PlayStation 5:n langaton ohjain esitelty Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation 5:n langaton ohjain esitelty

PS5 DualSense Playstation 5

Sony on julkistanut tietoja ja kuvia uudesta PS5 -pelikonsolin ohjaimesta. -nimeä kantava langaton ohjain tulee pitämään sisällään suurimmaksi osin samat ominaisuudet, kuin 4 -ohjainkin.

Suurimpia muutoksia tuo kosketus-, tunto- ja äänipuolelle, ja ohjaimessa onkin tuntoaistia ajatellen haptinen palaute. Haptinen palaute lisää erilaisia ​tuntemuksia pelatessa, kuten pientä ”karkeutta” autoa ajaessa mudan läpi. DualSensen L2- ja R2-painikkeet ovat samoin mukautettuja kirjaimellisen jännityksen lisäämiseksi, kuten nuolta vireeseen vedettäessä jousipyssyllä ammuttavaksi. Laitteistoinsinöörien kanssa tutkittuaan mahdolliset tavat asettaa liipaisimet ja komponentit, ovat liipaisimet päätetty sijoittaa ohjaimeen hieman muunnellussa kulmassa. Otteeseen on myös tehty pieniä päivityksiä, ja täten ohjaimen olisi määrä tuntua pienemmältä kuin mitä se varsinaisesti on. Muutoksien yhteydessä on mielessä pidetty myös ohjaimen ladattava akku, ja pyritty maksimoimaan sen kestävyys kuitenkin pitäen ohjain mahdollisimman kevyenä.

Äänipuolella DualSense sisältää sisäänrakennetun mikrofoniryhmän, jonka avulla pelaajat voivat helposti keskustella ilman kuulokemikrofonia, mutta tuki headsetille on toki olemassa.

Ohjaimesta Share-näppäimen korvaa uusi Create-näppäin, josta tarkempaa tietoa myöhemmin, mutta painikkeen olisi tarkoitus avata ”uusia uraauurtavia tapoja pelaajille luoda eeppistä pelisisältöä jaettavaksi maailmalle tai itselleen nautittavaksi”.

DualSense on testattu monenlaisilla pelaajilla, joilla on erilaisia ​​käsikokoja, jotta mukavuustaso olisi parhain kaikille.

”DualSense merkitsee radikaalia poikkeamista aiemmista ohjainvalikoimistamme ja kuvaa kuinka vahvasti haluamme tehdä sukupolven hypyn PS5:llä. Uusi ohjain, yhdessä PS5:n monien innovatiivisten ominaisuuksien kanssa, tulee muuntamaan pelaamista – jatkaen PlayStation-tehtäväämme siirtää pelaamisen rajoja nyt ja tulevaisuudessa.” – Jim Ryan, toimitusjohtaja, Sony Interactive Entertainment  

Julkistus kokonaisuudessaan tästä.

Hitman-kehittäjien James Bond -peli saapuu ensi viikolla: 007 First Light sai virallisen julkaisutrailerinsa Kommentit pois päältä artikkelissa Hitman-kehittäjien James Bond -peli saapuu ensi viikolla: 007 First Light sai virallisen julkaisutrailerinsa

Salaisen agentin uusi aikakausi on alkamassa, sillä tanskalainen -peleistään tunnettu ja Amazon MGM Studios ovat julkaisseet virallisen julkaisutrailerinsa odotetulle -pelilleen. Torstaina 21.5.2026 julkaistun tiedotteen mukaan James Bondin täysin uudelleenmääriteltyyn alkuperätarinaan pureutuva toimintapeli julkaistaan jo ensi viikolla, maanantaina 27. toukokuuta.

Tarina täynnä vaaroja ja nimekkäitä näyttelijöitä

Pelin tarinassa nuori James Bond, jota esittää näyttelijä Patrick Gibson, astuu vakoilumaailman pyörteisiin herätettyään MI6:n kiinnostuksen Islannissa tapahtuneen väijytyksen jälkeen. Bond saa puolustajakseen M:n (Priyanga Burford), joka luottaa nuoren agentin kylmäpäisyyteen ja paineensietokykyyn. Tämä luottamus joutuu kuitenkin koetukselle, kun vastaan asettuu kovan linjan kouluttaja John Greenway (Lennie James), jonka tiukat säännöt törmäävät Bondin improvisoivaan tyyliin. Kadonneen 009-agentin tapaus kuljettaa pelaajan ympäri maailmaa aina Karpaateilta hämärille Alephin mustan pörssin markkinoille ja arvaamattoman Bawman (Lenny Kravitz) piilopaikkaan.

