PlayStation 5 saa odotettuja päivityksiä tänään – mm. tuki USB-kovalevyille Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation 5 saa odotettuja päivityksiä tänään – mm. tuki USB-kovalevyille

Sony PlayStation 5

PlayStation 5 on saamassa ensimmäisen isomman luokan päivityksen tänään huhtikuun 14. päivä. Päivitys mahdollistaa mm. PS5-pelien tallennuksen ulkoisille USB-kovalevyille sekä mahdollisuuden jakaa pelikuvaa PS5 ja PS4 -konsoleiden välillä.

PS5-pelejä ei kuitenkaan voi käynnistää ulkoisilta kovalevyiltä, sillä pelit vaativat toimiakseen konsolin nopean SSD-aseman. Voit kuitenkin siirtää pelejä, joita et aktiivisesti pelaa ulkoiselle levylle säästääksesi tilaa sisäiseltä asemalta. Tulevaisuudessa konsoli saa myös tuen M.2 -asemille.

Uusia sosiaalisia ominaisuuksia

PS5 saa myös uutena ominaisuuksia Share Play -ristiinjakamisen, jossa pelaajat voivat jakaa pelikuvaa PlayStation 5 ja PlayStation 4 -konsoleiden välillä. Voit siis näyttää kavereillesi omaa peliruutuasi tai jopa antaa heidän pelata PS5 -pelejä omilla PS4 -konsoleillaan. Voit joko jakaa oman ohjaimesi tai antaa kaverisi pelata toisella virtuaalisella ohjaimella co-op -tilassa.

Lisää muokattavuutta peleihin ja pelikirjastoon

Pelien valikkoa on parannettu nyt niin, että tärkeisiin ominaisuuksiin pääsee nopeammin käsiksi. Voit myös siirtyä helpommin eri chattien välillä. Voit myös hallita ilmoituksia chattikohtaisesti esimerkiksi mykistämällä koko peli chatin tai säätämällä yhden pelaajan äänentasoa. Jatkossa voit etsiä pelejä helpommin ja halutessasi piilottaa tiettyjä pelejä kirjastostasi.

Päivitysten ennakkolataus

Pelipäivitysten saaminen tulee helpottumaan jatkossa kun automaattiset päivitykset tulevat voimaan. Tämä mahdollistuu kunnes pelin kehittäjät aktivoivat ominaisuuden. Päivitykset siis latautuvat automaattiseti jos konsoli on lepotilassa.

Päivityksiä PlayStation -applikaatioon

Myös PS-applikaatio on saamassa päivityksiä, jotka helpottavat konsolin etähallintaa. Voit lisätä pelejä toivelistalle, saada ilmoituksia kun kaverisi tulevat linjoille sekä asettaa oletko itse linjoilla. Tulossa on myös uusia ominaisuuksia joiden avulla voit esimerkiksi liittyä moninpeleihin suoraan applikaation kautta. Voit myös hallita konsolin levytilaa, vertailla kavereidesi trophyjä sekä suodattaa tuotteita PlayStation Storessa.

Vampire: The Masquerade – Bloodhunt sulkee palvelimet huhtikuussa 2026 Kommentit pois päältä artikkelissa Vampire: The Masquerade – Bloodhunt sulkee palvelimet huhtikuussa 2026

Vampire: The Masquerade - Bloodhunt

Synkät uutiset leviävät Prahan öisillä katoilla. Ilmainen battle royale -peli Vampire: The Masquerade – Bloodhunt lopettaa palvelunsa. Kehittäjä Sharkmob ilmoitti raskaalla sydämellä, että pelin palvelimet suljetaan lopullisesti 28. huhtikuuta 2026. Tämä tarkoittaa, että vampyyrien viimeinen auringonnousu Prahan yllä on enää kuuden kuukauden päässä.

Peli, joka herätti vampyyrien maailman henkiin PC:llä ja PlayStation 5:llä, on ehtinyt olla pelaajien ilona nelisen vuotta. Vaikka kehitystyö uusien päivitysten osalta lopetettiin jo toukokuussa 2023, palvelimet pidettiin käynnissä uskollisten fanien ansiosta. Nyt on kuitenkin tullut se surullinen hetki: kehittäjän mukaan nykyinen pelaajamäärä on pudonnut tasolle, jossa palvelimien ylläpitäminen ei ole enää taloudellisesti kestävää.

Vaikka lopetuspäätös on raskas, faneilla on vielä aikaa nauttia Prahan taisteluista! Peli pysyy täysin pelattavissa huhtikuun 2026 loppuun asti. Valitettavasti uuden pelivaluutan ostaminen on estetty ilmoituksen myötä, mutta kaikki jo omistetut ”tokenit” voi käyttää kaupassa ennen palvelinten alasajoa. Sharkmob kannustaakin yhteisöä nauttimaan viimeisistä kuukausistaan katoilla ja luomaan uusia muistoja.

Bloodhunt on ollut ainutlaatuinen lisä battle royale -genreen tuomalla siihen Vampire: The Masquerade -roolipelimaailman teemoja. Vaikka palvelinten sulkeminen tarkoittaa, ettei peliä voi enää pelata kyseisen päivämäärän jälkeen ja kaikki tili- ja pelitiedot poistetaan, jäävät taistelut ja ystävyydet elämään niitä kokeneiden mieliin.

Halo testiohjelma laajenee Kommentit pois päältä artikkelissa Halo testiohjelma laajenee

Halo-fanit saavat hieraista silmiään! Legendaarinen Microsoftin pelisarja näyttää olevan matkalla myös PlayStationille. Datakaivaja gruntdotapi paljasti, että PlayStation 4-, 4 Pro-, 5- ja 5 Pro -konsolit on lisätty Halo-pelien julkiseen testiohjelmaan, jota kutsutaan nimellä Insider Console Flighting. Aiemmin ohjelma oli varattu vain Xboxin eri versioille.

Tämä lisäys ei todennäköisesti ole sattumaa. Pian Halo: Combat Evolved -uudelleenjulkaisun julkistamisen jälkeen tehty muutos vihjaa, että PlayStation-pelaajat saattavat pian päästä kokeilemaan sarjan klassikkoa, ehkä jo tulevassa betassa.

Datakaivajien mukaan Xboxin rajapinnasta löytyi jo aiemmin merkintöjä kahdesta Halo-pelistä, joilla on PlayStation-yhteensopivuus. Toinen niistä on nyt tunnistettu Combat Evolvediksi, mutta toinen saattaa liittyä huhuttuun moninpeliprojektiin nimeltä Project Eker.

Halo-studiot ovat myös kommentoineet huhuja tekoälyn käytöstä kehitystyössä. Tiimin mukaan tekoälyä hyödynnetään vain pienissä tuotannon apuvaiheissa, sillä ihmisten luovuus on edelleen se, mikä tekee Halosta Haloa.

Jos tämä kehitys jatkuu, PlayStationin ohjaimet saattavat pian lämmetä tutun sinivihreän haarniskan tahtiin ensimmäistä kertaa koskaan.