Astro Bot ohitti kovan luokan legendoja myynnissään Kommentit pois päältä artikkelissa Astro Bot ohitti kovan luokan legendoja myynnissään

PlayStationin Astro Bot on menestynyt Euroopassa paremmin kuin lähes mikään muu ei-Super Mario -uutuus 3D-tasohyppelypeli viimeisen kymmenen vuoden aikana.

Näin kertoo GI.biz-toimittaja Christopher Dring, jolla on tietoa PS5-yksinoikeuspelin myynnistä alueella, mukaan lukien sekä fyysiset että digitaaliset tiedot.

Dringin mukaan Astro Botin myynti on kuukausi julkaisun jälkeen tällä hetkellä 34 prosenttia korkeampi kuin Segan viimeisimmän lippulaivapelin Sonic Frontiersin ja 52 prosenttia suurempi kuin Activisionin Crash 4: It’s About Time -pelin.

”Astro Bot on menestynyt paremmin kuin periaatteessa mikään muu uusi 3D-tasohyppelypeli viimeisen 10 vuoden aikana (Mario pois lukien)”, Dring kirjoitti Twitterissä. ”Sen todellinen menestys ei ole tiedossa vielä vuosiin, mutta se on saanut vahvan alun lajityypille.”

Sony ei ole julkaissut virallisia myyntilukuja Astro Botille, mutta tutkimusyhtiön Circanan mukaan pelillä oli ”vakaa” kaupallinen alku Yhdysvaltain markkinoilla.

Astro Bot on saanut kriitikoiden ylistystä, ansaiten Metacritic-arvostelusivustolla 94 pistettä.

PlayStation ja Team Asobi ovat ilmoittaneet, että Astro Botin ilmainen nopeusjuoksu-lisäosa julkaistaan myöhemmin tänä vuonna.

Last Sentinelin julkaisu siirtyy entisestään irtisanomisten keskellä Kommentit pois päältä artikkelissa Last Sentinelin julkaisu siirtyy entisestään irtisanomisten keskellä

-toimintapelin kehittäjä on ilmoittanut muuttavansa pelin luovaa suuntaa ja kehitystä merkittävästi. Päätöksen seurauksena osa studion työntekijöistä joutuu irtisanomisten kohteeksi, vaikka studio korostaa jatkavansa toimintaansa normaalisti.

Studion mukaan ratkaisu tehtiin laajojen sisäisten arviointien ja pelitestausten jälkeen. Kehityssuunnan muutoksen tavoitteena on varmistaa, että Last Sentinel vastaa pelaajien odotuksia. Lightspeed LA kertoo tarjoavansa irtisanottaville työntekijöille tukea sekä mahdollisuuksien mukaan siirtymisiä muihin tehtäviin yhtiön sisällä.

Vuoden 2023 The Game Awards -gaalassa julkistettu Last Sentinel on tarinavetoinen avoimen maailman AAA-toimintapeli, joka sijoittuu synkkään, kyberpunk-henkiseen Tokioon. Pelaajat astuvat Hiromi Shodan saappaisiin, eliitin DMNS-yksikön agentiksi, jonka tehtävänä on ylläpitää järjestystä neonvalojen valaisemassa kaupungissa. Peli herätti ensiesittelyssään runsaasti kiinnostusta näyttävällä trailerillaan.

Lightspeed LA ei ole vieläkään kertonut pelille julkaisupäivää, eikä uuden kehityssuunnan arvioida ainakaan nopeuttavan sen saapumista. Studio kuitenkin vakuuttaa sitoutumisensa Pohjois-Amerikan pelikehitykseen jatkuvan ennallaan ja kertoo investoivansa edelleen alueen osaamiseen. Näyttää siis siltä, että Last Sentinel tarvitsee vielä lisää aikaa uunissa ennen kuin se on valmis pelaajien käsiin.

Marvel’s Spider-Man 2 päivitys tuo mukana uudet asut ja paremman PS5 Pro -tuen Kommentit pois päältä artikkelissa Marvel’s Spider-Man 2 päivitys tuo mukana uudet asut ja paremman PS5 Pro -tuen

on julkaissut uuden päivityksen ’s Spider-Man 2:een. Päivitys 1.005.000 tuo mukanaan kaksi ilmaista asua sekä parannuksia erityisesti Pro -pelaajille.

Toinen uusista asuista on saanut inspiraationsa tällä viikolla elokuvateattereihin saapuneesta -elokuvasta. Toinen puolestaan pohjautuu -pelissä nähtävään Hämähäkkimiehen ulkoasuun, minkä vuoksi se erottuu sarjakuvamaisella, cel-shading-tyylisellä grafiikallaan.

Teknisten uudistusten puolella saa tuen parannetulle PSSR-ylösskaalaukselle, jonka tavoitteena on entistä tarkempi kuvanlaatu. Lisäksi päivitys lisää tuen PlayStation 5:n virransäästötilalle, jonka avulla konsoli voi vähentää energiankulutusta laskemalla pelin suorituskykyä tai tarkkuutta.

Marvel’s Spider-Man 2 julkaistiin lokakuussa 2023, ja -versio seurasi tammikuussa 2025. Peli myi ensimmäisten 11 päivän aikana yli viisi miljoonaa kappaletta, ja marraskuuhun 2025 mennessä kokonaismyynti oli kasvanut jo 16 miljoonaan kappaleeseen. Uusin päivitys antaa pelaajille jälleen yhden syyn hypätä takaisin New Yorkin pilvenpiirtäjien väliin heilumaan, mutta tällä kertaa uusissa tamineissa.