Pelin toiminta nojaa vahvasti studion Hitman-peleistä tuttuun vapauteen, jossa luovuus on keskiössä. Tehtävät voi suorittaa hiipimällä, suoralla toiminnalla tai näiden sekoituksella neljän päämekanismin avulla:

  • Vakoilu (Spycraft): Palkitsee ympäristön havainnoinnista, kuten keskustelujen salakuuntelusta ja taskuvarkauksista uusien reittien avaamiseksi.
  • Bondin vaisto (Bond’s Instinct): Auttaa harhauttamaan vihollisia, huijaamaan tiukoista tilanteista tai keskittymään tarkkuutta vaativissa taisteluissa.
  • Q-osaston vempaimet: Laajentavat taktisia mahdollisuuksia hakkeroinnista ja lukkojen leikkaamisesta hiljaisiin alasottoihin.
  • Suora toiminta: Tarjoaa nopeaa ja sulavaa lähitaistelua sekä dynaamisesti eskaloituvaa ammuskelua aina viralliseen tappolupaan (Licence to Kill) asti.

Haasteita riittää tarinan jälkeenkin

Pelin uudelleenpeluuarvoa laajentaa Tactical Simulation (TacSim) -pelitila, joka sijoittuu MI6:n salaiseen harjoituskeskukseen. Aluksi kahdella tehtävällä aukeava ja tarinan läpäisyn jälkeen kokonaan avautuva pelitila haastaa pelaajat suorittamaan tasoja uudelleen erilaisten pistemuuttujien ja pisteytysten avulla, mikä rohkaisee kokeilemaan täysin uusia lähestymistapoja tuttuihin tilanteisiin.

007 First Light julkaistaan 27. toukokuuta – ja Series X|S -konsoleille sekä :lle Steam- ja Epic Games Store -palveluihin. 2 -versio seuraa perässä myöhemmin kesällä 2026. Pelin ennakkotilaajat saavat automaattisen ja maksuttoman päivityksen Deluxe Edition -versioon, joka oikeuttaa 24 tunnin varaslähtöön peliin sekä eksklusiivisiin asupaketteihin.

Yli 6500 pelaajaa vaatii Xboxia palaamaan yksinoikeuspeleihin Kommentit pois päältä artikkelissa Yli 6500 pelaajaa vaatii Xboxia palaamaan yksinoikeuspeleihin

avasi uuden Xbox Player Voice -palautepalvelun tarkoituksenaan kuunnella pelaajien toiveita ja parantaa suhdetta faneihin. Vastaukset olivat kuitenkin kaikkea muuta kuin hienovaraisia. Yli 6500 ääntä kerännyt suosituin viesti vaatii yhtä asiaa ylitse muiden, Xboxin yksinoikeuspelit takaisin.

Monien pelaajien mielestä Xbox on menettänyt identiteettiään viime vuosina, kun sen suurimmat pelisarjat ovat alkaneet ilmestyä myös kilpaileville alustoille. Fanit muistuttavat, että juuri yksinoikeuspelit rakensivat Xboxin maineen aikanaan. Esille nousivat erityisesti , , ja , joiden moni haluaisi pysyvän jatkossa vain Xboxilla ja :llä.

Kaikki eivät kuitenkaan ole samaa mieltä. Osa pelaajista kokee yksinoikeuspelit vanhanaikaiseksi ajatteluksi ja toivoo pelien leviävän mahdollisimman monelle alustalle. Erityisesti moninpeleissä ristiinpelaaminen ja laajempi saavutettavuus nähdään tärkeämpänä kuin konsolisodat. Vähemmistöön jääneet kommentit kuitenkin hukkuivat nopeasti eksklusiivipelejä vaativien viestien alle.

Tilanne kertoo paljon siitä, miten epävarmana Xboxin strategia nähdään tällä hetkellä. Viime vuosina yhtiö on korostanut ajatusta siitä, että “kaikki on Xboxia”, mutta osa pelaajista kokee tämän samalla syöneen syyn ostaa itse konsolia. Jos kaikki pelit löytyvät myös muualta, moni miettiikin miksi hankkia Xbox lainkaan?

Mielenkiintoisesti samaan aikaan Sonyn kerrotaan palaavan vahvemmin omiin yksinoikeuspeleihinsä, ainakin yksinpeleissä. Konsolisota ei siis ehkä olekaan kuollut, se on vain vaihtanut hieman muotoaan.