PlayStation 5 -ohjaimesta julkaistu herkullisia lähikuvia Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation 5 -ohjaimesta julkaistu herkullisia lähikuvia

Marraskuun 19. päivä ilmestyvästä  -konsolista on ripoteltu odottaville faneille tasaisin väliajoin erilaisia tiedonjyviä. Nyt argentiinalainen yritys Evzen julkaisi Instagram-tilillään yksityiskohtaisia kuvia PS5-ohjaimesta. Ohjaimen kahvojen pinnoilla on kohokuvioina PlayStationin symbolit, mutta muissakin ohjaimen osista löytyy kohokuviointia.

PlayStation on mainostanut paljon tulevan ohjaimen DualSense-ominaisuutta. Sen kerrotaan tunnistavan eri käyttäjät, otteen ja ohjaimen käsittelyn perusteella. Konsolin hinnaksi on paljastettu 499 euroa, ja ilman optista asemaa varustetusta digitaalisesta versiosta saa maksaa 399 euroa.

Katso julkistetut kaikki kuvat tulevasta ohjaimesta:

007 First Light sai julkaisupäivän – Bond palaa näyttävästi Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light sai julkaisupäivän – Bond palaa näyttävästi

James Bond tekee paluun pelimaailmaan ensi keväänä. 007 First Light julkaistaan 27. maaliskuuta 2026 PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle, Nintendo Switch 2:lle sekä PC:lle, kuten Sony paljasti State of Play -lähetyksessään.

Pelin pääroolissa nähdään Patrick Gibson, joka esittää itse agentti 007:ää. Mukana ovat myös klassiset Bond-hahmot, M (Priyanga Burford), Q (Alastair Mackenzie) ja Miss Moneypenny (Kiera Lester). Lisäksi pelaajat tutustuvat uusiin tuttavuuksiin, kuten Bondin mentoriin John Greenwayhin (Lennie James) ja salaperäiseen Miss Rothiin (Noemie Nakai).

Perusversio maksaa 69,99 euroa, ja Deluxe Edition 79,99 euroa. Ennakkotilaajat saavat Deluxe-version sisällön ilmaiseksi, mikä tarkoittaa muun muassa vuorokauden aikaista aloitusta, neljää erikoisasua sekä kiiltävää “Gleaming Pack” -lisäsisältöä. Todellisille keräilijöille on tarjolla jopa 299,99 euron Legacy Edition, joka sisältää muun muassa Golden Gun -figuurin, erikoisasuja ja keräilylaatikon.

007 First Light lupaa seikkailua ja tyylikkyyttä, kuten Bondilta sopiikin odottaa, jää nähtäväksi, onko tästä pelistä klassikon manttelinperijäksi myös digitaalisella kentällä.

PS5-kuulokkeet saivat päivityksen – nyt täysi tuki myös PC:llä Kommentit pois päältä artikkelissa PS5-kuulokkeet saivat päivityksen – nyt täysi tuki myös PC:llä

Sony

Sony on julkaissut uuden PlayStation Link -ohjelmistopäivityksen, joka tekee PS5:n virallisista Pulse Elite -kuulokkeista ja Pulse Explore -nappikuulokkeista entistä houkuttelevampia myös PC-pelaajille. Windows 10 ja 11 saavat nyt oman ajurin, jonka ansiosta laitteiden kaikki ominaisuudet toimivat tietokoneella, ei enää pelkkää peruskäyttöä ilman säätömahdollisuuksia.

Uusi PS Link -ajuri asentuu automaattisesti, kun kuulokkeet yhdistetään PS Link -USB-sovittimen kautta. Sen avulla voi säätää äänenvoimakkuutta suoraan käyttöjärjestelmässä, kytkeä mikrofonin päälle ja pois, muokata mikrofonin palautetta (sidetone), vaihtaa EQ-asetuksia, tarkistaa akun tilan sekä päivittää laiteohjelmiston.

Suurin uutuus on ääniprofiilien vaihto EQ-presettien avulla. Käyttäjä voi esimerkiksi valita tasapainoisen perusäänen tai korostaa bassoa ja vaimentaa korkeita taajuuksia oman makunsa mukaan.

Vaikka PlayStationin ajuri ei tarjoa yhtä kattavia ominaisuuksia kuin Razerin tai SteelSeriesin ohjelmistot, päivitys tekee Pulse-kuulokkeista käytännössä täysiveriset cross-platform-laitteet, erinomainen uutinen niille, jotka pelaavat sekä PS5:llä että PC:llä.