Pikaviestipalvelu Discord avasi oman pelikaupan Kommentit pois päältä artikkelissa Pikaviestipalvelu Discord avasi oman pelikaupan

Erityisesti PC pelaajien käyttämä pikaviestipalvelu on avannut oman pelikauppansa. Steamin ja GOGin kilpailijaksi nouseva Discordin oma kauppa sisältää liudan tuttuja pelejä sekä myös yksinomaisia nimikkeitä. Pelikauppa sijaitsee Discord ohjelmassa ja on kaikkien käytettävissä.

Pelikaupassa on vasta rajallinen määrä pelejä verrattuna kilpailijoihinsa, mutta kasvunvaraa on valtavasti ja pelejä tulee lisää jatkuvasti.

discordapp.com

Resident Evil -elokuvan ensi-ilta nosti koko pelisarjan aktiivisuutta Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil -elokuvan ensi-ilta nosti koko pelisarjan aktiivisuutta

Zach Creggerin uusi -elokuva ei ole menestynyt ainoastaan elokuvateattereissa. Elokuvan julkaisu näkyi nopeasti myös pelien myynnissä, sillä Resident Evil 2 Remaken ja vuoden 2023 Resident Evil 4 Remaken myynti kasvoi :llä selvästi elokuvan ensi-illan jälkeen.

Alinea Analyticsin keräämien tietojen mukaan Resident Evil 2 Remaken -myynti kasvoi elokuvan julkaisua seuranneella viikolla peräti 64 prosenttia. Resident Evil 4 Remaken kohdalla kasvu oli 54 prosenttia. Myös -myynti nousi, kun kokonaiskasvuun lisättiin -versioiden myyntiä vastaavasti 11 ja 14 prosenttia.

Kasvua kannattaa kuitenkin tarkastella pienellä varauksella. oli nimittäin laskenut pelien hintoja noin kymmenen päivää ennen elokuvan ensi-iltaa, joten alennukset selittävät osan myyntipiikistä. Samalla myös pelaajamäärät lähtivät nousuun. Resident Evil 2 Remaken päivittäisten pelaajien määrä kasvoi peräti 48 prosenttia, noin 78 000 pelaajasta 116 000 pelaajaan.

Myös muut sarjan pelit saivat vetoapua. Resident Evil 4 Remaken pelaajamäärä kasvoi 24 prosenttia, Resident Evil 3 Remaken 25 prosenttia ja Resident Evil Requiemin 20 prosenttia. Erityisesti Resident Evil 2 Remaken kohdalla yhteys elokuvaan on luonteva, sillä Creggerin elokuva sijoittuu ajallisesti rinnakkain pelin tapahtumien kanssa.

Näyttää siis siltä, että elokuvan vaikutus ei jäänyt pelkäksi valkokangasmenestykseksi. Kun kauhuelokuva saa katsojan haluamaan lisää zombeja, seuraava pysäkki näyttää olevan yllättävän usein pelikonsoleilla.

Early Access -mallista valmistuneet pelit dominoivat Steamin vuoden 2026 arviointitilastoja Kommentit pois päältä artikkelissa Early Access -mallista valmistuneet pelit dominoivat Steamin vuoden 2026 arviointitilastoja

Steamin vuoden parhaiten arvioitujen pelien joukossa näkyy vuonna 2026 yllättävä trendi. Steam250 listan kymmenestä kärkinimestä peräti kuusi on pelejä, jotka ovat viettäneet pitkän tovin Early Accessissa ja siirtyneet tänä vuonna lopulliseen 1.0-versioon.

Kärkipaikoilla komeilevat ja , jotka molemmat nousivat listalle lopullisten julkaisujensa jälkeen. Muita Early Accessista valmistuneita menestyjiä ovat sijalla viisi, sijalla seitsemän, sijalla kahdeksan ja sijalla kymmenen.

Steam250 järjestys ei perustu pelkästään positiivisten arvioiden prosenttiosuuteen, vaan arvioissa huomioidaan myös arvostelujen määrä. Näin esimerkiksi pieni peli, jolla on vain muutama täydellisen positiivinen arvio, ei pääse hetkessä koko Steamin kärkeen. Lista ei siis ole täysin absoluuttinen totuus, mutta Early Access -pelien suuri määrä on silti huomionarvoinen.

Early Accessia on usein kritisoitu siitä, että pelaajat joutuvat maksamaan keskeneräisestä pelistä ja samalla testaamaan sitä kehittäjien puolesta. Vuoden 2026 -lista näyttää kuitenkin myös prosessin toisen puolen. Pelaajilta saatu jatkuva palaute voi auttaa kehittäjiä hiomaan pelejä vuosien ajan, ja parhaimmillaan lopputulos on peli, joka on valmis vasta sitten, kun se todella julkaistaan versionumerolla 1.0. Palworldin ja kumppaneiden perusteella tämä vanha resepti näyttää edelleen toimivan.