Astro Bot ohitti kovan luokan legendoja myynnissään Kommentit pois päältä artikkelissa Astro Bot ohitti kovan luokan legendoja myynnissään

PlayStationin Astro Bot on menestynyt Euroopassa paremmin kuin lähes mikään muu ei-Super Mario -uutuus 3D-tasohyppelypeli viimeisen kymmenen vuoden aikana.

Näin kertoo GI.biz-toimittaja Christopher Dring, jolla on tietoa PS5-yksinoikeuspelin myynnistä alueella, mukaan lukien sekä fyysiset että digitaaliset tiedot.

Dringin mukaan Astro Botin myynti on kuukausi julkaisun jälkeen tällä hetkellä 34 prosenttia korkeampi kuin Segan viimeisimmän lippulaivapelin Sonic Frontiersin ja 52 prosenttia suurempi kuin Activisionin Crash 4: It’s About Time -pelin.

”Astro Bot on menestynyt paremmin kuin periaatteessa mikään muu uusi 3D-tasohyppelypeli viimeisen 10 vuoden aikana (Mario pois lukien)”, Dring kirjoitti Twitterissä. ”Sen todellinen menestys ei ole tiedossa vielä vuosiin, mutta se on saanut vahvan alun lajityypille.”

Sony ei ole julkaissut virallisia myyntilukuja Astro Botille, mutta tutkimusyhtiön Circanan mukaan pelillä oli ”vakaa” kaupallinen alku Yhdysvaltain markkinoilla.

Astro Bot on saanut kriitikoiden ylistystä, ansaiten Metacritic-arvostelusivustolla 94 pistettä.

PlayStation ja Team Asobi ovat ilmoittaneet, että Astro Botin ilmainen nopeusjuoksu-lisäosa julkaistaan myöhemmin tänä vuonna.

Call of Duty: Modern Warfare 4 kunnioittaa pelisarjan edesmennyttä luojaa Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty: Modern Warfare 4 kunnioittaa pelisarjan edesmennyttä luojaa

 kunnioittaa pelisarjan luomiseen vaikuttaneen Vince Zampellan muistoa. Pelin lopputeksteissä hänen nimensä näkyy ensimmäisten joukossa muiden tuotannon aikana menehtyneiden tekijöiden rinnalla.

Zampella kuoli auto-onnettomuudessa viime joulukuussa. Hän oli yksi Call of Dutyn luojista ja Respawn Entertainmentin perustajista sekä merkittävä vaikuttaja ensimmäisen persoonan ammuntapelien kehityksessä.

Hänen uransa jälki näkyy myös Titanfall- ja Star Wars Jedi -pelisarjoissa. Infinity Wardin tekemä kunnianosoitus päättää Modern Warfare 4 viimeisen tehtävän jälkeisen lopputekstijakson.

Battlefieldin uusi taistelupassi herättää epäilyt tekoälytaiteesta – sotilaalla on viisi pistoolia ja hihamerkissä räikeä kirjoitusvirhe Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefieldin uusi taistelupassi herättää epäilyt tekoälytaiteesta – sotilaalla on viisi pistoolia ja hihamerkissä räikeä kirjoitusvirhe

 viidennen kauden maksulliset hahmoskinit ovat herättäneet Redditissä kritiikkiä ja epäilyjä tekoälyn käytöstä. Pelaajat ovat ihmetelleet muun muassa sotilasta, joka kantaa viittä samanlaista pistoolia, sekä hihamerkkiä, jossa security on kirjoitettu muotoon ”secuty”.

Kuvia on jaettu ahkerasti, ja keskustelut ovat keränneet tuhansia tykkäyksiä ja kommentteja. Osa pelaajista pitää asujen yksityiskohtia mahdollisena merkkinä tekoälyn tuottamasta sisällöstä ja arvostelee sitä, että kosmetiikasta pyydetään rahaa.

Tekoälyn käyttöä kyseisten asujen tekemisessä ei ole vahvistettu. Battlefield 6 on kuitenkin saanut aiemminkin kritiikkiä vastaavista kosmetiikoista, joiden epäiltiin olevan tekoälyn tuottamia. Tällä kertaa huomio kohdistuu sekä asujen erikoisiin yksityiskohtiin että ilmeiseen kirjoitusvirheeseen.