistystaajuudet ovat teknisesti vaikuttavia, mutta herättävät myös kysymyksiä. Harva tietokone, edes RTX 5090 -näytönohjaimella ja tehokkaalla prosessorilla, pystyy pyörittämään pelejä näin korkeilla ruudunpäivitysnopeuksilla ilman tekoälyn avulla tuotettuja lisäkehyksiä – mikä taas ei ole ihanteellista kilpapelaamisessa.

Acerin Predator X27U F5 ja MSI:n MPG 271QR X50 eivät loista vain nopeudella, vaan myös väritoistolla kiitos QD-OLED-teknologian. MSI:n näyttö tuo mukanaan myös tekoälyavusteista palamista estävää teknologiaa: näyttö tunnistaa, kun käyttäjä poistuu sen ääreltä, ja sammuttaa itsensä automaattisesti pikselien suojaamiseksi.

Acerin näyttö julkaistaan ensin Euroopassa ja Kiinassa, alkaen noin 899 euron hinnasta. Yhdysvaltojen hintaa ei ole vielä vahvistettu, mutta tullien vuoksi se ei tule todennäköisesti olemaan halpa.

Lopulta herää kysymys: tarvitseeko pelikokemus todella olla näin nopea? Kilpapelaajille matala viive ja huima ruudunpäivitys voivat olla ratkaisevia, mutta tavalliselle käyttäjälle kyse on ehkä enemmän teknologiashow’sta kuin todellisesta tarpeesta.

Uusi ROG Xbox Ally X20 -OLED-käsikonsoli myydään vain yhdessä AR-lasien kanssa Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi ROG Xbox Ally X20 -OLED-käsikonsoli myydään vain yhdessä AR-lasien kanssa

on julkistanut uuden -käsikonsolin, joka päivittää aiemman Ally X -mallin ennen kaikkea yhdellä merkittävällä uudistuksella: OLED-näytöllä. Uutuusmallissa on 7,4 tuuman 120 hertsin OLED-paneeli, jonka luvataan yltävän jopa 1 400 nitin kirkkauteen sekä tukevan HDR1000- ja Dolby Vision -tekniikoita.

Näytön lisäksi laite on saanut muutamia käytännöllisiä parannuksia. Mukana on muun muassa muunneltava ristiohjain, joka voidaan vaihtaa nelisuuntaisesta kahdeksansuuntaiseksi, sekä uudet Gulikitin TMR-ohjaintikut, joiden pitäisi vähentää tai jopa poistaa niin sanottu stick drift -ongelma. Myös painikkeiden rakennetta on viilattu entistä sulavampaa käyttöä varten.

Sisuksissa muutokset ovat kuitenkin vähäisiä. Konsoli käyttää edelleen AMD:n Ryzen AI Z2 Extreme -prosessoria, sisältää 24 gigatavua muistia ja yhden teratavun NVMe-tallennustilan. Kyseessä on siis enemmän hienosäätöä ja ulkoinen kasvojenkohotus kuin täysin uusi laitesukupolvi.

Suurin yllätys liittyy kuitenkin myyntitapaan. ROG Xbox Ally X20:tä ei ainakaan toistaiseksi myydä erikseen, vaan se tulee paketissa -lisätyn todellisuuden lasien kanssa. Lasit luovat käyttäjän näkökenttään jopa 171-tuumaiseksi kuvatun virtuaalinäytön ja tarjoavat 240 hertsin virkistystaajuuden micro-OLED-tekniikalla.

Hintaa ei ole vielä julkistettu, mutta paketti tuskin tulee olemaan halpa. Nykyinen Ally X maksaa noin 930 euroa, ja -lasien hinta liikkuu noin 790 eurossa. Yhdistelmän kokonaishinta voi siis nousta reilusti yli 1 700 euroon, mikä tekee laitteesta enemmän teknologiaharrastajien herkkupalan kuin tavallisen pelaajan impulssiostoksen.

Julkaisupäivää ei ole vielä kerrottu, mutta on selvää, että Asus uskoo käsikonsolien tulevaisuuden olevan paitsi OLED:ia myös kirjaimellisesti silmien edessä leijuvaa pelikuvaa.

Samsungin pelinäytöt ja OLED-televisiot saavat vihdoin G-Syncin Kommentit pois päältä artikkelissa Samsungin pelinäytöt ja OLED-televisiot saavat vihdoin G-Syncin

on tuonut vuoden 2026 OLED-televisioihinsa ja pelinäyttöihinsä tuen G-Syncille. Lisäksi huippumallit S95H ja S90H tukevat myös AMD FreeSync Premium Prota, mikä tekee pelaamisesta sulavampaa ja vähentää niin kutsuttua screen-tearingiä, eli kuvan repeilyä.

G-Sync tulee myös keskihintaisiin S85H -televisioihin sekä uusiin 27-tuumaisiin -pelinäyttöihin. Näistä toinen tarjoaa hämmentävän korkean 1 040 Hz virkistystaajuuden ja toinen 240 Hz:n. Uusi tuki tekee Samsungin näytöistä entistä kilpailukykyisempiä muiden huippuvalmistajien, kuten Dellin ja Asuksen, pelinäyttöjen rinnalla.

OLED-televisioissa on lisäksi tuki HDR10+ Advancedille, joka poistaa liiallisen sulavan liikkeen eli niin sanotun saippuaoopperaefektin. Tämä tarkoittaa, että niin pelit kuin elokuvat näyttävät entistä luonnollisemmilta ja mukavammilta silmälle.

Samsung pyrkii tällä uudistuksella vahvistamaan asemaansa erityisesti OLED-alueella, jossa esimerkiksi on saanut paljon kiitosta laajakuvapelaajilta. Nyt sekä televisioiden että pelinäyttöjen ystäville luvassa on entistä sulavampi ja näyttävämpi pelikokemus, olipa kyse sitten kilpailupeleistä tai elokuvamaratonista.