Playstation 5 -yksinoikeuspeli Stellar Blade on myynyt yli miljoona kappaletta Kommentit pois päältä artikkelissa Playstation 5 -yksinoikeuspeli Stellar Blade on myynyt yli miljoona kappaletta

Stellar Blade

VGC:n raportin mukaan -toimintapeli on myynyt yli miljoonan kappaleen kehittäjä Shift Upin ilmoituksen myötä.

järjesti Stellar Bladelle esittelyn, jossa se paljasti arvioiden osoittavan pelin myyneen yli miljoonan kappaleen. Tämä luku voi kasvaa entisestään, jos Shift Up julkaisee PC-version, jota se tällä hetkellä harkitsee, mutta joka on epävarma sopimussuhteiden vuoksi, todennäköisesti PlayStationin omistajan kanssa.

Shift Up toisti aiemmat kommentit harkitsevansa lisää ladattavaa sisältöä (DLC) ja jopa jatko-osaa Stellar Bladelle. Peliin on jo ilmoitettu saapuvaksi elokuussa kuvaustila, lisää asuja lokakuussa päähenkilölle Evelle ja muuta. Kehittäjä kuitenkin vihjaili suuresta yhteistyöstä vuoden 2024 lopulla.

Miljoonan myydyn kopion määrä todennäköisesti tekee jatko-osasta todennäköisemmän, mikä antaa pelin nauttineille faneille enemmän toivoa, mutta virallinen ilmoitus on todennäköisesti vielä hyvin kaukana, sillä Stellar Blade julkaistiin vasta 26. huhtikuuta 2024.

Ohjaaja Kim Hyung Taen mukaan pelin scifi-toiminta ja seikkailu ammensivat inspiraatiota Alita: Battle Angelista, 80- ja 90-luvun science fictionista sekä jopa taksikuskin lakosta. Peli on saanut myös useita julkaisun jälkeisiä päivityksiä, mukaan lukien yhden, joka lisäsi pomotaistelun, uusia asuja ja muuta.

Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen

on päivittynyt versioon 1.6, joka tuo peliin ilmaista lisäsisältöä ja useita parannuksia. Päivitys sisältää uusia työkoneita ja traktoreita sekä lukuisia optimointeja ja pelattavuusuudistuksia.

Uusia laitteita päivityksessä ovat:

  • Albutt f155A -paalinostin
  • CLAAS FL 140 -etukuormain
  • John Deere 683R -etukuormain
  • CLAAS ARION (550 – 530) -traktori
  • John Deere 6R -sarjan traktori

Päivitys parantaa pelin suorituskykyä ja vakautta sekä tuo mukanaan useita muutoksia ja parannuksia. Näihin kuuluvat muun muassa ModHub-päivityspainike, parannukset tekoälyn toimintaan ja eläinten tuottavuuslaskelmiin sekä lukuisat korjaukset ja optimoinnit.

25 on myynyt jo yli kolme miljoonaa kappaletta. Peli on saatavilla :lle, |S:lle, :lle ja Macille. jatkaa pelin kehittämistä ja tukemista säännöllisillä päivityksillä ja sisältölisäyksillä.

†

The Last of Us -sarjan toinen kausi tulee (pian) – oletko valmis? Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us -sarjan toinen kausi tulee (pian) – oletko valmis?

The Last of Us

on vahvistanut suositun The Last of Us -sarjan toisen kauden ensi-illan päivämäärän. Uusi kausi alkaa sunnuntaina 13. huhtikuuta kello 21 Yhdysvaltain itärannikon aikaa, ja se tulee katsottavaksi myös Max-suoratoistopalveluun. Kausi koostuu seitsemästä jaksosta.

Tarina sijoittuu viisi vuotta ensimmäisen kauden tapahtumien jälkeen ja seuraa Joelia ja Ellietä, jotka asuvat Joelin veljen Tommyn kanssa Montanan yhteisössä. Kausi perustuu -peliin.

Pedro Pascalin (Joel) ja Bella Ramseyn (Ellie) rinnalle liittyy useita uusia näyttelijöitä: Kaitlyn Dever näyttelee Abbya, Isabela Merced Dinaa, Young Mazine Jesseä, Ariela Barer Meliä ja Tati Gabrielle Noraa. Gabrielle tulee näyttelemään myös Naughty Dogin seuraavan pelin, Intergalactic: The Heretic Prophetin, päähenkilöä.

Sarjan ensimmäinen kausi oli HBO:lle menestys. Craig Mazinin ja Neil Druckmannin luoma sarja voitti useita Emmy-palkintoja ja oli ehdolla viidessä pääkategoriassa, mukaan lukien parhaan draamasarjan ja parhaan ohjauksen sarjoissa.

HBO:n Francesca Orsi on aiemmin vihjaillut sarjan jatkuvan yhteensä neljä kautta, mikä tarkoittaa, että tuleva toinen kausi ei tule kattamaan koko The Last of Us Part 2 -pelin tarinaa.

Julkistuksen yhteydessä HBO julkaisi myös uudet julisteet Joelin, Ellien ja Abbyn hahmoista.