PlayStation 5:n langaton ohjain esitelty Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation 5:n langaton ohjain esitelty

PS5 DualSense Playstation 5

on julkistanut tietoja ja kuvia uudesta PS5 -pelikonsolin ohjaimesta. -nimeä kantava langaton ohjain tulee pitämään sisällään suurimmaksi osin samat ominaisuudet, kuin 4 -ohjainkin.

Suurimpia muutoksia Sony tuo kosketus-, tunto- ja äänipuolelle, ja ohjaimessa onkin tuntoaistia ajatellen haptinen palaute. Haptinen palaute lisää erilaisia ​tuntemuksia pelatessa, kuten pientä ”karkeutta” autoa ajaessa mudan läpi. DualSensen L2- ja R2-painikkeet ovat samoin mukautettuja kirjaimellisen jännityksen lisäämiseksi, kuten nuolta vireeseen vedettäessä jousipyssyllä ammuttavaksi. Laitteistoinsinöörien kanssa tutkittuaan mahdolliset tavat asettaa liipaisimet ja komponentit, ovat liipaisimet päätetty sijoittaa ohjaimeen hieman muunnellussa kulmassa. Otteeseen on myös tehty pieniä päivityksiä, ja täten ohjaimen olisi määrä tuntua pienemmältä kuin mitä se varsinaisesti on. Muutoksien yhteydessä on mielessä pidetty myös ohjaimen ladattava akku, ja pyritty maksimoimaan sen kestävyys kuitenkin pitäen ohjain mahdollisimman kevyenä.

Äänipuolella DualSense sisältää sisäänrakennetun mikrofoniryhmän, jonka avulla pelaajat voivat helposti keskustella ilman kuulokemikrofonia, mutta tuki headsetille on toki olemassa.

Ohjaimesta Share-näppäimen korvaa uusi Create-näppäin, josta tarkempaa tietoa myöhemmin, mutta painikkeen olisi tarkoitus avata ”uusia uraauurtavia tapoja pelaajille luoda eeppistä pelisisältöä jaettavaksi maailmalle tai itselleen nautittavaksi”.

DualSense on testattu monenlaisilla pelaajilla, joilla on erilaisia ​​käsikokoja, jotta mukavuustaso olisi parhain kaikille.

”DualSense merkitsee radikaalia poikkeamista aiemmista ohjainvalikoimistamme ja kuvaa kuinka vahvasti haluamme tehdä sukupolven hypyn PS5:llä. Uusi ohjain, yhdessä PS5:n monien innovatiivisten ominaisuuksien kanssa, tulee muuntamaan pelaamista – jatkaen PlayStation-tehtäväämme siirtää pelaamisen rajoja nyt ja tulevaisuudessa.” – Jim Ryan, toimitusjohtaja, Sony Interactive Entertainment  

Julkistus kokonaisuudessaan tästä.

Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen

25 on päivittynyt versioon 1.6, joka tuo peliin ilmaista lisäsisältöä ja useita parannuksia. Päivitys sisältää uusia työkoneita ja traktoreita sekä lukuisia optimointeja ja pelattavuusuudistuksia.

Uusia laitteita päivityksessä ovat:

  • Albutt f155A -paalinostin
  • CLAAS FL 140 -etukuormain
  • John Deere 683R -etukuormain
  • CLAAS ARION (550 – 530) -traktori
  • John Deere 6R -sarjan traktori

Päivitys parantaa pelin suorituskykyä ja vakautta sekä tuo mukanaan useita muutoksia ja parannuksia. Näihin kuuluvat muun muassa ModHub-päivityspainike, parannukset tekoälyn toimintaan ja eläinten tuottavuuslaskelmiin sekä lukuisat korjaukset ja optimoinnit.

on myynyt jo yli kolme miljoonaa kappaletta. Peli on saatavilla :lle, |S:lle, :lle ja Macille. jatkaa pelin kehittämistä ja tukemista säännöllisillä päivityksillä ja sisältölisäyksillä.

†

The Last of Us -sarjan toinen kausi tulee (pian) – oletko valmis? Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us -sarjan toinen kausi tulee (pian) – oletko valmis?

The Last of Us

on vahvistanut suositun The Last of Us -sarjan toisen kauden ensi-illan päivämäärän. Uusi kausi alkaa sunnuntaina 13. huhtikuuta kello 21 Yhdysvaltain itärannikon aikaa, ja se tulee katsottavaksi myös Max-suoratoistopalveluun. Kausi koostuu seitsemästä jaksosta.

Tarina sijoittuu viisi vuotta ensimmäisen kauden tapahtumien jälkeen ja seuraa Joelia ja Ellietä, jotka asuvat Joelin veljen Tommyn kanssa Montanan yhteisössä. Kausi perustuu -peliin.

Pedro Pascalin (Joel) ja Bella Ramseyn (Ellie) rinnalle liittyy useita uusia näyttelijöitä: Kaitlyn Dever näyttelee Abbya, Isabela Merced Dinaa, Young Mazine Jesseä, Ariela Barer Meliä ja Tati Gabrielle Noraa. Gabrielle tulee näyttelemään myös Naughty Dogin seuraavan pelin, Intergalactic: The Heretic Prophetin, päähenkilöä.

Sarjan ensimmäinen kausi oli HBO:lle menestys. Craig Mazinin ja Neil Druckmannin luoma sarja voitti useita Emmy-palkintoja ja oli ehdolla viidessä pääkategoriassa, mukaan lukien parhaan draamasarjan ja parhaan ohjauksen sarjoissa.

HBO:n Francesca Orsi on aiemmin vihjaillut sarjan jatkuvan yhteensä neljä kautta, mikä tarkoittaa, että tuleva toinen kausi ei tule kattamaan koko The Last of Us Part 2 -pelin tarinaa.

Julkistuksen yhteydessä HBO julkaisi myös uudet julisteet Joelin, Ellien ja Abbyn hahmoista.