PlayStationin uusi peliohjelma saa jatkoa – näin ammattilaistason kuljettaja käsittelee autoa Gran Turismo 7:ssä Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStationin uusi peliohjelma saa jatkoa – näin ammattilaistason kuljettaja käsittelee autoa Gran Turismo 7:ssä

Gran Turismo 7


PlayStationin keväällä lanseeraama YouTube-sarja ”L2R2” täyttää suomenkielisten peliohjelmien jättämää tyhjiötä ja tuo suomalaiset pelialan vaikuttajat sekä julkisuudesta tunnetut persoonat yhteen tutustumaan konsolipelaamisen kuumimpiin aiheisiin. Uusimmassa jaksossa polttopisteessä on PlayStationin ikoninen pelisarja , joka julkaistiin vastikään maaliskuussa.

https://www.youtube.com/watch?v=mJATEG5-wP0

Tuoreessa jaksossa ohjelman vakituinen juontaja, YleX:ltä tuttu Tommi Manninen pääsee seuraamaan aitiopaikalta ajopelien ammattilaista työssään. Uusimman L2R2-jakson vieraana on iRacing-maailmanmestari ja GT3 Pro -kuljettaja Sami-Matti Trogen, joka näyttää katsojille, miten kilpailuissa karaistunut huippukuski kääntelee virtuaaliauton rattia.

Kaksikko muun muassa ajaa GT7:ssä pohja-ajan, jota yritetään voittaa peliohjelman jaksoissa loppuvuoden aikana. Lisäksi luvassa on muita pelihaasteita.

PlayStationin kehittämässä L2R2-peliohjelmassa juontajan seuraan liittyy kuukausittain vaihtuvia vieraita, jotka tutustuvat kunkin jakson teemapeleihin ja edustavat pelaamisen eri lajityyppien ja osa-alueiden harrastajia ja taitajia. Mukana jaksoissa vilahtaa myös kokenut pelitoimittaja Tuomas Tonteri, joka jakaa tietouttaan kunkin jakson aiheista.
L2R2 vastaa pelaamisesta kiinnostuneiden kuluttajien kysyntään ja täydentää suomenkielisten, valtavirran peliohjelmien tarjontaa.

L2R2: Gran Turismo 7 -episodin ja kaikki muut jaksot voit katsoa Sony Suomen YouTube-kanavalla.

Ready at Dawnin perustaja iskee takaisin – uusi studio ja kova viesti VR-kehittäjille Kommentit pois päältä artikkelissa Ready at Dawnin perustaja iskee takaisin – uusi studio ja kova viesti VR-kehittäjille

Ru Weerasuriya, yksi legendaarisen Ready at Dawnin perustajista, ei aio jäädä lepäämään laakereille -sulkemisen jälkeen. Hän on perustanut Etelä-Ranskaan uuden pelistudion, Atlantis Studion, ja uskoo, että rohkeus on avain pelialan tulevaisuuteen, etenkin -puolella.

Weerasuriya muistetaan Portable -klassikoista ja sekä kunnianhimoisesta -pelistä . Viimeksi mainittu jäi ilman jatko-osaa, vaikka suunnitelmat olivat olemassa.

Olisin toivonut enemmän aikaa ja budjettia, mutta tarvitsi pelin ulos. – Ru myöntää.

Kun The Orderin jatkoa ei tullut, hyppäsi VR-maailmaan ja kehitti kehutun -sarjan. Meta osti studion vuonna 2020, mutta visiot erkanivat.

Me halusimme innovoida pitkällä aikavälillä, Meta taas painotti nopeita tuloksia. – Ru kertoo.

Lopputulos, studio suljettiin.

VR:n tulevaisuudesta Weerasuriya on silti optimistinen.

On vain ajan kysymys, milloin VR breikkaa. Mutta se vaatii rohkeutta, nykyään liian moni studio vain tekee sitä, mitä pelaajat haluavat nyt, eikä sitä, mitä teknologia mahdollistaisi viiden vuoden päästä. – Ru sanoo.

Atlantis Studio tähtää keskikokoisiin AA-projekteihin, ei massiivisiin AAA-jättiläisiin.

Emme halua kasvaa yli 30 hengen. Tärkeintä ei ole bisnesmalli, vaan ideat ja pelattavuus. Pelien ei pitäisi syntyä season pass -taulukosta. – Ru linjaa.

Hänen mukaansa pelialaa ohjaa liikaa liiketoimintalogiikka, ei luovuus.

Onko paluu PlayStationille mahdollinen?

Ei suljeta mitään pois. – Ru vihjaa.

Yksi asia on varma, hän haluaa tehdä pelejä, joilla on sydän ja ottaa riskejä, joita ala nyt välttelee.

Borderlands 4 sai Switch 2 -julkaisupäivän Kommentit pois päältä artikkelissa Borderlands 4 sai Switch 2 -julkaisupäivän

vahvisti, että ilmestyy :lle 3. lokakuuta 2025. Muilla alustoilla, PlayStationilla, Xboxilla ja :llä – peli julkaistaan jo 12. syyskuuta, eli Switch 2 -pelaajat joutuvat odottamaan vajaan kuukauden pidempään.

Viivästyksen syytä ei ole kerrottu, mutta Gearboxin pomo Randy Pitchford on aiemmin hehkuttanut, että Switch 2:n kanssa työskentely on ollut iloa. Julkaisupäivä paljastettiin Pitchfordin X/Twitterissä julkaisemalla videolla.

Borderlands 4:n hinta on 70 euroa julkaisussa, ja pelistä saatiin jo ennakkokokemuksia viime kuussa. Ensituntumat olivat lupaavia, peli tarjoaa jälleen sen oudon maailman täynnä sekopäitä ja ärsyttävän hauskoja robotteja, jonka fanit tuntevat ja rakastavat.

Aiemmin julkaisua aikaistettiin 11 päivällä, ilmeisesti välttääkseen :n kilpailun, mutta GTA:n viivästyminen ensi vuoteen teki siitä turhan varotoimenpiteen. Nyt on kuitenkin selvää, Pandoran kaaos saapuu Switch 2:lle lokakuun alussa.