Astro Bot ohitti kovan luokan legendoja myynnissään Kommentit pois päältä artikkelissa Astro Bot ohitti kovan luokan legendoja myynnissään

PlayStationin Astro Bot on menestynyt Euroopassa paremmin kuin lähes mikään muu ei-Super Mario -uutuus 3D-tasohyppelypeli viimeisen kymmenen vuoden aikana.

Näin kertoo GI.biz-toimittaja Christopher Dring, jolla on tietoa PS5-yksinoikeuspelin myynnistä alueella, mukaan lukien sekä fyysiset että digitaaliset tiedot.

Dringin mukaan Astro Botin myynti on kuukausi julkaisun jälkeen tällä hetkellä 34 prosenttia korkeampi kuin Segan viimeisimmän lippulaivapelin Sonic Frontiersin ja 52 prosenttia suurempi kuin Activisionin Crash 4: It’s About Time -pelin.

”Astro Bot on menestynyt paremmin kuin periaatteessa mikään muu uusi 3D-tasohyppelypeli viimeisen 10 vuoden aikana (Mario pois lukien)”, Dring kirjoitti Twitterissä. ”Sen todellinen menestys ei ole tiedossa vielä vuosiin, mutta se on saanut vahvan alun lajityypille.”

Sony ei ole julkaissut virallisia myyntilukuja Astro Botille, mutta tutkimusyhtiön Circanan mukaan pelillä oli ”vakaa” kaupallinen alku Yhdysvaltain markkinoilla.

Astro Bot on saanut kriitikoiden ylistystä, ansaiten Metacritic-arvostelusivustolla 94 pistettä.

PlayStation ja Team Asobi ovat ilmoittaneet, että Astro Botin ilmainen nopeusjuoksu-lisäosa julkaistaan myöhemmin tänä vuonna.

Battlefield 6 rikkoi ennätyksiä – EA:n toimitusjohtaja kuittasi 38 miljoonaa, kehittäjät saivat potkut perseelle Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6 rikkoi ennätyksiä – EA:n toimitusjohtaja kuittasi 38 miljoonaa, kehittäjät saivat potkut perseelle

nousi viime vuonna yhdeksi Electronic Artsin suurimmista menestyksistä vuosiin. Räiskintäpeli myi peräti seitsemän miljoonaa kappaletta vain kolmessa päivässä ja onnistui ensimmäistä kertaa sarjan historiassa päihittämään uuden Call of Dutyn myyntiluvuissa.

Menestyksestä huolimatta kaikki eivät päässeet nauttimaan sen hedelmistä.

EA irtisanoi Battlefield 6:n julkaisun jälkeen osan pelin kehittäjistä ja lopetti samalla kokonaisen uuden, tarinavetoisen Battlefield-projektin. Samaan aikaan yhtiön toimitusjohtaja Andrew Wilson sai tililleen kaikkien aikojen suurimman palkkapakettinsa.

Electronic Artsin tuoreen Yhdysvaltain arvopaperiviranomaiselle toimittaman SEC-raportin mukaan Wilsonin kokonaisansiot tilikaudelta 2026 nousivat 38,65 miljoonaan dollariin. Summa kasvoi noin kahdeksalla miljoonalla dollarilla edellisvuoteen verrattuna.

Peruspalkkaa Wilson sai noin 1,3 miljoonaa dollaria, mutta valtaosa palkkiosta koostui bonuksista, osakepalkkioista ja muista kannustimista. Yhtiö nostaa raportissaan Battlefield 6:n onnistuneen julkaisun yhdeksi merkittävistä syistä vahvaan liiketoimintatulokseen. EA:n mukaan peli saavutti kaikki sille asetetut laatutavoitteet, keräsi positiivisia arvioita ja käynnistyi teknisesti vakaasti.

Battlefield 6:n menestystä korostetaan raportissa useaan otteeseen yhtenä tilikauden tärkeimmistä saavutuksista.

Ajankohta on kuitenkin herättänyt keskustelua peliyhteisössä. Monien mielestä on ristiriitaista, että samaan aikaan kun yhtiö palkitsee johtonsa ennätyssuurilla korvauksilla, osa menestyspelin rakentaneista kehittäjistä menettää työpaikkansa.

EA ei ole kertonut tarkkaa irtisanottujen työntekijöiden määrää.

Keskustelua on vauhdittanut myös entinen Dragon Age -vetäjä Mark Darrah, joka kuvaili hiljattain Electronic Artsia osuvasti ”hedgerahastoksi, jolla on videopeliharrastus”. Kommentti on saanut runsaasti huomiota erityisesti viime kuukausien irtisanomisten jälkeen.

Battlefield 6:n kaupallinen menestys on kuitenkin kiistaton. Peli on noussut yhdeksi vuoden suurimmista julkaisuista ja osoittanut, että pitkään vaikeuksissa ollut pelisarja on jälleen löytänyt yleisönsä. Samalla tapaus nostaa jälleen esiin kysymyksen siitä, miten pelialan jättiyhtiöissä menestyksen tuomat palkinnot lopulta jakautuvat – johdolle vai niille kehittäjille, jotka pelit rakentavat.

Last Sentinelin julkaisu siirtyy entisestään irtisanomisten keskellä Kommentit pois päältä artikkelissa Last Sentinelin julkaisu siirtyy entisestään irtisanomisten keskellä

-toimintapelin kehittäjä on ilmoittanut muuttavansa pelin luovaa suuntaa ja kehitystä merkittävästi. Päätöksen seurauksena osa studion työntekijöistä joutuu irtisanomisten kohteeksi, vaikka studio korostaa jatkavansa toimintaansa normaalisti.

Studion mukaan ratkaisu tehtiin laajojen sisäisten arviointien ja pelitestausten jälkeen. Kehityssuunnan muutoksen tavoitteena on varmistaa, että Last Sentinel vastaa pelaajien odotuksia. Lightspeed LA kertoo tarjoavansa irtisanottaville työntekijöille tukea sekä mahdollisuuksien mukaan siirtymisiä muihin tehtäviin yhtiön sisällä.

Vuoden 2023 The Game Awards -gaalassa julkistettu Last Sentinel on tarinavetoinen avoimen maailman AAA-toimintapeli, joka sijoittuu synkkään, kyberpunk-henkiseen Tokioon. Pelaajat astuvat Hiromi Shodan saappaisiin, eliitin DMNS-yksikön agentiksi, jonka tehtävänä on ylläpitää järjestystä neonvalojen valaisemassa kaupungissa. Peli herätti ensiesittelyssään runsaasti kiinnostusta näyttävällä trailerillaan.

Lightspeed LA ei ole vieläkään kertonut pelille julkaisupäivää, eikä uuden kehityssuunnan arvioida ainakaan nopeuttavan sen saapumista. Studio kuitenkin vakuuttaa sitoutumisensa Pohjois-Amerikan pelikehitykseen jatkuvan ennallaan ja kertoo investoivansa edelleen alueen osaamiseen. Näyttää siis siltä, että Last Sentinel tarvitsee vielä lisää aikaa uunissa ennen kuin se on valmis pelaajien käsiin.