PlayStation piikittelee Xboxia uusilla mainoksillaan – fanit huomasivat heti vihjeen Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation piikittelee Xboxia uusilla mainoksillaan – fanit huomasivat heti vihjeen

PlayStationin uudet -mainokset ovat herättäneet keskustelua ja naurua. Marraskuun alussa julkaistu ’It Happens on PS5’ -kampanja näyttää monien fanien mielestä olevan suora kuitti Microsoftin kohutulle ’This Is an ’ -slogaanille.

Microsoftin viimevuotinen kampanja yritti vakuuttaa, että kaikki on Xbox, olipa kyse sitten puhelimesta, televisiosta tai tabletista. Idea oli korostaa pelien saatavuutta kaikkialla, mutta monien mielestä kampanja sekoitti koko brändin ydinviestin: miksi omistaa Xbox, jos Xbox on jo kaikkialla?

PlayStationin tuore vastaisku on sen sijaan tiivis ja napakka: Se tapahtuu PS5:llä. Faneja huvitti, kuinka osuvasti lause tuntui kommentoivan Microsoftin rönsyilevää strategiaa.

Täydellinen vastaus markkinoinnin näkökulmasta. – Yksi -käyttäjä tiivisti tilanteen nasevasti.

Tilannetta tekee entistä herkullisemmaksi se, että yhä useampi entinen Xbox-yksinoikeus, kuten ja on viime kuukausina löytänyt tiensä PlayStationille. Xboxin johto onkin kutsunut konsoliyksinoikeuksia vanhentuneeksi ajatukseksi. Ehkäpä PlayStationin mainostoimistolla ei malttanut olla käyttämättä tilaisuutta hyväkseen.

Sony rauhoittelee pelaajia digitaalisten pelien offline-toimivuudesta, kertavarmennus riittää Kommentit pois päältä artikkelissa Sony rauhoittelee pelaajia digitaalisten pelien offline-toimivuudesta, kertavarmennus riittää

Sony Playstation 5

5 -konsolin ympärillä kuohunut DRM-keskustelu on saanut jatkoa, kun on antanut virallisen selvennyksen tilanteeseen. Pelaajien huolta herätti viime viikolla huhu, jonka mukaan digitaalisia pelejä pitäisi “varmentaa” verkossa 30 päivän välein.

Huhun mukaan tämä olisi tarkoittanut sitä, että jos konsoli olisi pitkään offline-tilassa, digitaaliset pelit voisivat lakata toimimasta ilman uutta kirjautumista. Ajatus herätti nopeasti voimakasta kritiikkiä, sillä se muistutti monia vuosien takaisesta Xboxin DRM-suunnitelmasta, jota PlayStation itse aikoinaan käytti markkinointivitsien kohteena.

Sony on nyt kuitenkin kommentoinut asiaa ja rauhoitellut pelaajia. Yhtiön mukaan kyse ei ole jatkuvasta tarkistuksesta, vaan kertaluonteisesta lisenssin varmistuksesta. Käytännössä peli tarkistaa oikeuden käyttöön kerran, minkä jälkeen pelaaminen voi jatkua normaalisti ilman uusia pakollisia verkkoyhteyksiä.

Selityksen mukaan järjestelmän tarkoitus on lähinnä estää tilanteita, joissa peli ostetaan, siitä haetaan hyvitys ja sen jälkeen jatketaan pelaamista offline-tilassa ilman lisenssiä. Monille pelaajille tämä kuulostaa tutulta kompromissilta, sillä digitaaliset kaupat vaativat jo valmiiksi verkkoyhteyden lataus- ja ostotilanteessa.

Taustalla keskustelua värittää myös PlayStationin historia vastaavissa kiistoissa. Vuoden 2013 One -DRM-kohu muistetaan yhä, ja silloin Shuhei Yoshida esiintyi kuuluisassa kampanjavideossa, jossa pelien lainaaminen kaverille esitettiin hämmästyttävän yksinkertaisena. Nyt tuo sama aikakausi nousee esiin uudelleen hieman vähemmän humoristisessa valossa, mutta lopulta ilman suurta muutosta pelaamisen arkeen.

AI-markkina mullistuu: OpenAI ei enää vain Microsoftin varassa Kommentit pois päältä artikkelissa AI-markkina mullistuu: OpenAI ei enää vain Microsoftin varassa

Teknologiamaailmassa on nähty taas yksi iso sopimusremontti. ja OpenAI ovat muokanneet kumppanuuttaan niin, että aiemmin tiukasti Microsoftin ympärille sidottu järjestely on nyt selvästi vapaampi. Käytännössä OpenAI ei ole enää yksinoikeudella Microsoftin käsissä, vaan voi tarjota tekoälypalveluja myös muille pilvialustoille.

Suurin muutos on se, että OpenAI voi nyt myydä ja ajaa mallejaan myös esimerkiksi Web Servicesin ja Cloudin kautta. Tämä murtaa aiemman “vain Azurelle” -asetelman ja vie koko -kisan suoraan monipilviaikaan, jossa kukaan ei enää omista koko pelikenttää.

Microsoft ei kuitenkaan ole lähdössä ovet paukkuen. Se pysyy edelleen OpenAI:n pääkumppanina ja säilyttää merkittävän aseman, mutta yksinoikeus on poistunut ja suhde on muuttunut enemmän “ensimmäinen mutta ei ainoa” -tyyppiseksi.

Taustalla on selkeä logiikka: OpenAI haluaa enemmän kapasiteettia ja joustavuutta, kun taas pilvijätit Microsoft, Amazon ja Google kilpailevat nyt entistä suoremmin siitä, kuka pyörittää tekoälyn seuraavaa suurta aaltoa.

Lähde: Venturebeat