
Meret kuohuvat taas, sillä Disney valmistelee vihdoin kuudetta Pirates of the Caribbean -elokuvaa ja tuottaja Jerry Bruckheimer on vahvistanut, että osa vanhoista näyttelijöistä palaa mukaan. Mutta keistä on kyse? Se jää vielä arvoitukseksi.
Orlando Bloom, eli kaikkien tuntema Will Turner, vihjaili brittiläisessä This Morning -keskusteluohjelmassa olevansa saatavilla uuteen merirosvoseikkailuun. Bloomin mukaan olisi hienoa saada bändi kasaan ja kuka voisi unohtaa hänen yhteiset purjehduksensa Keira Knightleyn esittämän Elizabeth Swannin kanssa?
Viimeisin elokuva, Dead Men Tell No Tales, julkaistiin jo vuonna 2017, eikä se juuri säväyttänyt yleisöä. Lisäksi Johnny Deppin oikeuskiistat Disneyä ja ex-vaimoaan vastaan sysäsivät koko sarjan pitkälle tauolle. Nyt, kun Depp on hiljalleen palannut valkokankaalle ja pelimaailmaankin (Fortniten merirosvoristeyksen myötä), fanit odottavat malttamattomina: palaako kapteeni Jack Sparrow?
Bruckheimer lupaa, että elokuvassa nähdään tuttuja hahmoja, vaikka mukana on myös täysin uusi näkökulma koko tarinaan. Toistaiseksi elokuvalla ei kuitenkaan ole vielä virallista julkaisupäivää, mutta purjeet ovat taas nousemassa.