Pelilaitevalmistaja Medion Erazer jatkaa itsenäisenä brändinä – kiertää Eurooppaa marraskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Pelilaitevalmistaja Medion Erazer jatkaa itsenäisenä brändinä – kiertää Eurooppaa marraskuussa

Medion Erazer Beast X40

on ilmoittanut 2023 -tapahtuman yhteydessä, että tapahtumasta alkaen he jatkavat itsenäisenä brändinä nimeltä Erazer. Vakiintuneena huippuluokan pelilaitteistojen valmistajana, jolla on yli 15 vuoden kokemus markkinoilta, yritys on täysin sitoutunut peliteollisuuteen ja pyrkii vahvistamaan yhteisöllisyyttä ja yhteenkuuluvuutta pelialalla. Esittäytyäkseen ylpeänä itsenäisenä tuotemerkkinä yhteisön keskuudessa Erazer vierailee erityisellä Erazer-rekalla useissa Euroopan maissa, mukaan lukien Pohjoismaat.

Erityinen Erazer-rekka on esillä Utrechtissa

Kannustaakseen peliyhteisön sitoutumista ja esitelläkseen uuden tuotemerkin maailmalle Erazer järjestää erityisen Euroopan-kiertueen. Erazer kiertää muunnetulla roadshow-rekalla marraskuussa kolmessa kolmessa Euroopan suurimmassa pelitapahtumassa, myös Pohjoismaissa. Rekka on mukana Ruotsin -tapahtumassa 23.-26. marraskuuta. DreamHackin lisäksi Erazer osallistuu myös Paris Games Week -tapahtumaan Ranskassa (1.-5. marraskuuta) ja Dutch Comic Coniin Utrechtissa (18.-19. marraskuuta).

Erazerin koko valikoima mukana Euroopan kiertueella

Rekassa vierailevat ihmiset voivat tutustua Erazerin koko pelimallistoon, mukaan lukien tehokkaat pelikannettavat Beast X40, Major X20 tai Defender P40. Myös huippuluokan pelitietokoneita, kuten erittäin tehokasta Erazer Bandit X20:tä, voi testata. Lisäksi futuristis-minimalistiset -mallit, kuten Hunter X30, Mechanic X20 sekä Enforcer X10 ja X15, ovat testattavissa autossa. Sen ohella, että kävijöillä on mahdollisuus pelata Erazerin erinomaisilla pelituotteilla, heillä on myös mahdollisuus voittaa palkintoja, osallistua esittelytilaisuuksiin tai seurata vaikuttajien livestriimausta rekasta. Mahtavana loppuhuipennuksena kävijöillä on mahdollisuus toteuttaa suurin pelifantasiansa: ajaa kilpaa yli kaksi metriä korkealla, täysikokoisella kannettavalla pelitietokoneella.

Control Resonant on Remedyn tähän asti kunnianhimoisin loikka Kommentit pois päältä artikkelissa Control Resonant on Remedyn tähän asti kunnianhimoisin loikka

porskuttaa vahvassa vireessä, kun studion Control -pelisarja on rikkonut jo 6 miljoonan myydyn kappaleen rajapyykin. Samalla katseet kääntyvät seuraavaan julkaisuun, , jota yhtiön tuore toimitusjohtaja Jean-Charles Gaudechon kehuu poikkeuksellisen suoraan.

Gaudechon kertoo pelaavansa uutta peliä itse säännöllisesti ja vakuuttaa, että kokonaisuus alkaa olla kasassa. Tavoite on kunnianhimoinen ja pyrkimys tehdä Resonantista “day one” -ostos niin sarjan faneille kuin uusillekin pelaajille. Julkaisua odotetaan syksylle :lle, 5:lle ja Series -konsoleille.

Taloudellisesti Remedyllä menee kaksijakoisesti mutta lupaavasti. Liikevaihto laski hieman 13,1 miljoonaan euroon, mutta kannattavuus parani ja kassavirta kääntyi selvästi plussalle. Erityisesti pelimyynnit ja rojaltit ovat kasvussa, kun taas kehityspalkkiot ovat laskeneet, mikä on merkki siitä, että uusi peli lähestyy maalia.

Resonant on myös studion tähän asti kunnianhimoisin projekti. Pelin parissa työskentelee Remedy-historian suurin pelitiimi ja peli tukee peräti kahdeksaa eri äänikieltä. Studio tähtää samalla kovaan kasvuun, sillä tavoitteena on tuplata liikevaihto noin 100 miljoonaan euroon vuoteen 2027 mennessä.

On selvää, että Remedy rakentaa seuraavaa suurta hittiään määrätietoisesti. Ja jos toimitusjohtajan omiin pelisessioihin on uskominen, Controlin outo ja kiehtova maailma on palaamassa entistä vahvempana.

Beastlink tuo kaiju-mäiskeen PC:lle ja konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa Beastlink tuo kaiju-mäiskeen PC:lle ja konsoleille

Uusi jättiläishirviöitä ja tuhoa yhdistelevä peli on julkistettu ja se kuulostaa siltä, että kaupunkisuunnittelijat saattavat haluta katsoa muualle. Peli tarjoaa mahdollisuuden pelata sekä hirviönmetsästäjänä että itse kaijuna, joka levittää kaaosta ympäri täysin tuhottavia kaupunkeja.

Pelin keskiössä on niin sanottu BeastLink-mekaniikka, jossa pelaajat ensin keräävät resursseja ja herättävät nukkuvia jättiläishirviöitä, ja sen jälkeen näkökulma vaihtuu täysin. Kun yhteys hirviöön on muodostettu, peli muuttuu taktisesta selviytymisestä täysimittaiseksi kaupunkia repiväksi taisteluksi, jossa rakennukset eivät kauaa pysy pystyssä.

Mukana on heti neljä erilaista kaijua kuten sarvimainen lisko, härkähai ja vampyyrilepakko, sekä ajoneuvoihin perustuvaa taistelua ja valtavia, jopa 250 000 tuhoutuvaa objektia sisältäviä karttoja. Taustalla pyörii kehittäjä , joka tunnetaan aiemmista suurista ja teknisesti kunnianhimoisista projekteistaan.

Studio lupaa, että peli rakentuu vahvasti yhteisön palautteen varaan. Ensimmäinen suljettu betaviikonloppu alkaa jo 8. toukokuuta, ja mukaan voi hakea Steamin kautta. Early access -vaihe käynnistyy myöhemmin kesällä, joten hirviöiden tuhoisat karkelot eivät ole enää kaukana.

Jos lupaukset pitävät, tämä ei ole vain peli, vaan täydellinen kaupunkien uudelleenjärjestely jättiläishirviöiden ehdoilla.