PlayStation 5:n myynti laski vuoteen 2023 verrattuna Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation 5:n myynti laski vuoteen 2023 verrattuna

Sony PlayStation 5

on ilmoittanut -pelikonsolin myynnin laskeneen verrattuna viime vuoteen. Konsolia on kuitenkin myyty yhteensä 61,7 miljoonaa kappaletta sen lanseerauksesta vuodesta 2020 lähtien.

Sonyn viimeisimpien talouslukujen mukaan myynti laski vuodentakaisesta 3,3 miljoonasta myydystä konsolista 2,4 miljoonaan huhti-kesäkuun välisenä aikana.

Vaikka lasku oli odotettu, sillä Sony oli laskenut :n myyntitavoitettaan tämän tilikauden osalta 21 miljoonasta 18 miljoonaan, myynti oli silti pettymys. Edellisenä vuonna myynti oli 20,8 miljoonaa konsolia, mikä oli kuitenkin uusi myyntiennätys.

Vaikka laitteiston myynti onkin laskenut, Sonyn kuukausittaisten aktiivikäyttäjien määrä on kasvanut. Tämä tarkoittaa, että pelaajat käyttävät konsolia enemmän ja ovat todennäköisemmin kiinnostuneita lisäpalveluista ja peleistä.

Monet syyttävät konsolin vähäistä pelivalikoimaa myynnin laskusta. Sony on jo ilmoittanut, ettei uusia suuria pelihittejä, kuten Spider-Man, God of War tai The Last of Us, julkaista tänä tilikautena.

Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella Kommentit pois päältä artikkelissa Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella

RoboCop: RogueCity

Jos RoboCopin paluu videopelien maailmaan on jäänyt kokematta, nyt olisi aika kaivaa Auto-9 esiin. : Rogue City on nimittäin parhaillaan Steamissä peräti 90 prosentin alennuksessa.

Normaalisti 39,99 euroa maksava peli irtoaa tällä hetkellä vain 3,99 eurolla. Tarjous on voimassa 5. syyskuuta asti.

Vuonna 2023 julkaistu ensimmäisen persoonan toimintapeli sijoittuu RoboCop-elokuvien toisen ja kolmannen osan väliin. Pelaaja pääsee tietenkin itse metallisaappaisiin, ja meno on juuri sitä mitä RoboCopilta sopii odottaakin: rikollisten kurmuuttamista, Auto-9:n laulattamista ja Old Detroitin katujen puhdistamista.

Mukana on myös tutkimista, kuulusteluja ja pelaajan omiin päätöksiin perustuvia tehtäviä. Ja mikä parasta, Peter Weller palasi RoboCopin ääneksi, joten ainakin yksi asia on tehty kunnolla.

Steamissä peli on kerännyt peräti 27 925 arviota, joista valtaosa on erittäin myönteisiä. Myös viimeaikaiset arviot ovat samalla linjalla.

Sony tuo markkinoille kolme uutta bassohirmua Kommentit pois päältä artikkelissa Sony tuo markkinoille kolme uutta bassohirmua

laajentaa -sarjaansa kolmella uudella juhlakaiuttimella. , ja on suunniteltu erityisesti niille, jotka haluavat musiikin tuntuvan asti rinnassa asti. Kaiuttimissa yhdistyvät voimakas basso, suuri äänenpaine sekä ominaisuudet DJ-käyttöön ja karaokeen.

Uuden sukupolven kaiuttimissa hyödynnetään Sonyn kehittämää suurta pyöreää bassokaiutinta, suurikapasiteettisia kaiutinkoteloita ja ULT DUCT -tekniikkaa. Sarjan tehokkain malli, ULT TOWER MAX, sisältää peräti kolme bassokaiutinta ja tarjoaa jopa 2150 watin lähtötehon. ULT TOWER 7 yltää 420 wattiin ja ULT TOWER 5 puolestaan 300 wattiin.

Sony on kehittänyt uusia kaiuttimia yhteistyössä hiphop-tuottajien ja äänialan ammattilaisten kanssa. Kaikissa malleissa on ULT-painike, jolla bassoa voi nostaa entisestään. MAX- ja 7-malleissa on lisäksi 360° Party Sound -ominaisuus, joka levittää äänen tasaisemmin ympäri tilaa. Äänentoistoa voi säätää myös Sony | Sound Connect -sovelluksella.

Juhlatunnelmaa voi puolestaan rakentaa erilaisilla valaistustiloilla, ja karaoke onnistuu Sonyn valinnaisella mikrofonilla. ULT TOWER 7:n akku kestää jopa 30 tuntia ja ULT TOWER 5:n jopa 20 tuntia. Molemmat ovat myös IPX4-luokiteltuja pystyasennossa, joten kaiuttimet sopivat tarvittaessa myös ulkokäyttöön.

Kaikki kolme mallia saapuvat myyntiin syyskuussa 2026. ULT TOWER MAX maksaa 1 500 euroa, ULT TOWER 7 600 euroa ja ULT TOWER 5 400 euroa. Sony on siis selvästi sitä mieltä, että juhliin ei tuoda vain kaiutinta, vaan sinne tuodaan kokonainen äänentoistojärjestelmä.