PlayStation 5 sai ensimmäisen kolmannen osapuolen ohjaimen Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation 5 sai ensimmäisen kolmannen osapuolen ohjaimen

Scuf on ensimmäisenä oheislaitevalmistajana julkaissut oman ohjaimensa Sonyn PlayStation 5 -konsolille.

Scuf Reflex -ohjainsarja sisältää kolme eri ohjainta ja niistä löytyvät pedaalit ohjaimen takaa, vaihdettavat tattiohjaimet sekä etulevyt. Laitteissa on myös vaihdettavat profiilit. Kaikki nämä kuitenkin tuovat hintaa ohjaimelle ja kalleimmasta joutuu pulittamaan n. 230 euroa.

Perusmalli maksaa noin 180 euroa ja siitä löytyy takaa neljä ohjelmoitavaa painiketta. Painikkeet voi ohjelmoida kesken pelin. Ohjain on saatavilla mustana, mutta siihen voi hankkia vaihdettavan etulevyn. Mukana on myös vaihdettavat tattiohjaimet.

Pro mallista löytyy samat ominaisuudet kuin perusmallistakin, mutta siinä on myös paranneltu grippi. Molemmissa ohjaimissa on myös PS5 ohjaimen adaptiiviset liipasimet ja haptinen palaute. Pro mallista jotuu maksamaan n. 200 euroa.

Arvokkaimmasssa 230 euron Reflex FPS -ohjaimessa ei ole värinää ja ohjaimen liipasimet aktivoituvat heti painettaessa. Niissä ei ole siis tyypillistä vetoa. Kevyt ohjain on nimenomaan FPS-peleihin suunniteltu.

Scuf ohjaimet ovat saatavilla ainoastaan valmistajan verkkosivuilta.

Huhu: GTA 6 saattaa olla matkalla Switch 2:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Huhu: GTA 6 saattaa olla matkalla Switch 2:lle

Grand Theft Auto VI

Pelikansa kuiskii jälleen, ja tällä kertaa puheenaiheena on Grand Theft Auto 6:n mahdollinen saapuminen Nintendo Switch 2:lle. Rockstar Games on toistaiseksi luvannut pelin julkaistavan marraskuussa 2026 vain PlayStation 5:lle ja Xbox Series X/S:lle, mutta kaksi tunnettua alan vuotajaa väittävät studion testaavan pelin suorituskykyä myös Nintendon tulevalla konsolilla.

Tietojen mukaan Rockstarin Switch 2 -testit eivät liity GTA 6:n julkaisuviiveeseen, eikä mahdollinen Switch-versio ilmestyisi samaan aikaan muiden alustojen kanssa. Toisin sanoen, vaikka ovi ei ole kiinni, se ei ole myöskään kovin leveästi auki. Vuotajat muistuttavatkin, että testit eivät automaattisesti tarkoita toteutuvaa porttausta.

Switch 2 -konsoli on kuitenkin merkittävä tekninen harppaus. Laitteen kerrotaan kykenevän 4K-resoluutioon ja 60 FPS -suorituskykyyn telakkatilassa sekä hyödyntävän Nvidian DLSS-teknologiaa. Se on taso, joka mahdollistaisi GTA 6:n kaltaisten graafisten jättiläisten tuomisen kannettavalle alustalle, ainakin teoriassa.

Tällä hetkellä Rockstarin ainoa varma panostus Switch 2:een on Red Dead Redemptionin uusi versio, jota kehitetään yhteistyössä Double Elevenin ja Cast Iron Gamesin kanssa. GTA 6:n kohtalo jää toistaiseksi ilmaan, mutta kuten aina näissä huhumyllyissä, fanien kannattaa pitää odotukset realistisina, vaikka toivo elääkin.

Take-Twon johtaja: konsolit eivät katoa, mutta pelaaminen valuu kohti PC:tä Kommentit pois päältä artikkelissa Take-Twon johtaja: konsolit eivät katoa, mutta pelaaminen valuu kohti PC:tä

Take-Two Interactiven toimitusjohtaja Strauss Zelnick arvioi haastattelussa, että peliala on selvästi siirtymässä kohti PC:tä, vaikka perinteiset pelikonsolit eivät olekaan katoamassa mihinkään. Hänen mukaansa tulevaisuus suosii avoimia järjestelmiä suljettujen sijaan, ja PC istuu tähän kehitykseen luontevasti.

Zelnick muistutti, että konsoli on lopulta enemmän kokemus kuin laite. Rikas, pitkä peli, jota pelataan isolta ruudulta, ei ole häviämässä, vaikka teknologia sen takana muuttuisi. Markkina on tällä hetkellä jakautunut tasaisesti konsolien ja mobiilin välillä, mutta mobiili kasvaa yhä nopeammin, eikä hidastumista ole näkyvissä.

Kehityksen suunta näkyy jo alan jättien liikkeissä. Sony ja Nintendo pitävät kiinni perinteisistä konsoleista, mutta Microsoft vihjaa yhä avoimempaan, PC-lähteiseen suuntaan tulevissa laitteissaan. Microsoftin toimitusjohtaja Satya Nadella totesi hiljattain, että Xbox kehitettiin alun perin paremmaksi PC:ksi pelaamista varten, ja siihen filosofiaan saatetaan palata. Myös Valve on lisännyt vettä myllyyn julkaisemalla uuden Steam Machine -hybridinsä.

Vaikka Take-Two tunnetaan jättisarjoistaan, kuten Grand Theft Auto, Borderlands ja NBA 2K, se investoi viime vuosina massiivisesti mobiilipelaamiseen. Yhtiö osti Zyngan vuonna 2022 noin 11,7 miljardilla eurolla, ja ostos on sittemmin osoittautunut erittäin kannattavaksi. Viime neljänneksellä mobiilipelien osuus Take-Twon liikevaihdosta oli 46 %, kun konsolit tuottivat 41 % ja PC sekä muut alustat 13 %.

Zelnickin mukaan mobiilin vetovoima on yksinkertainen. Se kulkee mukana, on helppo palata ja puhuttelee valtavan suurta yleisöä. Hän ennustaa mobiilille noin 10 prosentin kasvua jo seuraavalla neljänneksellä. Vaikka pandemiahuippujen jälkeen markkina notkahti, tänä vuonna mobiilipelaaminen on jälleen piristymässä, samalla kun PC pelaamisen sydämenä vahvistuu entisestään.