PlayStation 5 teki historiaa – ohitti kaikki Xbox-sukupolvet myynneissä Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation 5 teki historiaa – ohitti kaikki Xbox-sukupolvet myynneissä

Sony PlayStation 5

voi korkata kuohuvat, sillä on myynyt tähän mennessä 84,2 miljoonaa kappaletta, mikä tekee siitä virallisesti myydyimmän konsolin -historian yli. Viimeisimmän vuosineljänneksen aikana :stä myytiin 3,9 miljoonaa yksikköä, vaikka konsolin hinta on noussut sen elinkaaren aikana.

Tämä tarkoittaa, että PS5 on ohittanut :n, jonka myynti ylsi virallisesti 84 miljoonaan laitteeseen ennen tuotannon loppua vuonna 2016. Todellinen ero lienee pieni, mutta virallisesti PS5 vie nyt voiton ja myyntikäyrä osoittaa vain ylöspäin.

Sony on samalla kertonut, että nykyinen PS5-sukupolvi on sen taloudellisesti menestynein koskaan. Vaikka ehti viidessä vuodessa hieman korkeammalle, on PS5:n tuottavuus ja liikevaihto ennätystasolla, kiitos korkeampien laite- ja pelihintojen.

Seuraavaksi katseet kääntyvät tulevaan. Sony vihjaa jo :n suuntaan, mutta ennen sitä on luvassa muun muassa Marvel’s Wolverine sekä huhuttu uusi käsikonsoli. -juna ei selvästikään ole pysähtymässä, se on juuri ohittanut koko Xbox-historian.

Xboxin seuraava konsoli tähtää vuoteen 2027 Kommentit pois päältä artikkelissa Xboxin seuraava konsoli tähtää vuoteen 2027

Xbox 2042

Xboxin seuraavan sukupolven konsoli, työnimeltään , näyttää tähtäävän joulumarkkinoille 2027. Tieto nousi esiin Xboxin toimitusjohtajan Asha Sharma muistiossa, jossa käsiteltiin yhtiön tulevia suunnitelmia ja laitteistomarkkinoita ravistelevaa komponenttikriisiä.

Viime kuukausina pelialalla on spekuloitu, voiko kallistunut elektroniikka siirtää kokonaan seuraavan konsolisukupolven julkaisua. Komponenttien hintojen nousu on jo näkynyt nykyisten laitteiden hinnoissa, ja korotuksia ovat kokeneet muun muassa Series X, 5, sekä . Tästä huolimatta vaikuttaa pitävän kiinni vuoden 2027 suunnitelmastaan.

Muistion kiinnostavin yksityiskohta liittyy juuri joulusesonkiin 2027, jonka ympärille Microsoftin kerrotaan jo rakentavan laitteistostrategiaansa. Monien tulkinnan mukaan tämä viittaa siihen, että Project Helix on tarkoitus julkaista tuolloin. Samalla Sharma kuitenkin varoitti, että konsolien tallennuskomponenttien hinnat voivat olla vuonna 2027 jopa viisinkertaiset viime syksyyn verrattuna. Se ei lupaa hyvää mahdollisen hintalapun kannalta.

Microsoft julkisti Project Helixin virallisesti aiemmin tänä vuonna. Tällä hetkellä tiedetään ainakin se, että laite pystyy pyörittämään sekä Xbox- että -pelejä. Sen sijaan avoimeksi jää vielä, saavatko käyttäjät käyttöönsä myös muita pelialustoja vai pysyykö kaikki Microsoftin omassa ekosysteemissä.

Lisätietoja konsolista odotetaan vielä tämän vuoden aikana. Kesän Xbox-tapahtumassa siitä ei kuultu sanaakaan, mutta marraskuussa vietettävä Xbox-brändin 25-vuotisjuhla tai joulukuinen The Game Awards voisivat tarjota sopivan näyttämön Project Helixin seuraavalle esittelylle. Vuosi 2027 näyttää joka tapauksessa olevan Xboxille poikkeuksellisen tärkeä etappi.

Xbox ja Discord syventävät yhteistyötään Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox ja Discord syventävät yhteistyötään

Microsoftin ja ovat tehneet yhteistyötä jo vuosien ajan, mutta nyt kaksikko vie suhteensa jälleen uudelle tasolle. Tavoitteena on tehdä pelaamisesta entistä sosiaalisempaa ja samalla houkutella lisää käyttäjiä sekä Game Passin että Discord Nitron pariin.

Suurin uutinen on se, että Discord Nitro -jäsenyyteen sisältyy nyt tietyillä alueilla Xbox Game Passin Starter-versio. Käytännössä Nitro-käyttäjät pääsevät helpommin kokeilemaan Game Passin pelejä ilman erillistä tilausta. Lisäksi Discordiin lisätään uusi “Play”-painike, jonka avulla käyttäjät voivat hypätä suoraan Game Pass -peleihin esimerkiksi ystävän pelistreamin tai aktiivisuustilan kautta. Jos kaveri pelaa jotain kiinnostavaa, peliin pääsee aiempaa nopeammin mukaan, tämä on modernia vertaistukea parhaimmillaan.

Myös nykyiset Game Pass -tilaajat saavat oman siivunsa yhteistyöstä myöhemmin tässä kuussa. Kelvolliset tilaajat saavat käyttöönsä Discord Nitro -etuja, kuten 250 Discord Orbia kuukaudessa, lisäbonuksia Quest-haasteista sekä automaattisia alennuksia Discord Shopiin. Kuulostaa hieman siltä kuin Xbox yrittäisi tehdä Discordista pelaajien digitaalisen olohuoneen ja rehellisesti sanottuna, aika moni viettää siellä jo valmiiksi enemmän aikaa kuin itse peleissä.

Xbox ja Discord ovat viime vuosina lähentyneet muutenkin vauhdilla. Discord-puhelut toimivat nykyään suoraan Xbox-konsoleilla, ja pelaajat voivat striimata pelejään kavereille ilman monimutkaista säätämistä. Uusien etujen myötä yhteistyö näyttää muuttuvan yhä tiiviimmäksi, eikä olisi suuri yllätys, jos tulevaisuudessa palvelut nivoutuvat vieläkin syvemmin yhteen.