Pelinäyttelijät unohdetaan ruutukäännöksissä, harmittelee Baldur’s Gate -tähti Kommentit pois päältä artikkelissa Pelinäyttelijät unohdetaan ruutukäännöksissä, harmittelee Baldur’s Gate -tähti

Baldur's Gate 3

:n näyttelijä ja ohjaaja Aliona Baranova ei säästele sanojaan asian suhteen, jossa videopelien näyttelijät jätetään liian usein paitsioon, kun peleistä tehdään elokuvia ja sarjoja. Baranova, joka myös antaa äänen orava-Corinnalle pelissä, puhui asiasta FanX-messuilla Tampassa ja hänen viestinsä oli selvä, fanit rakastavat pelinäyttelijöitä, mutta studiot eivät näytä huomaavan sitä.

Me nähdään, miten omistautuneita fanit ovat, etenkin queer-yhteisö, mutta se ei tunnu näkyvän isoissa ruuduissa. – Baranova harmitteli.

Esimerkiksi hänen brittisarja -roolinsa on käännetty ja levitetty Kiinaan, missä kohtaukset ovat keränneet tuhansia katselukertoja.

Myös muut Baldur’s Gate 3 -näyttelijät saavat valtavaa fanitukea. Jennifer Englishin lyhytelokuvan ensi-iltaan ilmestyi 60 seuraajaa ihan vain -tarinan perusteella. Baranova muistuttaa myös, miten -sarjan yhteydessä Ashley Johnson nousi IMDb:n haetuimmaksi henkilöksi, eikä hän edes näytellyt sarjan pääroolia.

Miksi tällaista ei tapahdu enemmän? Miksi esimerkiksi Doug Cockle ei ollut mukana -sarjassa? Tai miksei meitä pyydetä edes animaatioihin, kuten Arcaneen? – Baranova kysyy.

Vaikka osa sarjoista, kuten The Witcher, perustuu kirjoihin eikä peleihin, on selvää, että pelien menestys on ollut ratkaisevaa niiden olemassaololle. Baranovan viesti on yksinkertainen, mutta painava, pelinäyttelijöitä aliarvioidaan. Ja se on sääli.

The Last of Us – TV sarja saattaa päättyä jo kolmanteen kauteen Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us – TV sarja saattaa päättyä jo kolmanteen kauteen

-sarja saattaa olla tulossa päätökseensä yllättävän pian. HBO ja Maxin sisältöjohtaja Casey Bloys kertoo uskovansa, että sarjan kolmas kausi on showrunner Craig Mazinin suunnitelmissa viimeinen.

Bloys vahvisti samalla Deadline-lehdelle, että The Last of Usin kolmas kausi nähdään vuonna 2027. Tarkkaa julkaisupäivää ei kuitenkaan vielä ole tiedossa. Hän ei suoraan vahvistanut kauden olevan sarjan viimeinen, vaan totesi uskovansa Mazinin suunnitelleen sen päätöskaudeksi.

Asia ei kuitenkaan ole aivan näin yksinkertainen. Mazin sanoi vielä toukokuussa 2025, ettei The Last of Usin tarinaa olisi mahdollista saada päätökseen kolmannella kaudella. Tuolloin hän piti neljättä kautta todennäköisimpänä tapana saattaa kokonaisuus loppuun. Nyt näyttää siis siltä, että suunnitelmat ovat ainakin jossain määrin muuttuneet.

Kolmas kausi julkistettiin jo ennen toisen kauden alkua. Vaikka HBO-sarja saattaa päättyä kolmanteen kauteen, itse The Last of Us -pelisarjan tarina ei ole Naughty Dogin mukaan vielä paketissa. Studion johtaja Neil Druckmann kertoi aiemmin tässä kuussa, että Naughty Dogilla on työn alla useita The Last of Us -projektiin liittyviä hankkeita, joista kerrotaan lisää myöhemmin. Ellien televisioseikkailu saattaa siis olla päättymässä, mutta sienimaailmasta ei näytä olevan vielä kiire pois.

Gamescom ONL tarjoili melkoisen jättitärpin pelattavaa Kommentit pois päältä artikkelissa Gamescom ONL tarjoili melkoisen jättitärpin pelattavaa

Gamescom Opening Night Live 2026 on jälleen paketissa, ja illan aikana nähtiin melkoinen kattaus uusia pelejä, trailereita ja julkaisupäiviä. Show’n suurimpiin yllätyksiin kuului 3 remasterointi, joka julkaistaan 29. syyskuuta. Vielä parempi uutinen on, että päivitys on nykyisille omistajille ilmainen. Geralt ei siis ole vieläkään valmis jäämään eläkkeelle.

The Witcher -uutiset eivät jääneet tähän. paljasti myös Songs of the Past -laajennuksen, joka tuo Geraltin takaisin uusiin seikkailuihin vuonna 2027. Lisäksi pelin kaksi aiempaa laajennusta muuttuvat ilmaisiksi. Myös Final Fantasy VII Revelation sai uuden trailerin, jossa nähtiin muun muassa valtavia Weapons-hirviöitä, avoimen maailman tutkimista, Chocobo-ratsastusta ja uusia taistelumekaniikkoja. Pelin on määrä ilmestyä keväällä 2027.

Illan tarjonta oli muutenkin varsin monipuolinen. sai uuden trailerin ja julkaistaan helmikuussa 2027, saapuu 6. lokakuuta 2026 ja saavuttaa täyden 1.0-julkaisunsa 11. joulukuuta. Mukaan mahtui myös nostalgisia paluita, kuten ja Rayman Legends Retold, sekä uusia tuttavuuksia aina LEGO Skylinesista Turokiin ja Rainbow Six Tacticsiin.

Kaikkein erikoisimpaan päähän menee ehkä , joka saa uuden tehtävän räppäri Snoop Doggin tähdittämänä. Agentti 47 joutuu tällä kertaa metsästämään Snoopin esittämää yrittäjää, joten salamurhakeikka on saanut melkoisen annoksen Hollywood-henkeä. Lisäksi sai ilmaisen Enhanced-päivityksen, esitteli uusia näyttelijöitä ja kauhuja, ja HoYoverse paljasti uuden toimintapelinsä .

Kaiken kaikkiaan Opening Night Live onnistui tarjoamaan sekä isoja yllätyksiä että nostalgisia paluita. Jos vuoden 2026 pelikalenteri alkoi näyttää jo hieman tyhjältä, Gamescom onnistui ainakin hetkeksi korjaamaan tilanteen ja samalla muistuttamaan, että vuonna 2027 on luvassa melkoinen peliruuhka.