Playstation 5 -yksinoikeuspeli Stellar Blade on myynyt yli miljoona kappaletta Kommentit pois päältä artikkelissa Playstation 5 -yksinoikeuspeli Stellar Blade on myynyt yli miljoona kappaletta

Stellar Blade

VGC:n raportin mukaan -toimintapeli on myynyt yli miljoonan kappaleen kehittäjä Shift Upin ilmoituksen myötä.

järjesti Stellar Bladelle esittelyn, jossa se paljasti arvioiden osoittavan pelin myyneen yli miljoonan kappaleen. Tämä luku voi kasvaa entisestään, jos Shift Up julkaisee PC-version, jota se tällä hetkellä harkitsee, mutta joka on epävarma sopimussuhteiden vuoksi, todennäköisesti PlayStationin omistajan kanssa.

Shift Up toisti aiemmat kommentit harkitsevansa lisää ladattavaa sisältöä (DLC) ja jopa jatko-osaa Stellar Bladelle. Peliin on jo ilmoitettu saapuvaksi elokuussa kuvaustila, lisää asuja lokakuussa päähenkilölle Evelle ja muuta. Kehittäjä kuitenkin vihjaili suuresta yhteistyöstä vuoden 2024 lopulla.

Miljoonan myydyn kopion määrä todennäköisesti tekee jatko-osasta todennäköisemmän, mikä antaa pelin nauttineille faneille enemmän toivoa, mutta virallinen ilmoitus on todennäköisesti vielä hyvin kaukana, sillä Stellar Blade julkaistiin vasta 26. huhtikuuta 2024.

Ohjaaja Kim Hyung Taen mukaan pelin scifi-toiminta ja seikkailu ammensivat inspiraatiota Alita: Battle Angelista, 80- ja 90-luvun science fictionista sekä jopa taksikuskin lakosta. Peli on saanut myös useita julkaisun jälkeisiä päivityksiä, mukaan lukien yhden, joka lisäsi pomotaistelun, uusia asuja ja muuta.

Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä Kommentit pois päältä artikkelissa Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä

Playground Gamesin tuleva ei aio olla satojen tuntien jättimäinen roolipeli. Gamescomissa järjestetyssä haastattelussa vahvisti, että pelin pääjuonen läpäisemiseen kuluu noin 15–20 tuntia. Sivutehtävien ja avoimen maailman tutkimisen parissa aikaa voi käyttää vielä toiset 15–20 tuntia.

Pelkkä tarinan läpäisy ei kuitenkaan kerro koko totuutta. Fable sisältää runsaasti erilaisia elämäntapajärjestelmiä, joiden parissa pelaaja voi puuhastella ilman varsinaista päämäärää. Kehittäjien mukaan näillä järjestelmillä ei käytännössä ole selkeää loppua, joten jos Albioniin ihastuu oikein kunnolla, siellä voi viettää aikaa vaikka kuinka pitkään.

Kokonaisuudessaan Fable vaikuttaa siis olevan enemmän pelaajan omaan tahtiin etenevä seikkailu kuin valtava aikasyöppö. Jos haluat vain nähdä tarinan, urakka ei veny kohtuuttomaksi. Jos taas tavoitteena on koluta jokainen nurkka ja saada Albionin asukkaat joko rakastamaan tai vihaamaan sinua, pelitunteja kertyy huomattavasti enemmän.

Fable julkaistaan 27. helmikuuta 2027 5, ja . Nyt tiedämme ainakin sen, ettei pelin läpäiseminen vaadi elämänmittaista sitoutumista, ellei pelaaja itse sitä halua.

The Witcher 4:n kehitys pysähtyy heti, jos yksikään versio tökkii Kommentit pois päältä artikkelissa The Witcher 4:n kehitys pysähtyy heti, jos yksikään versio tökkii

CD Projekt RED ei halua toistaa julkaisun virheitä kanssa. Studio kertoo ottaneensa käyttöön uuden tiukan kehitysmallin, jossa pelin tekninen toimivuus tarkistetaan jatkuvasti kaikilla kohdealustoilla. Jos jokin tärkeä testi epäonnistuu yhdelläkin alustalla, kehitys pysähtyy siihen asti, että ongelma on korjattu.

Käytännössä The Witcher 4 pitää läpäistä tekniset tarkistukset samanaikaisesti :llä, 5:llä ja :llä. Studio ei siis halua rakentaa peliä ensisijaisesti tehokkaimman PC ehdoilla ja miettiä konsoliversioita vasta myöhemmin. CD Projekt RED mukaan tavoitteena on yksinkertaisesti varmistaa, että peli oikeasti toimii.

Taustalla kummittelee tietenkin Cyberpunk 2077 vuoden 2020 julkaisu, joka oli erityisesti vanhoilla – ja -konsoleilla niin pahassa kunnossa, että peli poistettiin hetkeksi jopa PlayStation Storesta. CD Projekt RED myönsi myöhemmin, että studio oli aliarvioinut pelin skaalaamisen vanhemmille konsoleille liittyneet haasteet.

Uusi lähestymistapa näyttää kuitenkin jo tuottavan tulosta. CD Projekt RED toimitusjohtaja Michał Nowakowski vahvisti, että The Witcher 4 on tällä hetkellä pelattavissa PC:llä, :llä ja Series X|S:llä. Jos jokin versio alkaa yskiä, kehittäjät eivät siis vain kohauta olkapäitään ja jatka eteenpäin, vaan koko kehitys saa luvan odottaa, kunnes ongelma on selätetty.