Astro Bot ohitti kovan luokan legendoja myynnissään Kommentit pois päältä artikkelissa Astro Bot ohitti kovan luokan legendoja myynnissään

PlayStationin Astro Bot on menestynyt Euroopassa paremmin kuin lähes mikään muu ei-Super Mario -uutuus 3D-tasohyppelypeli viimeisen kymmenen vuoden aikana.

Näin kertoo GI.biz-toimittaja Christopher Dring, jolla on tietoa PS5-yksinoikeuspelin myynnistä alueella, mukaan lukien sekä fyysiset että digitaaliset tiedot.

Dringin mukaan Astro Botin myynti on kuukausi julkaisun jälkeen tällä hetkellä 34 prosenttia korkeampi kuin Segan viimeisimmän lippulaivapelin Sonic Frontiersin ja 52 prosenttia suurempi kuin Activisionin Crash 4: It’s About Time -pelin.

”Astro Bot on menestynyt paremmin kuin periaatteessa mikään muu uusi 3D-tasohyppelypeli viimeisen 10 vuoden aikana (Mario pois lukien)”, Dring kirjoitti Twitterissä. ”Sen todellinen menestys ei ole tiedossa vielä vuosiin, mutta se on saanut vahvan alun lajityypille.”

Sony ei ole julkaissut virallisia myyntilukuja Astro Botille, mutta tutkimusyhtiön Circanan mukaan pelillä oli ”vakaa” kaupallinen alku Yhdysvaltain markkinoilla.

Astro Bot on saanut kriitikoiden ylistystä, ansaiten Metacritic-arvostelusivustolla 94 pistettä.

PlayStation ja Team Asobi ovat ilmoittaneet, että Astro Botin ilmainen nopeusjuoksu-lisäosa julkaistaan myöhemmin tänä vuonna.

Nyt on kuumottava peli? – Holstin on selviytymiskauhua 90-luvun Puolassa Kommentit pois päältä artikkelissa Nyt on kuumottava peli? – Holstin on selviytymiskauhua 90-luvun Puolassa

Team17 on tehnyt maailmanlaajuisen julkaisusopimuksen puolalaisen Sonkan kanssa Holstin-pelistä, psykologisesta selviytymiskauhusta, joka ammentaa tunnelmansa 90-luvun Puolasta. Peli on tulossa PlayStationille, Xboxille, Switchille ja PC:lle.

Team17:n yleisjohtaja Harley Homewood kuvailee yhteistyötä unelmaparin syntymiseksi. Studio on ihastellut Holstinia jo pitkään ja näkee siinä poikkeuksellisen vahvaa tarinankerrontaa sekä lupaavia uusia gameplay-ideoita. Sonkan toimitusjohtaja ja pelin ohjaaja Rafal Sankowski on yhtä innoissaan. Hänen mukaansa yhteistyö mahdollistaa niin laajemmat tuotantoresurssit, paremman ääninäyttelyn kuin lisää tilaa oudoille ja aidosti puolalaisille pääsiäismunille.

Holstin on kerännyt hiljalleen mainetta jo alkuvuodesta 2023 lähtien, kiitos sen omaperäisen visuaalisen tyylin, teknologian ja jatkuvasti julkaistujen kokeellisten demo­versioiden. Nyt Team17:n tuki antaa projektilla mahdollisuuden kasvaa seuraavalle tasolle.

Pelissä tunnelma on kuin Resident Evilin, Silent Hillin ja ripauksen Twin Peaksin risteytys. Pelaaja saapuu Jeziorne-Kolonian kylään, jossa jokin on mennyt pahasti pieleen. Kadut valuvat likaista mönjää, ihmiset murenevat sisältäpäin ja luonto näyttää sairastuneen. Selviytymistä ei helpota se, että kyläläiset menettävät hiljalleen järkeään, mutta he ovat ainoita joilta voi saada vastauksia.

Holstin erottuu myös omalla 2XD-renderöintitekniikallaan, joka yhdistää käsin piirretyn pikselitaiteen ja reaaliaikaisen valaistuksen useisiin kamerakulmiin. Isometrisestä kuvakulmasta kolmannen persoonan ampumiseen, ensimmäisen persoonan ajokohtauksiin ja jopa tasoloikkamaisiin osuuksiin. Koko paketti kruunataan englannin- ja puolankielisellä ääninäyttelyllä.

Jos kaikki etenee suunnitellusti, tämä oudon kiehtova Puola-kauhu voi osoittautua yhdeksi ensi vuoden kiinnostavimmista selviytymiskokemuksista.

Amazonin King of Meat floppasi pahasti – Glowmadella edessä irtisanomisia Kommentit pois päältä artikkelissa Amazonin King of Meat floppasi pahasti – Glowmadella edessä irtisanomisia

Amazon Gamesin alaisuudessa toimiva brittiläinen Glowmade-studio on ajautunut vaikeuksiin King of Meat -pelin heikon julkaisun jälkeen. Useat studion työntekijät ovat kertoneet tulevista irtisanomisista, jotka toteutuvat tammikuussa 2026.

Lähteiden mukaan King of Meat epäonnistui täyttämään sisäiset tavoitteet jopa katastrofaalisesti. Peliltä odotettiin vähintään 100 000 yhtäaikaista pelaajaa, mutta todellisuus jäi kauas, sillä SteamDB:n mukaan huippulukema oli vain 320 pelaajaa, eikä peli onnistunut ylittämään tuhannen yhtäaikaisen pelaajan rajaa millään alustalla.

Tilannetta pahentaa se, että peliä markkinoitiin poikkeuksellisen raskaasti. Budjetti oli useita miljoonia euroja, ja kampanjaan kuului muun muassa MrBeastin peli-kanavan räätälöity video, kymmeniä sisällöntuottajia, Lontoon katukuvassa kulkevia brändättyjä busseja sekä jopa animoidun tv-sarjan pilotti.

Lähteet kertovat, että Glowmade aloitti vapaaehtoisten irtisanoutumisten kartoittamisen jo joulukuun alussa. Prosessin arvioidaan vaikuttavan noin tusinaan työntekijään, vaikka studion johto vakuutteli aiemmin tänä vuonna, että toiminnalle olisi taloudellista ”lentokorkeutta” pitkälle eteenpäin.

Tällä hetkellä ei tiedetä, mitä King of Meatille tai Glowmaden tuleville projekteille seuraavaksi tapahtuu.